Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції

Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції

26 Серпня 2023
849

Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції

Тетяна Ніколаєнко для «Цензор.нет»
849
Скандал навколо того, чи купувало Міністерство оборони літні куртки під виглядом зимових за ціною втридорога, набирає обертів.
Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції
Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції

У середу з питанням закупівлі курток розбиралися на відкритому засіданні антикорупційний комітет Верховної Ради та слідча комісія Ярослава Железняка, а у п’ятницю журналіст Михайло Ткач повідомив, що до фірми-постачальника був причетний племінник нардепа від "Слуг" Геннадія Касая, за сумісництвом гандболіст.

Міністр пропонує парі журналістам - якщо обвинувачення правдиві, то він іде у відставку. Якщо ні - Анастасія Радіна складає мандат, а Михайло Ткач іде з професії. Голова комітету ставить свої вимоги до парі. І це вже перетворюється на особистий конфлікт, а не вирішення проблем.

Що не так з куртками, що є правдою, а що великим перебільшенням, розбирався автор Цензор.НЕТ.

Дисклеймер: ці куртки точно не літні.

Коротко фабулу історії: 10 серпня журналіст Юрій Ніколов у статті для ZN.UA розповів про дивну закупівлю курток. До журналістів потрапили дані митниці, що "фірма "VECTOR AVIA HAVA" лише у жовтні-грудні ввезла в Україну з Туреччини 233 тис. курток на 20 млн дол. і 202 тис. штанів на 13 млн дол.".

"Ціна була прийнятною як для зимового одягу. Куртки від турків йшли по 86 баксів. Інший постачальник з Болгарії віз для Міноборони з Китаю куртки по 95 дол. Але проблема в тому, що з Туреччини насправді їхали не зимові куртки, а літні чи просто з лайно-тканини", - зазначав у матеріалі Ніколов.

За даними журналіста, середня вага китайських курток була два кілограми. А турецької - 1,1 кг. "Це дуже схоже на різницю між літнім жакетиком і зимовою теплою курткою", - зазначалось у матеріалі.

Але найбільший скандал полягав у тому, що між турецькою й українською митницями куртки виросли в ціні з 29 до 86 дол. за штуку. Відповідно до наведених інвойсів, 4900 курток загальною вартістю 142 тис. дол. перетворилися на 4900 курток за 421 тис. дол.

Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 01
Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 02

Саме ця ціна і стала головною причиною скандалу і причиною не тільки суспільного резонансу, але й спільного засідання комісії та антикорупційного комітету Ради.

Комітетський скандал

У середу в комітетах Ради вперше за довгий час було людно – крім двох десятків депутатів на спільному засіданні комітету і комісії були присутні ще десяток представників Міноборони на чолі із заступником міністра Денисом Шараповим, представник контррозвідки, керівник першого відділу детективів НАБУ Андрій Калужинський та інші поважні особи. Не вистачало тільки міністра Олексія Резнікова.

Першим слово дали Міноборони, щоб воно пояснило, звідки куртки і чому така ціна.

Як розповів заступник міністра Денис Шарапов, компанія надіслала пропозицію і перед поставкою надала взірець. Першим контролем для постачальника мала стати митниця, а далі товар передавався на частини. "Зазначені куртки та штани були прийняті з невеликими недоліками", - зазначив Шарапов. За його словами, частина товару була поставлена без маркування, без вказання розміру. Інформація про це була доведена до командування тилу.

Що стосується ціни, то Шарапов заявив, що документ про те, що куртки коштували в Туреччині 29 доларів до міністерства не потрапляв. "Можливо, він існує, він є справжнім, але офіційно до Міноборони він не потрапляв. Це відповідь на питання, чому Міноборони своєчасно не відреагувало на документ, бо воно його не бачило", - заявив заступник міністра.

Після цього голова слідчої парламентської комісії Ярослав Железняк спитав у заступника міністерства, чи перевіряють постачальника перед тим, як укласти з ним контракт. І отримавши ствердну відповідь запитав, яким чином тоді МО перевіряло компанію "VECTOR AVIA HAVA" та уродженця РФ, жителя Запоріжжя Романа Плетньова, якщо останній ще у квітні 2022 року втік за кордон.

Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 03

Більше того, Железняк зазначив, що якби МО перевірило постачальника, його турецькі документи, то такі нюанси, як створення сайту під контракт, їх мало б насторожити. Також депутат вказав на те, що ще в жовтні 2022 року митниками Могилів-Подільського було затримано водія, у якого було виявлено другий комплект документів на договір - № VV2022- М1708, де 2500 комплектів (куртка+штани) в Молдові подавалися з документами 27,500 доларів США, а у нас - 367,500 доларів США. Тоді товар вилучили, наклали арешт, віддали на відповідальне зберігання МОУ, але в грудні зняли арешт і з вантажу, і з машини.

Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 04

Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 05

Депутати припускають, що оскільки МО не могло не знати про затримку вантажу, то воно б мало ознайомитися з матеріалами справи, дізнатися про ціну в Молдові і запитати в постачальника пояснення з цього приводу.

За словами Железняка, "є така схема як "ломаний інвойс", одним з головних облич якої в Україні є пан Альперін" - це коли ви щось берете дорого, але задешево привозите в Україну, таким чином занижуючи митні платежі. "Але в цьому випадку відбулася протилежна схема ломаного інвойсу, і наші митники побачили, що товар в Молдові був розмитнений за значно нижчою ціною, ніж в Україні", - зауважив депутат.

Крім того, депутат нагадав, що в реєстрі є провадження від Національної поліції, де згадуються інша партія, інший номер договору, але той самий товар.

Там зазначається, що отримані куртки і штани за договором № VV2022-M1908 "не відповідали ні ТУ14.1-134-00034022-2016 "Куртка вітровологозахисна зимова КВВЗ" (зі змінами) та ТУ 14.1-135-00034022-2016 - "Штани вітровологозахисні зимові - ШВВЗ", ні технічному опису до договору стосовно верхнього матеріалу та характеристики міцності на розрив у напрямку основи, внаслідок чого відповідно до висновку експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз від 08.03.2023 № 7679/23-34/5906/23-34/5907/23-53/5908/23-72/6809ч6821/23-34/6822ч6835/23/6836/23-72 поставлені за договором VV2022-M1908 куртки вітровологозахисні зимові та штани вітровологозахисні зимові не можуть використовуватися за своїм цільовим призначенням".

Під час засідання Железняк повідомив, що в цьому судовому провадженні під ОСОБА_6 "ховається" персона Романа Плетньова, власника турецької компанії.

І в ухвалі суду є такий абзац: "За таких умов у громадянина України ОСОБА_6 у невстановленому місці та часі, однак не пізніше 25.08.2022, виник злочинний умисел, направлений на заволодіння державними коштами в особливо великому розмірі, розпорядником яких є Міністерство оборони України, що виділяються на здійснення закупівель військової форми.

При цьому ОСОБА_6 до моменту виникнення умислу мав сталі зв`язки зі службовими особами Міністерства оборони України та вирішив для реалізації свого умислу використати суб`єкт господарювання, у якому він є засновником та директором, а саме компанію з податковою резиденцією у Турецькій Республіці - "VECTOR AVIA HAVA ARAЗLARY MAKЭNE SANAYЭ VE TЭCARET LЭMЭTED ЮЭRKETЭ" (реєстраційний номер 460753)".

Тобто, на думку депутата, у МО було як мінімум два кримінальні провадження, через які вони мусили б зацікавитися постачальником.

Железняк показав інвойси, внесені в Турецьку систему e-Arsiv Fatura, за якими ціна на куртки та штани втричі дорожча. За його словами, саме з такою ціною товар пройшов турецьку, румунську і молдовську митниці.

Представникам Міноборони лишилося лише повторити, що цих документів двох митниць вони не бачили. Більше того, автор як людина, яка три місяці знайомилася з договорами тилового забезпечення, можу сказати, що даних про ціни виробника не вказано ніде. Як і про митні декларації інших країн.

Після цього почалася хвиля запитань депутатів, зокрема і чи може зимова форма важити 1,1-1,2 кг. Представник управління якості МО Олександр Фидина сказав, що може.

Голову антикоркомітету Анастасію Радіну цікавило одне питання, звідки взявся цей постачальник.

Відповідь на це питання Радіній достеменно змогла би дати лише одна людина – колишній керівник департаменту держзакупівель Богдан Хмельницький. Саме через нього проходили всі договори минулого року, включно з горезвісними яйцями по 17 та теперішніми куртками. Зараз Хмельницький перебуває в СІЗО у справі про турецькі бронежилети. І, з огляду на матеріали справи Нацполу, на яку посилався Железняк, також є фігурантом провадження і щодо курток.

Під кінець засідання представники МО таки продемонстрували предмет скандалу. Але депутати не стільки цікавилися куртками (це робили журналісти, які сфотографували бірку), як кричали, що не розуміють, що це за одяг і чи точно він із цієї партії. Анастасія Радіна до курток не підійшла. Це теж добре видно на відео.

А вже після комітету ЦПК зробив заяву, що МО намагалося надурити депутатів і пресу і показало куртку не з тієї партії, про яку писав журналіст.

У п’ятницю історія досягла свого піку, коли Михайло Ткач видав розслідування, що одним із власників турецької компанії був племінник нардепа від "Слуг" Геннадія Касая.

Про що говорять контракти?

У п’ятницю зустріч з Міноборони вже провела громадська антикорупційна рада міністерства. Під час зустрічі представники ради отримали ті самі контракти, за якими було завезено куртки.

Отож, рівно рік тому на Міністерство зайшли три комерційні пропозиції від компанії "Vector avi":

  1. Куртка вітровологозахисна зимова в кольорі мультикам без капюшона - 10 тисяч штук за ціною 84 долари та штани в аналогічній кількості за 63 долари, зі строком поставки до 30 вересня 2022;

Куртка вітроволога захисна зимова в кольорі мультикам – 20 тисяч штук за ціною 86 доларів, зі строком поставки до 30 вересня 2022;

  1. Куртка вітровологозахисна зимова в кольорі піксель – 50 тисяч штук за ціною 86 доларів та штани в аналогічній кількості за 63 долари, зі строком поставки до 30 вересня 2022;
  2. Куртка вітровологозахисна зимова в кольорі піксель – 100 тисяч штук за ціною 86 доларів та штани в аналогічній кількості за 63 долари зі строком поставки до 15 жовтня 2022.

Орієнтовна ціна куртки від турецького постачальника за курсом Нацбанку на той момент становила 3176,35. При цьому за іншими контрактами ціни українських та іноземних постачальників коливалися від 3 102,5 до 5 145,00 грн.

Перед укладанням договорів компанія надала на погодження зразки товару.

У Міноборони заявили, що минулого року компаніям було дозволено відступати від ТУ. І тому до курток є питання від судової експертизи, бо вони не відповідають чинному ТУ. Правда, аналогічні провадження є і за минулі роки по вітчизняних виробниках.

Ще одна претензія депутатів, що куртки були аж ніяк не зимові. Бо важать менше, ніж потрібні. Так, нардепка від "ЄС" Вікторія Сюмар, чий чоловік служить, у середу заявила, що вдома має три зимові куртки, і вони аж ніяк не важать півтора кілограми.

У п’ятницю в Міноборони членам антикорради ще раз показали привезені зі складу куртки, які були закуплені за згаданими контрактами. І для порівняння показали куртки українського виробництва, а також з німецької матеріально-технічної допомоги. Остання куртка також не була б визначена українськими експертами як зимова.

Надані МО куртки, які закуплені в скандального постачальника, точно не можна кваліфікувати як літню форму. На підкладці були пришиті бірки з даними партії і контракту – їх можна було б перепрошити, лише розпоровши весь виріб. Це можна припустити для одного виробу, але не для 50 тисяч.

Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 06
Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 07
Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 08
Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 09

Антикоррада наступного тижня має побачити склади, де зберігаються ще пару десятків тисяч таких курток. Але з огляду на те, що 127 тисяч курток було видано у війська, то ми б гарантовано мали б скандал за холодні куртки, тим більше за літні взимку.

Що стосується ваги, то і на засіданні комітету парламенту, і на зустрічі з членами антикорради представник департаменту Фидина сказав, що зимова куртка може важити і 1,1 кг, і 0,8. Більше того, якщо відкрити те саме ТУ, яке фігурує в рамках кримінального провадження і було використане Інститутом судекспертиз для дослідження, то там можна знайти вимоги до матеріалу, довжини шва, розміру куліски та інше, але не вимоги щодо ваги.

Тепер про ціну.

Три договори були підписані 9 вересня на суму 30 мільйонів доларів. Попередня оплата за договором 1908 була переказана постачальнику 26 вересня, але 10 жовтня кошти знову повернулися міністерству. Повторна оплата на майже 15 мільйонів доларів була здійснена 14 жовтня.

Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 10

Але як свідчать матеріали вищезгаданих справ, вже 3 жовтня в Україну заїхала скандальна партія курток, де у водія виявили різні документи для української та молдовської митниць.

Тобто куртки приїхали до того, як відбулась офіційна проплата Міноборони. І це значить, що є ймовірність, що постачальник платив за них власними грошима, і не виключено, що зокрема і кешем. І тоді схема з ламаним інвойсом могла бути застосована ним для того, щоб не витрачати зайві свої гроші і зберегти собі маржу.

Це тільки припущення. Але воно так само має право на існування як припущення слідчої комісії ВР.

А от чи ділився він маржею з кимось у Міноборони, можуть тепер вивчати лише правоохоронні органи.

Хто винен і що змінилося?

На сьогодні найбільше звинувачень лунає на адресу міністра Олексія Резнікова, який несе публічну відповідальність за роботу всього міністерства.

На запитання членів антикорради, як перевірявся постачальник, представники міністерства вчора заявили, що на той момент у міністерстві ще не було антикорупційного департаменту, а міністерство в закупівлі виходило з трьох пунктів: швидкість доставки товару, якість і вже третім критерієм була ціна.

При цьому, за словами представників міністерства, керівник департаменту державних закупівель Богдан Хмельницький мав довіреність від міністра на одноосібне укладання контрактів і вся юридична відповідальність за них лежить на ньому.

Яким чином і де Хмельницький знайшов цього постачальника – невідомо (чи хто його про це натхненно попросив). Хоча в Туреччину літало багато людей, зокрема і депутатів, у пошуках виробників.

"На час закупівлі вказаних курток не було передбачено процедур поточних перевірок (під час закупівлі) контрагентів з боку уповноваженого підрозділу МО. На даний час в МОУ впроваджено процедуру перевірок контрагентів різними підрозділами міністерства, крім того, більшість тилових закупівель проходить через Prozorro. Вказані процедури забезпечують прозорість закупівель та знижують ризики зловживань.

Разом з тим, необхідно зазначити, що будь-які контролюючі підрозділи міністерства оборони України - не є правоохоронними органами, діють у межах своєї компетенції та можуть застосовувати заходи дисциплінарного характеру. Завдяки нашим спільним з НАЗК зусиллям, особа, що керувала Департаментом державних закупівель МОУ, була притягнута до дисциплінарної відповідальності та внесена до реєстру корупціонерів", - каже керівник антикорупційного департаменту Сергій Степанян.

Ніхто з присутніх на зустрічі з представників міністерства не мав безпосереднього стосунку до укладання договору.

Крім того, як стверджують джерела Цензор.НЕТ, на нараді у міністра Резнікова всі присутні мусили знайомитися з договором виключно за існуючими документами. Денис Шарапов та Ярослав Федорчук підтвердили ще один цікавий момент - у міністерстві вже не працює людина, яка вела контракт. Де вона - невідомо. І це одна з великих проблем міністерства і проблемних контрактів.

На той момент куратором Хмельницького був заступник міністра В’ячеслав Шаповалов, який також зараз у СІЗО. І який нещодавно написав листа президенту, де заявив, що обвинувачення його за статтею Кримінального кодексу 114-1 "про перешкоджання ЗСУ" "відкриє скриню Пандори".

Скандал з куртками: де Міністерство оборони згрішило, а де маніпуляції 11

"Ви особисто сказали мені, пане президенте, що треба зробити все, аби забезпечити ЗСУ необхідним, а "розбиратися будемо потім", - апелював Шаповалов до Зеленського.

Щоправда, той же Шаповалов минулого року не раз вислуховував від волонтерки Дани Ярової, що буде, якщо він затягне закупівлю зимової форми, і заступник міністра прострочив можливість закупівлі в українських виробників і таким чином дав шанс для іноземних постачальників.

Але те, що є вже кілька проваджень, означає, що цю історію вже вивчають правоохоронці.

"Що стосується безпосереднього реагування на можливі порушення під час вказаних закупівель, то ще в грудні 2022 року зареєстровано відповідне кримінальне провадження, досудове розслідування у якому зараз проводять слідчі СБУ. Я впевнений, що досудове розслідування у кримінальному провадженні проводиться на високому рівні та, врешті-решт, надасть відповіді на всі питання, що цікавлять суспільство. Якщо аналізувати подібні справи, то основна складність у них полягає в проведенні чисельних експертиз, які повинні дати відповіді щодо реальної вартості предмета закупівлі, відповідності його технічним умовам та наявності або відсутності збитків. Конкретні коментарі з цього приводу має право надавати сам орган досудового розслідування", - додав Степанян.

Чи знав особисто Резніков про особливості цього контракту? Навряд чи. Чи знав про постачальника - тепер питання до НАБУ, якому передали документи.

У кращому випадку будь-який договір з додатковими угодами, листами і актами становить від 20 до 40 сторінок. І вочевидь міністр їх не перечитує. Єдині люди, які за три місяці активної роботи мене як члена антикорради в ДДЗ могли мені пояснювати щось по контрактах, це рядові співробітники, які з ними працюють щодня.

Більше того, скандал з яйцями таки змусив міністра дослухатися до думки суспільства і вивести закупівлі речового забезпечення на Прозорро. І це зекономило державі майже 5 мільярдів гривень, які тепер можна витратити на ті ж куртки – вже вітчизняного виробника, бо іноземний постачальник на ці тендери не вийде.

"Кваліфікаційні вимоги були прописані таким чином, що на торги могли вийти тільки виробники. Вказані і виробничі площі, і наявність обладнання, і мінімальна кількість співробітників, і відповідність фінансових показників. Усі охочі можуть ознайомитися з кваліфікаційними вимогами на майданчику Прозорро. У середньому проторговані ціни на куртку зимову - 2 828 гривень. На штани - 2 069 грн. Загалом зимовий комплект (куртка+штани) у 2022 році коштував 7350 грн, а у 2023 буде приблизно 4891 грн, тобто на 33,5% дешевше", - зазначила Дана Ярова, яка входить до колегіального органу, який зараз опікується тиловими закупівлями.

Що ще треба зробити? "Повернути 375 наказ МО по прийомці, де зазначено що приймання відбувається не "на око", а згідно з технічними умовами, еталонного взірця та можливостями рандомної перевірки шляхом проведення експертизи всієї партії товару, що здається на склад", - пише Ярова.

Частину питань також зніме запуск Агенції із закупівель для тилового забезпечення. Але якщо суспільство хоче детальну перевірку компаній, то тоді треба запроваджувати процедуру акредитації постачальників. Щоправда, перед тим ще треба переглянути технічні умови щодо багатьох позицій, щоб вони не створювали монополію на ринку. І жодне з цих питань не вирішується хайпом навколо відставки міністра.

Тетяна Ніколаєнко, Цензор.НЕТ 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Тетяна Ніколаєнко для «Цензор.нет»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
849
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду