Україна - перша країна, у якій застосують механізм «спеціального моніторингу» ЮНЕСКО. Його задіють для ушкодженого Держпрому в Харкові
Україна - перша країна, у якій застосують механізм «спеціального моніторингу» ЮНЕСКО. Його задіють для ушкодженого Держпрому в Харкові
Щодо Будинку Державної промисловості у Харкові в екстреному порядку буде застосовано механізм «спеціального моніторингу» (ad hoc monitoring). Таке рішення було прийняте 11 грудня, під час першого дня роботи 19-го засідання Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, повідомляє Міністерство культури та стратегічних комунікацій.
У МКСК нагадали, що 8 листопада 2024 року будівля Держпрому в Харкові зазнала значних пошкоджень та руйнувань внаслідок чергової атаки з боку Росії. Потужний вибух, що стався у сьомому під’їзді на рівні третього поверху, спричинив обвал перекриття третього та другого поверхів, а також частини фасаду та даху. Вибухова хвиля також пошкодила конструкції інших під’їздів. Відповідно до рішення Комітету від 7 вересня 2023 року Будівля Держпрому знаходиться у Міжнародному списку культурних цінностей під посиленим захистом.
11 грудня, під час засідання, члени Комітету підтримали рішення про організацію місії «спеціального моніторингу» до міста Харкова. Таким чином Україна стане першою країною, де буде застосовано цей механізм. Це дозволить належним чином зафіксувати пошкодження об’єкта, скоординувати заходи з відновлення пам’ятки та мати докази для подальшого притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців.
Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький, коментуючи рішення, зазначив, що у той час як Росія продовжує цілеспрямовані атаки на об’єкти культурної спадщини, нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права, Україна посилює роботу із застосування механізмів ЮНЕСКО для максимального захисту та збереження культурних цінностей в умовах війни.
Міністр висловив впевненість, що результати роботи місії «спеціального моніторингу» допоможуть зафіксувати руйнування та направити висновки до Міжнародного кримінального суду.
Нагадаємо, вночі 8 листопада російська армія завдала трьох авіаударів по Харкову. Внаслідок ворожих ударів пошкоджень, зокрема, зазнала будівля Держпрому. Це було вже третє за 2024 рік влучанняу в унікальну пам`ятку конструктивізму.
Друге влучання сталося ввечері 28 жовтня, коли російські війська завдали удару по центру Харкова. Російська авіабомба влучила в будівлю Держпрому, пошкодивши один з під'їздів і вибивши близько 700 вікон. Основні конструкції будівлі тоді вціліли.
Вперше пам’ятка національного значення постраждала від ракетної атаки на Харків 2 січня. Тоді, за словами директора Держпрому Миколи Чехунова, суттевих ушкоджень будівля не зазнала. «Стіни не пошкоджені, у нас вибиті вікна, вітражі. Всередині якихось великих пошкоджень немає", - повідомляв Чехунов.
Будівля Держпрому стоїть на площі Свободи.
Держпром (Будинок державної промисло́вості) — перша радянська 13-поверхова споруда, пам'ятка архітектури в стилі конструктивізму, одна з трьох харківських висоток, збудована впродовж 1925–1928 років.
У 2017 році Держпром внесено до Попереднього списку Світової спадщини ЮНЕСКО. В описі будівлі на сайті організації, зокрема, зазначено: «Пам'ятка розташована на південно-західному боці круглої частини площі Свободи, яка є однією з найбільших у світі. Будівля є найбільш видатним архітектурним комплексом 1920–1950-х років.
Держпром — перша у світі офісна будова державного рівня, вирішена у модерністських формах. Найбільша у світі будівля у стилі конструктивізму була збудована на початку світового творчого розвитку цього стилю та справила значний вплив на розвиток не лише української, а й світової культури та архітектури».
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 січня 2018 року Держпром внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Читайте також:
Фото: будівля Держпрому, ушкодженя 8 листопада / Суспільне Харків