Філ Донаг’ю дізнався, що «в СССР секса нєт».
У понеділок ЗМІ повідомили, що помер американський телеведучий Філ Донаг’ю. Ровесники незалежності, звісно, його не знають. Хіба що хтось, хто спеціально цікавився американським телебаченням. А в епоху перебудови його знав весь СРСР.
Це був 1986 рік. Тоді колосальною подією стали телемости між СРСР і США. Молоді навіть уявити собі не можуть, що це значило для нас. До того тупо глушили «ворожі» голоси. Ми мали дуже сильно напружуватися, щоб слухати «Голос Америки» або «Радіо Свобода».
А тут раптом настають реальні зміни. Не лише припиняють глушити «голоси», але й організовують телевізійні мости між двома країнами. І все відбувається в прямому ефірі — тобто ніякої цензури.
Думаю, що все ж таки з радянського боку учасників ретельно добирали, щоб вони не ляпнули чогось «такого етакого». Бо страх вийти за рамки комуністичної ідеології не міг вивітритися просто так. Навіть тоді, коли дозволили.
З радянського боку вів мости Владімір Познер. А з американського — якраз Філ Донаг'ю, який щойно помер у віці 88 років. Під час телемосту Ленінград — Бостон і прозвучала та знаменита фраза. В інтернеті є стенографічний виклад того моменту:
«У ході спілкування американська учасниця телемосту запитала:
“…У нас у телерекламі все крутиться довкола сексу. Чи є у вас така телереклама?
Радянська учасниця Людмила Миколаївна Іванова (на той час — адміністратор готелю “Ленінград” та представниця громадської організації “Комітет радянських жінок”) відповіла:
“Ну, сексу у нас… (смішок) сексу у нас немає, і ми категорично проти цього! У нас є кохання”.
Закінчення фрази заглушили сміх та оплески. Після того, як аудиторія засміялася, одна з радянських учасниць уточнила:
“Секс у нас є, немає реклами!”».
Незабаром секс таки з'явився. Вийшов фільм «Маленька Віра», де головна героїня з оголеним розкішним бюстом у позі вершниці стрибала на конику свого партнера.
Певне, Донаг'ю продовжував залишатися відомим телеведучим у США. Але в нас він запам'ятався саме телемостами. Я особисто запам’ятав, власне, самого Донаг’ю і цю знамениту фразу. Але точно знаю, що він став для нас американським символом тої епохи.
Фото: Getty Images