32% українських онлайн-медіа вказали на сайтах імена своїх бенефіціарів, — дослідження ІМІ
32% українських онлайн-медіа вказали на сайтах імена своїх бенефіціарів, — дослідження ІМІ
30% онлайн-медіа вказали на своїх сайтах імена фізичних осіб, що ними володіють. Про це свідчать дані дослідження Інституту масової інформації, що проводилося наприкінці серпня 2024 року.
ІМІ стверджує, виходячи з даних 2022-го та 2023 років, що показник відкритості даних про бенефіціарів медіа зростає на 2% щороку.
У 2024 році, за даними дослідження, в себе на сайтах вказали бенефіціара 16 медіа, що становить 32% від усіх 50-ти досліджених. Йдеться про такі онлайн-медіа: Obozrevatel, 24 канал, «Новини.Live», «Еспресо», Gazeta.ua, Суспільне, Укрінформ, Hromadske, 5 канал, «Коментарі», «Рубрика», «Бабель», «Інтерфакс-Україна», «Новинарня», Прямий і «Тексти». З них Gazeta.ua та «Рубрика» оприлюднили своїх бенефіціарів протягом останнього року.
Крім того, ще одне видання — Liga.net, хоч і не вказало імені кінцевого бенефіціара(-ів) безпосередньо, зазначило на сайті, що є бізнесом родини Бондаренків.
Також, за даними ІМІ, 8 онлайн-медіа (16%) зареєструвалися в Нацраді за Законом «Про медіа» й оприлюднили на своїх сайтах ідентифікатор медіа — унікальний номер, присвоєний Нацрадою кожному зареєстрованому медіа. Це LB.ua, «Главред», «Гордон», «Главком», NV, «Фокус», «Українська правда» й «РБК-Україна».
За таким номером зазвичай легко можна знайти рішення Нацради про реєстрацію відповідного медіа, в тексті якого вказано ім’я його бенефіціара (чи відсутність такого), пояснює ІМІ.
18 медіа з 50-ти досліджених (36 %) вказали на сайтах лише найменування юридичної особи, яка володіє медіа. Це «Цензор.Нет», ТСН, «Кореспондент.net», УНІАН, ZN.UA, «Радіо Свобода», Zaxid.net, Delo.ua, «Страна», «Економічні новини», «Українські новини», «Факти», «Букви», «Слово і діло», «Політека», «Коротко Про», «Подробиці» та Forbes Ukraine. ІМІ трактує це як середній рівень прозорості.
Інші 7 із 50-ти медіа (14%) не оприлюднили на сайтах чіткої інформації про своїх власників Це Lenta.UA, «Хвиля», «Телеграф», Newsyou.info, «Інформатор», «Знай.UA» й «Апостроф».
ІМІ нагадує, що законодавство зобов’язує розкривати кінцевого бенефіціара лише аудіовізуальні медіа та постачальників електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра. Тож в цьому випадку дослідила добровільне розкриття редакціями онлайн-медіа своїх бенефіціарів.
Дослідження прозорості 50 онлайн-медіа охоплювало сайти, обрані експертами на основі моніторингів ІМІ та даних Similarweb (переважно з врахуванням популярності медіа). До вибірки потрапляють і веб-сайти окремих теле- і радіоканалів, оскільки вони виступають самостійними інформаційними майданчиками. Їхній телевізійний чи радійний контент у цьому дослідженні не розглядався. Правдивість інформації про кінцевого бенефіціарного власника та про юридичних осіб у ланцюжку володіння медіа в рамках цього дослідження не перевіряли.
Ілюстрація та інфографіка: ІМІ