Громадська рада при Комітеті свободи слова закликала дослідити факти поширення «темників» в «Укрінформі»
Громадська рада при Комітеті свободи слова закликала дослідити факти поширення «темників» в «Укрінформі»
Члени Громадської ради при Комітеті Верховної Ради з питань свободи слова висловили стурбованість нещодавніми повідомленнями про застосування так званих «темників» в державному інформагентстві «Укрінформ» та закликали розслідувати обставини цієї ситуації. Відповідним відкритим зверненням Громадської ради поділився її голова Микола Типусяк.
«Ми вважаємо абсолютно неприпустимим застосування будь-яких форм цензури в демократичному суспільстві, і в державних медіа також. Свобода слова та незалежність медіа є фундаментальними цінностями, які мають беззаперечно захищатися і забезпечуватися в Україні.
Єдиними особами, про яких журналісти можуть утримуватися від надання слова, є підсанкційні особи, визначені відповідними документами РНБО, тобто ті, хто активно працює проти української держави і її суверенітету. В усіх інших випадках, медіа мають забезпечувати плюралізм думок та об'єктивне висвітлення подій», — зазначили у зверненні.
Громадська рада закликала відповідальні органи, зокрема Комітет Верховної ради з питань свободи слова, ретельно дослідити факти про застосування «темників», притягнути винних до відповідальності та вжити всіх необхідних заходів для недопущення подібних випадків цензури в майбутньому і забезпечення повної редакційної незалежності медіа.
«Захист свободи слова та вільної преси є нашим спільним обов'язком і запорукою демократичного розвитку України. Ми сподіваємося на рішучу позицію влади у відстоюванні цих цінностей та готові надавати всебічну підтримку в цьому», — додали члени Громадської ради.
Нагадаємо, 29 травня «Українська правда» оприлюднила статтю «Всі свої. Як Офіс президента бере під контроль Укрінформ», у якій повідомила, що колишній генеральний директор державного інформаційного агентства «Укрінформ» Олексій Мацука, призначення якого пов'язують з людьми з Офісу президента, поширював серед співробітників «темники», тиснув на працівників, щоб ті звільнялися, і планував переформатувати структуру агенції, щоб призначити на окремі посади «потрібних» людей.
За кілька днів до оприлюднення розслідування, 24 травня 2024 року, генеральний директор «Укрінформу» Олексій Мацука повідомив, що йде з посади, а новим генеральним директором агентства призначили колишнього речника Східного угруповання військ Збройних сил України полковника Сергія Череватого.
30 травня кореспондент «Укрінформу» в Чернігівській та Черкаській областях Юрій Стригун повідомив Суспільному, що в грудні 2023 року справді отримав від свого редактора «темник» з бажаними та небажаними спікерами в Чернігівській області.
Вже наступного дня, 31 травня, 57-річний Юрій Стригун повідомив, що отримав повістку. Крім цього, новопризначений гендиректор «Укрінформу» Сергій Череватий видав окреме розпорядження для журналіста терміново з'явитися в ТЦК і поінформувати його про результати такого візиту. У коментарі «Детектору медіа» Юрій Стригун припустив, що між тим, що він отримав повістку і вголос сказав про «темники» в «Укрінформі», може бути зв’язок.
Після цього генеральний директор «Укрінформу» Сергій Череватий повідомив, що підписав розпорядження про звірку даних військовозобов'язаних стосовно п'ятьох працівників «Укрінформу», серед яких і Юрій Стригун. За його словами, розпорядження про необхідність цим працівникам агентства прибути до ТЦК було відправлено 22 травня, а «Укрінформ» отримав цей документ 31 травня.