У Києві вшанували пам'ять Геннадія Афанасьєва та презентували його книгу спогадів

У Києві вшанували пам'ять Геннадія Афанасьєва та презентували його книгу спогадів

31 Січня 2023
1363
31 Січня 2023
13:39

У Києві вшанували пам'ять Геннадія Афанасьєва та презентували його книгу спогадів

1363
Геннадій Афанасьєв загинув у грудні на війні проти Росії. «Піднятися після падіння» — книга його спогадів про перебування в російській в’язниці в окупованому Криму.
У Києві вшанували пам'ять Геннадія Афанасьєва та презентували його книгу спогадів
У Києві вшанували пам'ять Геннадія Афанасьєва та презентували його книгу спогадів

У Києві вшанували пам'ять кримчанина, громадського активіста, колишнього політв’язня Кремля, військовослужбовця Геннадія Афанасьєва та презентували книгу його спогадів «Піднятися після падіння». Про це повідомила пресслужба Національного музею Революції Гідності, де й пройшов захід 27 січня.

В основі книжки Геннадія Афанасьєва — спогади про перебування в російській в’язниці. На сторінках видання він розповів сувору правду про країну-ГУЛАГ, російський полон і про те, як, опинившись сам на сам з ворогом, знаходив у собі сили продовжувати боротьбу. 

Керівник проєкту «Крим. Реалії» Володимир Притула розповів, що у виданні вийшло 40 статей спогадів-колонок Геннадія, в яких він дуже відверто описав те, що пережив. «Я не очікував такої відвертості і, тільки прочитавши, насправді зрозумів, через що він пройшов у полоні, як він це переживав та як боровся. […] Гена був з нового покоління кримчан, він асоціювався в мене з майбутнім Криму, тим, яке у 2014-му хотів украсти Путін. Гена прожив коротке життя, але здається, що прожив їх кілька, бо стільки встиг зробити, стільки пережив. І головне — він залишиться в пам’яті багатьох українців. Вірю, що майбутнє Криму, за яке боровся Геннадій, чекає нас», — розповів Притула.

Родина Геннадія передала до Музею Революції Гідності його речі — вишиванку, яку носив звільнений політв’язень після повернення до України, та підписаний ним примірник його книжки.

«Я хочу подякувати всім людям, які в цей час поруч із нашою родиною, — ви тримаєте нас і не даєте впасти в цей дуже тяжкий період. Геннадій був сильним — той дух, що був у нього, я не зустрічала більше в жодному з людей. Веселим – він круто жартував та обожнював гострий гумор. Люблячим — любив свою країну й сім’ю. Він був відданим другом, прекрасним батьком і чудовим чоловіком.

У день, коли ми вшановуємо пам’ять мого чоловіка, я закликаю вас думати про живих. Я щодня спілкуюся з дружинами та матерями наших військових. Вони спустошені, спантеличені, вони живуть у невідомості та страху щодня. Я закликаю нас усіх дбати про них. Повірте, кожному військовому там, на фронті, буде набагато легше, якщо він буде впевнений, що про його сім’ю дбають», — сказала дружина Афанасьєва Людмила.

 

Подруга родини Афанасьєвих, постійна представниця президента в Криму Таміла Ташева розповіла, що Геннадій був дуже енергійним і ця енергія надихала інших людей.

Заступник гендиректора Українського інституту та один із засновників ГО «Крим_SOS» Алім Алієв сказав, що Геннадій «любив життя, вмів жити життя і проживав його абсолютно чесно та гідно».

Він розповів про свою першу зустріч з ним у Львові. «Я дуже хвилювався, бо це мала бути зустріч із людиною, яка пройшла тортури й пекло. І в день знайомства я побачив дуже усміхненого та абсолютно життєрадісного хлопця. Я впевнений, що після нашої перемоги ми зберемося десь у Сімферополі на вулиці Геннадія Афанасьєва і будемо з теплом згадувати, який поступ здійснив Гена та який вагомий слід залишив по собі — не лише для родини, а для всієї країни», — зазначив він.

 

У вечорі пам'яті взяли участь також друг Геннадія колишній полонений Герой України Володимир Жемчугов, заступник міністра культури та інформаційної політики Тарас Шевченко, генеральний директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло, народна депутатка України, уповноважена президента України з мирного врегулювання ситуації в Донецькій та Луганській областях у 2014–2019 роках Ірина Геращенко та інші.

 

Геннадій Афанасьєв був активним учасником Революції Гідності в рідному Сімферополі. Із початку захоплення Росією Криму брав участь у русі проти окупації. 

Окупаційна влада Криму затримала його 9 травня 2014 року у Сімферополі. У грудні 2014 року Росія засудила Афанасьєва до семи років позбавлення волі в колонії суворого режиму як фігуранта справи так званих кримських терористів. Виступаючи на суді в справі Сенцова й Кольченка як свідок обвинувачення, Афанасьєв заявив, що відмовляється від попередніх свідчень, оскільки вони були зроблені під тортурами. У червні 2016 році українського громадського активіста вдалося звільнити через обмін між Україною та Росією.

Геннадій провів у російських катівнях 767 днів. Після повернення до України він боровся за звільнення українських політв'язнів у Росії та в Криму як активіст і спецпредставник Міністерства закордонних справ України.

Геннадій Афанасьєв подав позов у Європейський суд із прав людини на російське правосуддя за катування, яких він зазнав у російських в’язницях. У лютому 2018 року ЄСПЛ зобов’язав Росію виплатити компенсацію Афанасьєву за нелюдські умови конвоювання.

У 2016-2018 роках Геннадій Афанасьєв писав свої спогади для сайту «Крим. Реалії».

Із початку повномасштабного вторгнення Росії до України Геннадій вступив до 130 батальйону Територіальної оборони 241 бригади Збройних сил України та обороняв Київ і область. Згодом з побратимами поїхав на схід країни. Служив під позивним «Тор». Упродовж майже десяти місяців повномасштабної війни перебував у зоні бойових дій у Харківській та Луганській областях. 

Геннадій Афанасьєв загинув 18 грудня в районі Золотарівки Луганської області.

30 грудня у Михайлівському Золотоверхому собор Києва відбулося прощання з Геннадієм Афанасьєвим. Його поховали у місті Вишневому на Київщині.

Фото: Національний музей Революції Гідності

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1363
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду