Словацькі журналісти звернулися до політиків після замаху на Фіцо
Словацькі журналісти звернулися до політиків після замаху на Фіцо
«Ми засуджуємо напад на прем'єр-міністра Роберта Фіцо. Атака на Фіцо – це атака на всіх нас. Це шлях ненависті, який не може контролювати Словаччину, тому що він перенесе нас у найтемніші місця на карті. Як і після вбивства нашого колеги Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової, ми знову опинилися на роздоріжжі. Ми вирішуємо, чи хочемо ми бути країною, де хтось сприймає вбивство як спосіб вирішення питання. Цей мерзенний вчинок не повинен викликати подальшу агресію, словесні нападки та помсту. Нині не час для використання спроби вбивства з політичною метою. Якщо ненависть випущена в публічний простір, її неможливо контролювати. Ми всі знаходимося в зоні ризику», - йдеться у заяві.
Журналісти також закликали словацьких політиків не роз’єднувати суспільство: «Ми закликаємо політиків не роз’єднувати суспільство і не шукати відразу винних. Зараз час об’єднатися. Ми всі повинні намагатися розрядити ситуацію. В іншому випадку напруга та насильство будуть зростати».
Звернення записали більше 20 журналістів серед яких: Беата Балогова (SME), Петер Барді (aktuality.sk), Матуш Костольний (Denník N), Лукаш Діко (ICJK), Мартін Ганус (Postoj), Любош Каменістий (PRAVDA), Петер Паловіч (Rádio Expres), Люція Окшова (Forbes), Мартіна Баллекова (ta3), Зузана Габріжова (Euractiv Slovakia), Катаріна Гечіова (Korzár), Мирослава Кернова (O Médiách), Філіп Мініч (Refresher), Петер Длополец (The Slovak Spectator), Ігор Гресснер (Šport Ізіп), Рональд (Trend), Маріан Табакович (Dobré noviny), Павол Міхалка (Dobré rádio) Золтан Салай (Napunk), Штефан Гриб (Týždeň), Роланд Кубіна (TV JOJ) та Даріус Хараксін (JOJ 24).
Нагадаємо, 15 травня прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо поранили пострілами в місті Гандлова біля будівлі, де відбулося засідання кабінету міністрів країни. Після замаху він перебував у небезпечному для життя стані. Куля влучила у живіт та руку Фіцо, зачепивши важливі органи.
Підозрюваного в замаху одразу затримали правоохоронці. За даними місцевих медіа, нападником може бути 71-річний мешканець міста Левіце, член Асоціації словацьких письменників Юрай Цинтула.
Згодом словацький журналіст-розслідувач Саболча Паньї повідомив, що Юрай Цинтула міг бути пов'язаний із проросійською воєнізованою групою Slovenskí Branci. У своєму твітері (X) журналіст виклав два скриншоти дописів з фейсбук-cторінки Slovenskí Branci, на яких видно того ж чоловіка, який стріляв у Фіцо.
Словацькі медіа та соцмережі поширили відео, на якому чоловік, схожий на письменника Юрая Цинтулу стверджує, що вчинив замах на Фіцо, бо не згоден з політикою уряду, зокрема з тиском на медіа та спробою ліквідувати суспільний мовник RTVS.
Президент України Володимир Зеленський засудив замах на прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо і закликав не допустити, щоб «насильство стало нормою в жодній країні, у жодній формі та в жодній сфері».
Зранку сьогодні, 16 травня, віцепрем'єр-міністр Словаччини Томас Тараба повідомив у коментарі BBC, що операція Роберта Фіцо минула успішно, а прем’єр більше не перебуває в небезпечному стані.
Віцеспікер словацького парламенту від керівної партії Smer Любош Блага звинуватив ліберальні та опозиційні медіа у провокуванні замаху на прем’єр-міністра країни Роберта Фіцо.
- Читайте також: Росія намагається використати замах на Фіцо в дезінформаційній війні проти України та Словаччини, — Центр протидії дезінформації
Фото: TASR