Росія скоїла 637 злочинів проти журналістів та медіа в Україні за два роки і сім місяців повномасштабної війни
Росія скоїла 637 злочинів проти журналістів та медіа в Україні за два роки і сім місяців повномасштабної війни
За два роки і сім місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 637 злочинів проти журналістів та медіа в Україні. Такими є дані моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа, що здійснює Інститут масової інформації.
Упродовж серпня — вересня 2024 року ІМІ зафіксував 17 російських злочинів проти медіа та журналістів.
Унаслідок російської агресії стало відомо про загибель чотирьох медійників. Радник з питань безпеки британського інформагентства Reuters Раян Еванс загинув у Краматорську внаслідок російського удару по готелю «Сапфір» 24 серпня.
На фронті також загинули мобілізований кореспондент «Новини.LIVE» з Харкова Богдан Затула, оператор каналу «Прямий», військовослужбовець ЗСУ Павло Пархоменко та військовий, колишній оператор телеканалів «Україна» та «1+1» Ігор Захаров.
За даними ІМІ, станом на 24 вересня в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії загинули 88 медійників, 11 із них — під час виконання професійної журналістської діяльності.
Унаслідок російського удару по готелю «Сапфір» 24 серпня в Краматорську поранення отримав український журналіст агенції Reuters Іван Любиш-Кірдей. Напередодні він вийшов з коми, але поки що не повернувся до свідомості. Ще один журналіст Reuters, який зазнав поранення 24 серпня внаслідок російського обстрілу Краматорська, Деніел Пелещук отримав медичну допомогу, його виписали з лікарні. Також поранення зазнали журналіст Reuters Віктор Саєнко, який є громадянином Латвії, та польська журналістка Моніка Андрушевська.
Крім того, на Покровському напрямку наприкінці серпня росіяни атакували дроном авто знімальної групи журналіста «1+1» Олександра Моторного, коли команда супроводжувала евакуаційний автобус.
Федеральна служба безпеки РФ порушила кримінальні справи щодо журналістки телеканалу «1+1» Наталії Нагорної та кореспондента DW Ніка Конноллі через нібито незаконний перетин кордону.
Окрім цього, ІМІ нагадує, що в серпні та вересні цього року хакерської атаки зазнали сайти Hromadske та телеканалу «FreeДом».
Через бойові дії і складну безпекову ситуацію в Гірнику Донецької області припинило мовлення «Громадське радіо». У Покровську внаслідок застосування невстановленого засобу ураження російською армією 17 вересня було зруйновано передавальне обладнання, що транслювало, зокрема, «Громадське радіо» та місцевий телеканал «Капрі».
У досліджуваний період експерти зафіксували два випадки замахів на вбивства журналістів — Дмитра Гордона та одеських журналістів.
Нагадаємо, у серпні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 28 випадків порушення свободи слова. Серед російських злочинів — 19 випадків — убивство, поранення та обстріли журналістів, юридичний тиск, кібератаки та вимкнення українського мовлення.
Фото: ІМІ