Путін шантажує світ голодомором: дайджест російської пропаганди за 11 травня
Путін шантажує світ голодомором: дайджест російської пропаганди за 11 травня
Кремль і херсонські колаборанти не можуть домовитись. МО РФ зняло чергову серію «хімічного» серіалу. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи російської пропаганди за 11 травня.
- Негативне херсонське сальдо Кремля
- Негативне сальдо росЗМІ
- «Варшавський договір» vs РФ: хроніка зради
- Pfizer і Moderna у «хімічному серіалі» від Шойгу
- Зерно стало черговим пунктом путінського шантажу
Негативне херсонське сальдо Кремля
Російська адміністрація тимчасово окупованої Херсонської області в особі Стремоусова 11 травня заявила, що без усіляких референдумів звернеться напряму до Путіна з проханням включити регіон до складу РФ. І, не дочекавшись відповіді з Москви, пообіцяла, що вже до кінця року Херсонська область «повністю перейде на російське законодавство».
Натомість Пєсков заявив, що «бути чи не бути такому зверненню, повинні вирішувати жителі Херсонщини».
Отже, проблема окреслена чітко. Колаборанти хочуть, Москва не може. Принаймні зараз.
НАСПРАВДІ, бажання Стремоусова не питати думку народу цілком зрозуміле. Нагадаємо, дві його спроби стати місцевим народним обранцем жодного разу не підтримувалися голосами навіть і 2% виборців.
Більш того, побіжний аналіз двох останніх парламентських виборів у Херсонський області (виборчий округ № 184) доводить, що немає жодних підстав вважати, ніби місцеві мешканці бачать себе у складі Росії.
У 2014-му перемогли БПП (20,69%) і «Народний фронт» (17,82%). «Опозиційний блок» і КПУ замкнули першу п’ятірку з показником 10,2% і 8,44% відповідно.
У 2019-му партія «Слуга народу» стала першою з показником 52,83%, а ОПЗЖ набрала 16,19%. Того ж року на президентських виборах за Володимира Зеленського проголосували 37,69% виборців, а за Юрія Бойка 14,78%.
Так вже склалося, що російський Генеральний штаб планує операції, зважаючи на фізичну, а не на електоральну географію майбутнього театру воєнних дій. Загарбати територію часом легше, ніж зрозуміти, що далі з нею робити.
Ось ставленик російської окупаційної адміністрації у Херсоні Володимир Сальдо припустив, що «буде створено якийсь федеральний округ, до якого увійде Крим, Херсонська, Запорізька області, але область залишатиметься областю».
А взагалі якщо цілий Пєсков має відповідати якомусь Стремоусову, то з кадровим резервом у Кремля повне негативне сальдо. Тому й з «ХерНР» поки виходить тільки на половину. Першу.
«Отрицательный рост» росЗМІ
Таке само негативне сальдо (або як пишуть у методичках для росЗМІ «отрицательный рост») і з просуванням кремлівських наративів у іноземних ЗМІ.
В РФ вже відкрито жаліються, що ніхто їх у світі не тільки не читає, а навіть не друкує. Навіть, за гроші.
НАСПРАВДІ, про гроші ми не так просто згадали. За даними дослідницької організації OpenSecrets, які оприлюднив Bloomberg, за 8 останніх років росіяни заплатили американським лобістам загалом $186 млн. За даними Financial Times, лише вашингтонські фірми з 2014 року отримали від своїх російських клієнтів близько $50 млн.
З початком війни в Україні, як пише «Комерсант», «провідні західні ЗМІ припинили відносини великих фірм та окремих лобістів з росіянами незважаючи на те, що раніше їх зусилля щедро оплачувалися».
Такі ж кепські справи і з зомбуванням власного населення. 11 травня GroupM, найбільша медіа-інвестиційна група у світі, оприлюднила результати дослідження, згідно якого до кінця квітня росіян, які ще вірять у телеверсію «спецоперації в Україні», залишилося 23%. У середині березня таких було близько 33%.
«Варшавський договір» vs Росія: хроніка зради
Не так добре у Москви вже і зі власним, як їй здавалось, пулом європейських політиків. 11 травня Кремль остаточно зрадив чеський президент Мілош Земан.
Нагадаємо, 24 лютого Земан прямо заявив, що цього «божевільного треба ізолювати і захищатись від нього не словами, а конкретними діями», і закликав до відключення РФ від SWIFT та до інших жорстких санкцій.
11 травня Земан дозволив 103 громадянам Чеської Республіки приєднатися до ЗСУ.
НАСПРАВДІ, заявки подали майже 400 чехів. Їх має затвердити прем’єр-міністр Петр Фіала, представник якого заявив, що той підпише всі документи, що надійшли, а потім вони підуть і до Земана.
Того ж 11 травня Чехія нанесла РФ і другий удар: Сенат країни назвав «геноцидом скоєні російською армією злочини в Україні» і наголосив, що підтримує подальше постачання Києву зброї та набуття Україною статусу кандидата у члени в ЄС.
А 9 травня радянського маршала Конєва символічно позбавили статусу почесного громадянина Праги. Серед причин – бомбардування Млада-Болеслава 9 травня 1945 року (наказ на це Конєв віддав на бенкеті на честь вже офіційної перемоги) та участь у придушенні протестів в Угорщині у 1956 році.
Сама Угорщина після візиту президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн вже стала більш «гнучкою» у ставленні до нафтового ембарго проти РФ. І щось нам підказує, Будапешт зрештою остаточно обере «колективний Захід», а не одиноку і токсичну Москву.
Таким чином, залишається лише Сербія, але зважаючи на останні події, її «канонічна» (як вважають в Москві) територія вже також йде з під ніг.
Інші колишні «братушки» – болгари домовилися про постачання зрідженого природного газу зі США за цінами нижчими, ніж у «Газпрому». Раніше Софія разом із Варшавою відмовились платити за російський газ у рублях.
Про Польщу взагалі казати нема чого. Вона – найближче європейське плече підтримки України. І не тільки географічне. Жодними фейками (до того ж з низкою граматичних помилок) про введення в Україну польсько-литовського контингенту цій підтримці вже не зашкодити.
Румунія вустами свого голови МЗС Богдана Ауреску заявляє, що Україна має перемогти у війні з Росією, і висловлює тверде переконання, що це обов’язково станеться. Запорукою цьому є готовність надати летальну зброю.
Як бачимо, практично всі країни колишнього «Варшавського блоку» (радянського попередника ОДКБ у 1955-1991 роках) виступили проти його відновлення. А плани такі у Москви були і досі є.
Pfizer і Moderna у «хімічному серіалі» від Шойгу
11 травня МО РФ заявило, що «Pfizer, Moderna, Merck і афілійована з Пентагоном компанія Gilead були залучені до військово-біологічної діяльності США в Україні». Її ідеологами, на думку відомства Шойгу, є лідери Демократичної партії. Це, мовляв, дозволяло отримувати додаткові фінансові надходження на виборчі кампанії та приховувати їх розподіл.
НАСПРАВДІ, хоч щось нове у цьому вже досить нудному хімічно-біологічному серіалі. У попередніх серіях, нагадаємо, було про «знищення 13 біолабораторій на території України серед яких і на острові Зміїний».
Були серії про українських: комах, птиць, кажанів, «Байрактарів», які під орудою американців несуть хімічну загрозу росіянам. Була моторошна історія про кров «слов’янського етносу» для німців, а також про готовність «українських нацистів провести хімічні атаки проти мирного населення» у: Миколаєві, Золочеві, Сєверодонецьку, Рубіжному.
Для чого це все робиться? По-перше, як і у випадку з виробником «Байрактарів» Baykar Makina – спробувати покачати ситуацію вже і на світовому фармакологічному ринку.
По-друге, надати хоча б гіпотетичний привід республіканцям США для створення якоїсь слідчої комісії з цього приводу, а Трампу (якщо він піде на вибори за два роки) «компромат» на Байдена.
По-третє, пояснити пересічним росіянам, що ленд-ліз і решта величезної американської допомоги Україні нібито вже оплачені українцями. І вони платитимуть ще.
Зерно стало черговим пунктом путінського шантажу
На підтримку цієї версії говорить і те, що 11 травня спікер Держдуми Володін заявив, що «Вашингтон хоче влаштувати голодомор в Україні і думає, як би скоріше повернути свої гроші».
Привидом для такої «турботи» Володіна про українців став Байден, який зазначив: «В українських зерносховищах знаходиться 20 мільйонів тонн зерна. І якщо воно не піде на ринок – дуже багато людей в Африці помре з голоду, бо Україна є єдиним постачальником в деяких країнах».
Цікаво, що ще станом на 7 травня, коли в ООН заявили, що в українських портах заблоковано мільйони тонн зерна і «злочинно перетворювати голод у зброю», Пєсков відповів, що в Кремлі «не мають такої інформації. Це схоже на фейк».
НАСПРАВДІ, у всій цій історії, яка за чотири дні перетворилась зі «схоже на фейк» на відвертий фарс зі словами Лаврова про те, що «це Україна заблокувала у своїх портах десятки суден із зерном і відмовляється від їх виведення через гуманітарні коридори», добре поки що одне: в Росії визнали, що в Україні таки був Голодомор.
Погано те, що вони хочуть влаштувати його знову, але у світовому масштабі. І шантажують. Спочатку вимогою платити за газ рублями, потім ядерною зброєю, тепер голодом. А наратив цього глобального шантажу лише один: «Не заважайте нам підкорювати Україну, і все буде як раніше».
Вже не буде. І в Кремлі про це здогадуються. Інакше б дозволили, наприклад, свого часу обирати між «Спутником», Pfizer і Moderna. Але надати росіянам право обирати – це страшний сон Путіна. Від цього і вся проблема. А вирішувати її буде увесь світ.