Антон Дробович: Україні потрібна інфраструктура пам'яті
Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович під час тематичної зустрічі, присвяченої Дню героїв, висловив думку, що в Україні необхідно створити інфраструктуру пам'яті. Про це повідомив кореспондент «Укрінформу».
«Усі великі країни, у яких тяглі традиції, по 1000 років, які цінують свої державні інституції, цінують своїх діячів минулого, у них усіх існують свої місця, які зберігають пам'ять про важливі події і важливі постаті: Пантеон героїв, цвинтарі, собори, пам'ятники, великі площі, названі на честь видатних людей.
Ця інфраструктура пам'яті допомагає відчувати наступним поколінням реальність цих героїв... Зараз в Україні неймовірний попит на ці речі. Нам потрібна ця інфраструктура пам'яті, і частина цієї інфраструктури стосується фіксації пам'яті про видатних постатей минулого», — зазначив Дробович.
За його словами, саме приклад історичних діячів матиме визначальне значення для майбутніх поколінь.
«Переважна більшість тих, хто зараз воює в Україні, дійсно була перед великим вибором в лютому 2022 року. Багато в чому країна була не готова до такої атаки. Власне, весь світ не був готовий до такого рівня агресії. І багато українців інтуїтивно, раціонально, з різних мотивів зробили цей крок... Я вважаю, що тут вистрілила тисячолітня пам'ять про видатних постатей. Нам просто пощастило, що це спрацювало так. Але може не пощастити наступного разу. Тому ми маємо берегти цю пам'ять», — наголосив голова Інституту нацпам'яті.
Нагадаємо, за результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного на замовлення Міністерства культури та інформаційної політики України, більше двох третин опитаних українців (68%) вказали, що російсько-українська війна змінила їхнє ставлення до історії України. Вони стали більше цікавитися історією, зокрема 69% зазначили, що їхній інтерес до історії зріс протягом останнього року.
Щодо питання державної історичної політики, то абсолютна більшість (85%) опитаних вважають потрібною державну політику у сфері історичної пам'яті.
При цьому на думку незначної більшості (55%) держава недостатньо займається історичною пам'яттю. 31% вважають, що держава працює достатньо, а 8% кажуть, що держава надмірно втручається в питання історії.
Результати опитування КМІС також свідчать про те, що українці в абсолютній більшості позитивно оцінюють національних історичних діячів та негативно — російських і радянських, а історично найближчим народом вважають поляків. Таке ставлення характерне для всіх регіонів країни з незначними відмінностями.
Фото: Антон Дробович / фейсбук