Дмитро Литвин: В Офісі президента немає чорного списку українських медіа
Дмитро Литвин: В Офісі президента немає чорного списку українських медіа
Радник президента з питань комунікацій Дмитро Литвин заперечив, що в Офісі президента є чорний список українських медіа, з якими чиновникам начебто забороняють спілкуватися. Про це він сказав в інтерв’ю виданню Telegraf.
«Звісно, ні», — відповів Литвин на пряме запитання редакції.
Він стверджує, що навпаки, представникам Офісу президента «часто доводиться тиснути на чиновників, аргументувати, доводити, щоб хтось все ж роз’яснив, що є якась проблема, наприклад, щось сталося, і це треба пояснити журналістам. І більше енергії часу йде на те, щоб ці люди хоча б у форматі оффреку, скажімо, зустрілися і поговорили».
Те, що чиновники відмовляються коментувати щось медіа, Литвин пояснив так: «Буває, що людям нічого відповісти, або вони, наприклад, зробили якусь помилку і не хочуть її пояснити, або вони потрапили в якусь проблему чи скандал і не хочуть з цього виходити. І їм легше сказати, що їм заборонили спілкуватися, ніж чесно поговорити з журналістами та щось пояснити».
На уточнювальне запитання, чи саме він цим займається, Литвин відповів, що це командна робота.
Він також знову заперечив, що чинив тиск на чиновників, забороняючи їм спілкуватися з «Українською правдою», про що стверджувала у своєму матеріалі «УП».
«Гляньмо на те, що говорили в “УП”, наприклад: що нібито я телефоную мерам і забороняю їм спілкуватись з цим виданням. Я взагалі не говорю з мерами. Із жодним. Нема мера, який може сказати, що я говорю з ним». Відзначимо, що ні в заяві «УП» про тиск, ні в матеріалі видання, де згадано про роль у цьому Литвина, не сказано про вплив Литвина на мерів міст. «Детектору медіа» також не вдалося знайти згадки про начебто заборону на спілкування мерів з виданням, про яке заявив радник президента, в інших матеріалах «УП».
На запитання про роботу комунікаційної команди ОП з медіа чи лідерами думок, Литвин відповів, що відповідає на 99% запитів, які до нього надходять. «Якщо ми не можемо сказати щось відкрито, то я хоча б пояснюю контекст, що відбувається, щоб людина розуміла, в чому сенс. […] Моя особиста думка, що треба давати більше певного контексту, особливо це стосується зовнішньої політики і всіх контактів з партнерами. Багато журналістів з об'єктивних причин не бачать, як відбуваються перемовини, що звучить, що не звучить, і реагують потім в Україні, скажімо, на якісь іноземні медіа. І цей контекст заходить не так, як він є насправді», — сказав він.
Головним у комунікаційній команді ОП Литвин назвав президента Володимира Зеленського: «Він взагалі головне медіа країни. Головний голос країни. (...) Всі сприймають Україну та інформацію про Україну і про те, чого країна прагне, хоче, потребує, через те, що говорить президент».
Литвин додав, що хоча в Україні останнім часом промови президента викликають «менше уваги, емоцій і менше поширення», за кордоном сприйняття промов іде «саме так, як треба. Тобто, воно ж все прораховується, як має бути», та сказав, що промови президента «багато в чому інструмент зовнішньої політики».
На запитання, як Зеленський отримує новини, Литвин розповів, що вранці президент отримує звіти з різних структур і протягом дня «багато людей його інформують». Він додав, що президент «сам дивиться новини, сам їх читає», «цікавиться, що відбувається у соцмережах», «і в принципі на ранок президент вже знає, яка в нас інформаційна картина і що реально відбувається в країні».
Литвин також ствердив, що Офіс президента не пов’язаний з анонімними телеграм-каналами, такими як «Джокер».
Нагадаємо, напередодні, 15 жовтня, Дмитро Литвин в інтерв'ю Liga.net вже казав, що не блокує спікерів для спілкування з журналістами «Української правди» й участі в їхніх заходах.
Як повідомляв «ДМ», 9 жовтня видання «Українська правда» оприлюднило заяву, де йдеться про тривалий та системний тиск, який Офіс президента здійснює на редакцію та окремих журналістів «УП», зокрема блокує спікерів від влади щодо спілкування з журналістами «Української правди» та участі в заходах.
Вже наступного дня «Українська правда» оприлюднила матеріал, у якому стверджується, що представником Офісу президента, який забороняє чиновникам спілкуватися з «УП» та викреслює редакцію зі списків запрошених на зустріч з президентом, є радник президента з питань комунікацій Дмитро Литвин.
Українські журналісти та медійні організації, які є учасниками Медіаруху, висловили рішучий протест проти все більш системних спроб тиску на незалежні медіа з боку представників державної влади. Вони закликали президента негайно припинити тиск на медіа з боку держслужбовців, гарантувати прозорість і відкритість держорганів і надавати медіа безперешкодний доступ до інформації.
Голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин скерував депутатське звернення до Офісу генпрокурора та Нацполіції через заяву «УП» про системний тиск з боку Офісу президента.
Фото: Дмитро Литвин та Володимир Зеленський / Офіс президента