«Четверта влада» звинуватила партію голови Рівного у замовній інформкампанії проти видання
«Четверта влада» звинуватила партію голови Рівного у замовній інформкампанії проти видання
Три видання опублікували однакові матеріали з ознаками чорного піару на керівників рівненської агенції журналістських розслідувань «Четверта влада». Редакція вважає ці матеріали замовними і вказує як на можливого замовника партію теперішнього в.о. міського голови. Про це розповів «Детектору медіа» головний редактор видання Володимир Торбіч.
Головний редактор медіа Володимир Торбіч у коментарі «ДМ» сказав, що вважає замовником цих матеріалів «місцеву політично-фінансову групу, що стоїть за брендом "Рівне разом"». «Рівне разом» — це однойменні партія і громадська організація, засновані теперішнім в.о. міського голови Рівного Віктором Шакирзяном.
31 жовтня на сайтах CRiME і Press center вийшли однакові матеріали з ознаками замовності із заголовком «Російська православна церква за кордоном або парафія Йова Почаївського — це маленька таємниця можливих сепаратистів Торбічів». 1 листопада аналогічний матеріал з'явився на сайті News24.
Скриншот публікації із сайту News 24
Матеріали написані у викривальному стилі і розповідають, що керівники редакції «Четвертої влади» начебто причетні до Української православної церкви Московського патріархату.
В цих статтях йдеться про те, що заступниця редактора Антоніна Торбіч начебто має спільну адресу реєстрації з православною парафією Йова Почаївського у Рівному. При цьому посилаються на інформацію, отриману від штучного інтелекту. В статті наведено скрін з відповіді чатботу Copilot, який «підвтердив» зв’язки цієї парафії з УПЦ МП.
Торбіч вважає, що причиною чорного піару стала серія публікацій на сайті видання, зокрема нещодавня від 31 жовтня — про перешкоджання журналістам з боку керівниці відділу комунікації Рівненської міської ради Яни Євтушок.
У матеріалі йдеться, що посадовиця свідомо ігнорує прохання журналістів про інтерв’ю з в.о. міського голови Рівного Віктором Шакирзяном, а свою відмову пояснює тим, що «не вважає видання об’єктивним». Крім того, видання отримало внутрішні документи Рівнеради, де вказано, що всі підрозділи мають узгоджувати всі коментарі й відповіді на запити від медіа із відділом комунікації, який очолює Яна Євтушок.
Причетність групи «Рівне Разом» головний редактор обґрунтовує тим, що наближені до цієї групи люди нещодавно у коментарях в соцмережах та в особистому спілкуванні озвучували тези, за змістом схожі до тих, що фігурують у замовних матеріалах, а деякі з них також активно поширювали ці матеріали в мережі, додаючи власні коментарі зі схожими закидами.
Про видання, які опублікували цей матеріал, Володимир Торбіч каже, що судячи зі змісту, вони є «звичайними інформаційними помийками без вказання власників, де, припускаємо, будь-хто може замовити будь-що».
Торбіч також розповів, що в 2010—2018 роках вони дійсно безоплатно надавали власні приміщення для служіння незалежній релігійній громаді, яка зареєстрована згідно з українським законодавством за іншою адресою.
Як пояснив Торбіч, ця громада не належить до УПЦ МП, а складається із колишніх священників УПЦ КП, яких відлучили від церкви після того, як вони звинуватили церковну єрархію в корупції. Після реєстрації ця громада ввійшла до юрисдикції єпископа в Німеччині, який спершу формально належав до Російської православної церкви закордоном (яка не входить до РПЦ патріарха Кирила), але після початку російської агресії перейшов до юрисдикції колишнього єрусалимського патріарха Іринея. На сьогодні, за його словами, двоє людей з парафії — військовослужбовці ЗСУ, а її священник — пластун і волонтер, тож звинувачення у причетності їх до «русского міра» безпідставні.
«Детектор медіа» звернувся із запитом до організації «Рівне Разом» і очікує на відповідь. Також ми звернулись до єдиного з трьох видань, що опублікували матеріал про «Четверту владу», яке має вказані дійсні контакти для зворотнього зв’язку.
- Читайте також: Суд зобов’язав відкрити кримінальне провадження на міську владу за перешкоджання рівненським журналістам
Головне фото: Антоніна та Володимир Торбічі / колаж Влада Мартинчука, «Четверта влада»