The Financial Times: Співзасновник Яндексу Аркадій Волож попросив Євросоюз скасувати санкції проти нього
The Financial Times: Співзасновник Яндексу Аркадій Волож попросив Євросоюз скасувати санкції проти нього
Співзасновник пошуковика «Яндекс» Аркадій Волож попросив Євросоюз зняти санкції, застосовані проти нього після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Про це повідомило видання The Financial Times із посиланням на власне джерело.
10 серпня Волож уперше з лютого 2022 року публічно виявив свою позицію щодо російської агресії, заявивши, що він «категорично проти варварського вторгнення Росії в Україну». Він також повідомив, що з лютого минулого року не має стосунку до Яндексу.
За даними співрозмовника FT, юристи бізнесмена подали офіційний запит про скасування санкції через кілька днів після його заяви. Влада Євросоюзу розгляне звернення у вересні.
Як зауважили джерела із західних чиновників, рішення Воложа публічно засудити війну «ставить складне питання» перед ЄС, чи знімати обмеження з найбільших бізнесменів через їхнє публічне розірвання зв’язків із Кремлем.
Зараз Аркадій Волож прибрав усі згадки про своє минуле, пов'язане з Росією. Він позиціонує себе «ізраїльським IT-підприємцем, що народився в Казахстані», а Яндекс у резюме називає «одною з найбільших інтернет-компаній в Європі». З 2014 року бізнесмен живе в Ізраїлі.
Нагадаємо, у червні 2022 року Аркадій Волож потрапив до санкційних списків ЄС. В офіційному журналі ЄС він вказаний як бізнесмен, який матеріально і фінансово підтримує уряд Росії і несе відповідальність за дії або політику, що підриває територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України.
У публікації ЄС ідеться, що Яндекс відповідальний за просування державних ЗМІ в пошуковій видачі та видалення критики Кремля, зокрема тієї, що стосується російської агресії.
Через пів години після потрапляння до списку санкцій Євросоюзу Волож пішов у відставку з посади гендиректора материнської компанії Yandex N.V. та вийшов з ради директорів.
У травні 2023 року стало відомо, що підсанкційні російські олігархи Володимир Потанін і Вагіт Алєкпєров розглядають купівлю контрольного пакету акцій компанії «Яндекс» за 7–7,5 млрд доларів.
В Україні санкції проти Яндексу та низки російських соцмереж були запроваджені у 2017 році. Обмеження були запроваджені строком на три роки, вони передбачали блокування сервісів Яндексу та доступу до російських соцмереж. У травні 2022 року Україна пролонгувала ці санкції. Нові санкції РНБО проти компанії «Яндекс» було запроваджено 15 квітня 2023 року.
18 червня 2023 року московський суд наклав на Яндекс штраф у розмірі двох мільйонів рублів за те, що компанія не надала ФСБ даних користувачів.
Водночас у січні стало відомо, що російський пошуковий сервіс «Яндекс» блокував видачу зображень російського президента Володимира Путіна за запитами «х*йло», «бункерний дід» тощо, нацистських символів за запитом «z» та інших.