«Репортери без кордонів» призупинили участь в Словацькій платформі свободи преси через «саботаж» влади
«Репортери без кордонів» призупинили участь в Словацькій платформі свободи преси через «саботаж» влади
Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) оголосила, що призупиняє участь в роботі Словацької платформи з підтримки свободи преси. Про це повідомляється на сайті RSF.
Причиною такого рішення називають призначення, на думку представників RSF, недоречної кандидатури на посаду представника уряду у Платформі.
Раніше уповноважена уряду Словаччини із розвитку громадянського суспільства Сімона Захарова замінила свою попередню представницю у платформі Зузану Петкову, колишню журналістку і директорку фонду «Стоп корупції», на радіоведучого Домініка Папалу. Як пишуть RSF, він працює в медіа, яке регулятор недноразово штрафував за порушення журналістської етики.
У відкритому листі до міністерки культури Словаччини Мартини Шимковічової, яка відповідає за Платформу, «Репортери» та їхній місцевий партнери — Центр розслідувань імені Яна Куцяка (ICJK) — висловили «глибоке занепокоєння» через це призначення. «Призначення Домініка Папали не відповідає критеріям експертності та професіоналізму», — йдеться в листі. В організації сказали, що розглядають це призначення як спробу саботувати діалог між журналістами та владою.
Через зміну складу платформи вона жоднг разу не збиралась на засідання з червня 2024 року.
Організації наголосили, що продовжуватимуть стежити за розвитком подій, але зупиняють участь у сесіях платформи, доки ситуація не буде вирішена.
Словацьку платформу з підтримки свободи преси та захисту журналістів створила колишня міністерка культури Сільвія Гронцова у жовтні 2023 року. Вона виконує функції дорадчого органу для моніторингу дотримання Словаччиною своїх внутрішніх і міжнародних зобов’язань щодо свободи преси. Платформа складається з представників уряду, незалежних установ і журналістів. Колишній уряд назвав її «національним контактним комітетом» з Радою Європи в рамках кампанії за безпеку журналістів.
На своїх сесіях платформа обговорювала реформу словацького суспільного мовлення, яка врешті призвела до його політичного захоплення урядом, політичний тиск уряду Роберта Фіца на приватні медіа, питання безпеки журналістів і падіння Словаччини з 17-го на 29-е місце у Всесвітньому індексі свободи преси RSF за 2024 рік.
- Читайте також: У Словаччині офіційно розформували суспільного мовника RTVS і створили натомість державне медіа
Ілюстрація: RSF