У марафоні показали, з якою швидкістю в телеграмі роздмухують паніку про мобілізацію
У марафоні показали, з якою швидкістю в телеграмі роздмухують паніку про мобілізацію
Програмний директор ГО «Детектор медіа» Вадим Міський в ефірі телемарафону «Єдині новини» продемонстрував, з якою швидкістю пропагандистські телеграм-канали можуть маніпулювати громадською думкою.
Разом із журналісткою телеканалу «Ми — Україна» Людмилою Гаврилюк медіаексперт обрав одну з найбільш чутливих тем для українського суспільства — мобілізацію — і в режимі реального часу промоніторив, як активно ця тема поширюється у дезінформаційних каналах месенджера.
Відео (телеканал: «Ми — Україна»)
Як видно з моніторингових даних, наведених у сюжеті, щодві години на платформі з’являється кілька десятків дописів, в яких нагнітають паніку щодо мобілізації. Більшість з них — емоційно забарвлені повідомлення, які спотворюють реальність і викликають страх.
«Це і є головна загроза Telegram — він пропонує альтернативну реальність, якої насправді немає. Вона навмисно викривлена, її “приправили” емоційністю — це захоплює наші емоційні почуття і шириться з блискавичною швидкістю», — додає Вадим Міський.
Оскільки в месенджері немає належної модерації, анонімні канали безперешкодно розповсюджують фейки: «Усю дезінформацію, яка там квітне, Telegram продовжує толерувати. Ніяк на це не реагує. Зрозуміло, що за таких умов для російської пропаганди це ідеальне місце розповсюдження», — резюмував експерт із протидії дезінформації Вадим Міський.
Скриншот із сюжету телемарафону (телеканал: «Ми — Україна»)
При цьому лише незначна частка Telegram-каналів зареєстрована як офіційні медіа, що ускладнює боротьбу з поширенням неправдивої інформації. До того ж існує ризик збереження всіх даних на серверах, які ймовірно знаходяться в Росії, і до яких, ймовірно, ФСБ може мати доступ до інформації.
«Офіційна рекомендація Міністерства оборони Росії їхнім військовим — використовувати тільки Telegram для комунікації між собою. Я думаю, що ми повинні робити навпаки», — підсумовує Вадим Міський.
Раніше в ефірі марафону «Єдині новини» Вадим Міський провів експеримент та показав, чи складно створити дипфейк з російським диктатором Володимиром Путіним, в якому той оголошує виведення військ з України та складає обов'язки президента РФ.
Нагадаємо, що з 11 листопада у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка буде заборонено використовувати Telegram на службових пристроях, Львівський національний університет імені Івана Франка також обмежує використання. А наприкінці жовтня месенджер заборонили використовувати в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича.
Фото: скриншот із сюжету телемарафону (телеканал: «Ми — Україна»)