«Мародерство ЗСУ», «руйнування могил», «мобільні крематорії у Сумах»: нові фейки роспропаганди про наступ ЗСУ на Курщині
«Мародерство ЗСУ», «руйнування могил», «мобільні крематорії у Сумах»: нові фейки роспропаганди про наступ ЗСУ на Курщині
Нові фейки та маніпуляції, які поширюються російською пропагандою на тлі наступу ЗСУ в Курській області, виявив Центр протидії дезінформації.
Чергову хвилю дезінформаційних публікацій зафіксовано навколо таких тем:
«Масове мародерство». З метою дискредитації українських військових російська пропаганда масово поширює відео, які нібито свідчать про мародерство військовослужбовцями ЗСУ на Курщині. Водночас у мережі є велика кількість відеозаписів, які свідчать, що саме місцеві жителі грабують магазини, що залишилися без нагляду в умовах бойових дій.
«ЗСУ беруть у заручники всіх чоловіків». Ворожа пропаганда продовжує спроби звинуватити ЗСУ в знущаннях з цивільних жителів Курської області, поширюючи відео, на якому начебто українські військові заводять до кузова вантажівки групу чоловіків. Російські медіа стверджують, що ці чоловіки — нібито цивільні і їх «беруть у заручники», хоча більшість із них — у військовій формі.
«Руйнування могил». Пропагандисти активно поширюють відео, на якому український військовий збиває герб РФ з символічного прикордонного стовпа на вході до кладовища прикордонників у Курській області, заявляючи, нібито йдеться про «осквернення могил».
«Мобільні крематорії». Тиражується фейк про доставку в Суми мобільних крематоріїв, за допомогою яких українська влада нібито планує знищити «тисячі» тіл загиблих у Курській області військових. Дописи супроводжуються фото такого крематорію на тлі зимової погоди.
«Звірства іноземних найманців». Кремлівські пропагандисти продовжують бездоказово розповідати про іноземних найманців, які нібито «чинять звірства» на Курщині. У такий спосіб росіяни намагаються звинуватити іноземні держави у причетності до операції в Курській області для просування наративу про «війну Росії з НАТО».
Раніше ми повідомляли, що росіяни створили чергове фейкове відео, у якому начебто українські військові в Курській області знущаються з літнього чоловіка, якого потім нібито вбили. Згодом російські пропагандисти «верифікували» особу одного з чоловіків на відео та почали поширювати його персональні дані, зокрема фото й номер телефону. Натомість, Центр протидії дезінформації встановив, що персональні дані чоловіка на відео належать зовсім іншій людині. Згодом ЦПД з’ясував, що дідусь із відео насправді живий, він є громадянином України, який наразі живе на Курщині.
Нагадаємо, росіяни активізували зйомку постановних роликів про Курську область з переодягненими у форму Збройних сил України людьми. Як зазначив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко, «це традиційна система російської пропаганди, обкатана на Харківщині та інших окупованих територіях».
У ЦПД також попереджали, що Росія намагається використати ситуацію в Курській області для нових інформаційних атак проти України та безпідставних звинувачень українських захисників у воєнних злочинах.
Крім того, російські ЗМІ розповсюджували відеоролики, які міністерство оборони РФ видає за записи «успішних ударів» по ЗСУ на Курському напрямку, але насправді ці відео були зняті давно і в інших місцях.
Фото: Getty Images