Російський режисер Хржановський пішов з посади керівника Меморіального центру «Бабин Яр» у Києві
Російський режисер Хржановський пішов з посади керівника Меморіального центру «Бабин Яр» у Києві
Російський режисер та продюсер Ілля Хржановський пішов з посади художнього керівника Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» у Києві. Про це він повідомив у фейсбуці.
За словами Хржановського, він сам ухвалив таке рішення і не працює на цій посаді з початку нинішнього літа. Цьому, стверджує режисер, є дві причини.
По-перше, вважає він, війна змінила і ще багато що змінюватиме у сприйнятті та формуванні культури пам'яті в Україні — після війни настане етап переосмислення всієї роботи з пам'яттю. «Вірю, що багато з розробленої нашою командою творчої концепції стане в пригоді в майбутньому, але в існуючому контексті вважаю свій етап діяльності завершеним. Здійсниться чи ні насправді те, що було нами розроблено, — це справа українського суспільства та наступних поколінь», — заявив Хржановський.
По-друге, режисер не вважає за правильне працювати в Україні, «не перебуваючи там фізично, а значить — не поділяючи всі біди та небезпеки разом з українським суспільством». Хржановський зізнався, що з 2006 року живе в Німеччині і є її громадянином, а на початку війни не пішов із проєкту, бо хотів бути корисним Україні, використовуючи міжнародні зв'язки.
«Хочу попросити вибачення у всіх тих, кого факт мого перебування в Україні та моя діяльність дратували. Я вважав і вважаю, що мої українські єврейські корені давали мені право здійснювати обов'язок перед пам'яттю предків. Я робив свою роботу чесно та відповідально, з повагою до пам'яті полеглих у Бабиному Яру. Упевнений, згодом стане ясно, як багато нам вдалося зробити для пам'яті місця і загиблих там», — написав Хржановський, підкресливши, що вірить у перемогу України над режимом російського президента Володимира Путіна, який розв'язав криваву війну.
Нагадаємо, благодійний фонд Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» фінансує розробку та будівництво меморіального комплексу на місці трагедії. Проєкт з'явився з ініціативи бізнесменів Михайла Фрідмана, Павла Фукса та Германа Хана.
У 2019 році художнім керівником проєкту був затверджений російський режисер Ілля Хржановський. Запропонована Хржановським концепція меморіалу викликала обурення в суспільстві.
Зокрема, знані діячі мистецтва, учені, громадські активісти звернулися до мера столиці Віталія Кличка і Київради з відкритим листом, у якому закликали не підтримувати проєкт Хржановського. У них виникло побоювання, що меморіал може транслювати російські історичні наративи, які дискредитуватимуть Україну.
Ілля Хржановський відомий своїм кінопроєктом «Дау», творців якого запідозрили в тортурах над дітьми і пропаганді насильства. Українська прокуратура навіть розпочала кримінальне провадження щодо можливого катування неповнолітніх під час зйомок фільму.
У квітні 2020 року медійники, діячі культури й науки України закликали Наглядову раду Меморіального центру Голокосту звільнити Хржановського з посади художнього керівника центру. Київські активісти розпочали збір підписів із закликом припинити підтримку російського проєкту меморіалу в Бабиному Яру.
До збору підписів долучилися відомі художники, вчені, громадські активісти, зокрема: Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Віталій Портников, Мустафа Джемілєв, Володимир В'ятрович, Микола Княжицький.
У вересні 2020 року українські євреї виступили проти Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр», заявивши, що цей проєкт може стати зброєю для російської пропаганди та дискредитації України в світі.
Тодішній міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявляв, що не вбачає ризику в реалізації саме російського проєкту меморіалу.
У квітні 2021 року в Бабиному Яру відкрили меморіальну синагогу.
Фото: EPA