Фронтмен гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк відмовився від премії Магнітського
Фронтмен гурту «Бумбокс» Андрій Хливнюк відмовився від премії Магнітського
Музикант, вокаліст, фронтмен гурту «Бумбокс» і військовий Андрій Хливнюк відмовився від міжнародної премії імені Сергія Магнітського. Про це він написав у фейсбуці.
У повідомленні Хливнюк подякував усім засновникам і журі премії імені Магнітського в Лондоні.
«Ви помітили і відзначили мою, порівняно з іншими людьми і фондами, незначну частину вкладу в перегони за свободу слова і фундаментальні права людини, в рамках боротьби за незалежність Української держави. Дякую!» — підкреслив музикант.
Хливнюк зазначив, що не може отримати цю нагороду разом з іншими лауреатами, «які "не впевнені" в необхідності надавати моїй країні західне озброєння, життєво необхідне для відбиття російської агресії».
11 листопада засновник премії та голова фонду Hermitage Capital Вільям Браудер повідомив, що лавреаткою премїї стала Юлія Навальна, вдова російського опозиційного політика Олексія Навального. В інтерв'ю німецькому виданню Die Zeit наприкінці жовтня 2024 року на запитання, чи вважає вона правильним рішенням постачання західної зброї Україні Навальна відповіла, що їй «складно сказати» і що «бомби також вражають і росіян».
Премія була заснована у 2015 році, напередодні шостих роковин смерті російського юриста й аудитора фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського.
Він був заарештований 2008 році у Росії через звинувачення в несплаті податків і помер у російському СІЗО «Матроська тиша» 16 листопада 2009 року, за офіційною версією, від серцевої недостатності. Справжні причини смерті, як вважають родина Магнітського, адвокати і міжнародні правозахисні організаці, полягали в ненаданні медичної допомоги, жахливих умовах утримання і, можливо, катуваннях.
Загибель аудитора пов'язують з тим, що він викрив корупційні схеми російських високопосадовців. Після його смерті у 2010 році США склали «список Магнітського», в який включили росіян, яких підозрюють у причетності до його загибелі. На фігурантів списку наклали візові обмеження та фінансові сакції. У 2020 році Велика Британія ввела персональні санкціі проти росіян, причетних до смерті Магніцького.
Закон, названий на честь Сергія Магнітського, ухвалили у США у 2012 році, який мав покарати людей, причетних до його смерті у СІЗО. Через чотири роки закон отримав приставку «глобальний» і дав можливість США запроваджувати візові та фінансові обмеження проти порушників прав людини та корупціонерів у всьому світі.
Премія імені Сергія Магнітського присуджується в дев’яти категоріях, зокрема за заслуги в галузі журналістських розслідувань, за досягнення в галузі захисту прав людини тощо.
Серед лавреатів були український режисер Олег Сенцов та російський опозиційний політик Борис Нємцов.
Фото: Андрій Хливнюк / фейсбук