Юрчишин: Після загибелі Вікторії Рощиної процес звільнення українських заручників стане більш публічним
Юрчишин: Після загибелі Вікторії Рощиної процес звільнення українських заручників стане більш публічним
Після загибелі журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні Україна втратила сподівання на ефективну кулуарну адвокацію звільнення українських цивільних полонених і переводить цей процес у більш публічну форму. Про це сказав голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, передає ІМІ.
За його словами, спершу комітет спільно з Координаційним штабом з питань звільнення полонених вів менш публічну роботу зі звільнення журналістів-заручників.
«Вимоги до Росії звільнити цивільних полонених, яких не мало би бути взагалі, і журналістів зокрема звучали на майданчиках ПАРЄ, ОБСЄ, ПА НАТО, Європарламенту. Були окремі візити, організовані нашими міжнародними партнерами за сприяння української сторони, родичів полонених журналістів, зокрема Катерини Єсипенко, до різних країн.
Але після випадку з Вікторією Рощиною стало зрозуміло, що сподівання на ефективну кулуарну адвокацію звільнення вже немає. Те, що Росія не відчуває загальносвітового тиску, призводить до того, що вона починає вбивати», — пояснив Юрчишин.
Тому, за його словами, відтепер цей процес буде проходити в публічній площині.
«Зараз у погодженні з Координаційним штабом, за сприяння "Репортерів без кордонів" та Інституту масової інформації готуємося до більш публічної комунікації. Певні кроки були здійснені», — каже депутат.
Зокрема Юрчишин вважає, що потрібно активніше поширювати на міжнародну аудиторію особисті історії полонених медійників.
«Їхні історії разом з історією Вікторії Рощиної, тіло якої Росія не передала Україні, мають бути розказані світові. Бо зараз навіть іноземні медійники не знають історій українських журналістів-заручників і, відповідно, не включені в процес, щоб ставити питання до своїх політиків про те, що зроблено і чи достатньо зроблено для того, щоб звільнити українських колег», — сказав нардеп.
Щодо випадку з Вікторією Рощиною, за словами Юрчишина, росіяни затягують процес передання тіла журналістки Україні. Він розповів, що батько Вікторії досі не отримав додаткових офіційних підтверджень від російської сторони щодо загибелі доньки.
Читайте також:
- Євгенія Кравчук: ПАРЄ працює над окремою резолюцією щодо полонених журналістів
- Позиція міжнародних організацій щодо полонених Росією журналістів має бути активнішою, — Оксана Романюк
Нагадаємо, про смерть журналістки Вікторії Рощиної в російському ув’язненні стало відомо 10 жовтня. Обставини її смерті поки невідомі. За інформацією ГУР, Рощина мала бути включена в один із найближчих обмінів полоненими. Її мали етапувати у в’язницю «Лефортово» у Москві, щоб підготувати повернення до України.
Тіло Вікторії Рощиної не повернули до України в рамках обміну полоненими, який відбувся 18 жовтня. Речник Коордштабу з питань військовополонених Петро Яценко припускав, що повернення тіла Рощиної російська сторона затягуватиме всіма можливими способами, щоб дослідження не змогли встановити причини смерті журналістки, зокрема чи були застосовані тортури.
Європейський Союз заявив, що вимагає ретельного та незалежного розслідування обставин смерті Вікторії Рощиної. Аналогічну заяву вже зробили «Репортери без кордонів» та гендиректорка ЮНЕСКО Одрі Азуле. Про це ж говорили на дебатах у Європарламенті.
Правозахисники Freedom House закликали міжнародну спільноту притягнути російську владу до повної відповідальності за вбивство Вікторії Рощиної. Експерти ООН з прав людини закликали Росію терміново підтвердити інформацію про загибель Рощиної.
Журналістка-фрилансерка та позаштатна авторка «Української правди» Вікторія Рощина зникла на окупованій росіянами території України в серпні 2023 року. Про це стало відомо в жовтні 2023-го. 27 травня 2024 року росіяни визнали, що утримують Рощину на своїй території.
За інформацією Медійної ініціативи за права людини, Росія могла утримувати Вікторію Рощину в слідчому ізоляторі №2 Таганрогу й у виправній колонії №77 в окупованому Бердянську, де до полонених масово застосовують тортури.
Фото: Медіацентр «Україна»