VoxCheck: У 2023-му Росія вдвічі наростила темпи пропаганди в європейських країнах. Виявлено понад 8000 кейсів
VoxCheck: У 2023-му Росія вдвічі наростила темпи пропаганди в європейських країнах. Виявлено понад 8000 кейсів
Команда VoxCheck виявила в лютому-жовтні 2023 року 8296 випадків російської пропаганди в медіа шести європейських країн. Про це під час презентації дослідження про поширення російської дезінформації у Європі повідомила старша аналітикиня VoxCheck Мирослава Маркова, передає Укрінформ.
Ідеться про медіа в Німеччині, Італії, Чехії, Словаччині, Угорщині та Польщі. Щомісяця там з’являлося понад 920 публікацій у медіа, що містили російський дезінформаційний наратив.
Для порівняння, за попередній період дослідження (з 24 лютого 2022-го по січень 2023 року) аналітики виявили 4836 кейсів — тобто в середньому 403 кейсів пропаганди щомісяця.
Команда VoxCheck сформувала базу дезінформаційних повідомлень, у якій зафіксовані вже тисячі фейків.
База доступна у дев'ятьох мовних версіях — українська, російська, англійська, німецька, італійська, чеська, словацька, угорська, польська. Цю базу можна завантажити на сайті VoxCheck.
На сайті можна також переглянути динаміку фейків. Можна знайти інформацію за кожен місяць — які повідомлення були в топі, де була найбільша кількість публікацій тощо.
Крім цього, аналітики уклали перелік «білих» (які якісно, фактологічно передають інформацію про Україну) і «чорних» (які поширюють вкиди російської пропаганди, маніпуляції) медіа.
За словами Маркової, аналітики виявили 43 нові фейки.
Здебільшого вони пов’язані з темою контрнаступу і дискредитації української армії — нібито українські військові масово здаються в полон, мобілізація в Україні масово порушує права людини, відбувається мобілізація підлітків тощо. Крім того, додалися фейки про нібито нові терористичні акти України.
Аналітики VoxCheck виділили з-поміж тисячі фейкових повідомлень у своїй базі 27 основних дезінформаційних наративів.
Один із найбільших наративів — буцімто Захід контролює Україну і використовує її у своїх цілях. Один із фейків у рамках цього наративу говорить про те, що Захід нібито змушує Україну відмовитися від мирних переговорів і воювати «до останнього українця».
Інший наратив — нібито Україна є терористичною державою. Цей наратив аналітики VoxCheck поділили на 12 фейків, серед них, зокрема, начебто Україна знищила підривом Каховську ГЕС.
Фото: Укрінформ