НАТО оприлюднило декларацію за підсумками перших днів саміту
Члени НАТО оголосили, що повністю підтримують право України обирати власний механізм безпеки та вирішувати власне майбутнє без зовнішнього втручання. Про це йдеться в тексті декларації.
У спільному документі заявили, що «майбутнє України — в НАТО».
Окрім того, країни-членкині визнали, що Україна стає дедалі більше оперативно та політично інтегрованою з Альянсом, а також привітали «конкретний прогрес», якого Україна досягла після тогорічного Вільнюського саміту щодо необхідних демократичних, економічних і безпекових реформ.
«Поки Україна продовжує цю життєво важливу роботу, ми продовжуватимемо підтримувати її на незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО. Ми ще раз підтверджуємо, що зможемо надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли члени Альянсу погодяться й умови будуть виконані», — йдеться в декларації.
У декларації зауважують, що рішення НАТО та ради «Україна — НАТО», ухвалені на саміті, у поєднанні з поточною роботою членів Альянсу є «мостом» до членства України.
У підсумковому документі НАТО також засуджує Білорусь, КНДР та Китай, які сприяють російській агресії, застерігає росіян від розміщення ядерної зброї в космосі та зобов'язується до наступного саміту розробити стратегію щодо протистояння Росії.
Окрім того, в декларації йдеться, що в НАТО з’явиться окремий підрозділ щодо підтримки безпеки та підготовки для України.
«Прийнято рішення про заснування "НАТО з підтримки безпеки та підготовки для України" (NSATU) для координації надання військового обладнання та навчання для України членами Альянсу та партнерами», — йдеться в повідомленні.
Мета нової структури — поставити безпекову допомогу Україні на міцну основу, забезпечуючи посилену, передбачувану та узгоджену підтримку.
NSATU діятиме в країнах Альянсу, підтримуватиме самооборону України відповідно до Статуту ООН. NSATU не буде, згідно з міжнародним правом, робити НАТО стороною конфлікту. Підрозділ підтримуватиме трансформацію Сил оборони та безпеки України, забезпечуючи її подальшу інтеграцію з НАТО.
Окрім того, члени Альянсу мають намір надати Україні мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року та забезпечити стійкий рівень допомоги з питань безпеки.
Також розширено створення Спільного центру аналізу, підготовки та навчання «Україна — НАТО» (JATEC) — важливого стовпа практичної співпраці, щоб визначити та застосувати уроки війни Росії проти України та підвищити оперативну сумісність України з НАТО.
Нагадаємо, що у Вашингтоні 9 по 11 липня триває саміт НАТО. На захід також запрошено міністрів закордонних справ 35 країн-партнерок, які не входять до Альянсу.
Це третій саміт поспіль, у роботі якого беруть участь не лише глави держав усіх 32 країн-членкинь НАТО, а й лідери індо-тихоокеанських країн-партнерок: Австралії, Японії, Південної Кореї та Нової Зеландії.
Читайте також: Суспільне веде текстову трансляцію саміту НАТО у Вашингтоні
Фото: Укрінформ