Україна–2031: прогноз на майбутнє
Річниця Незалежності держави більше нагадує не день народження, що відзначає окрема людина, а новий рік, який настає для всіх громадян. Свято, коли важливо не лише підбивати підсумки минулого, але й з надією дивитися в майбутнє. На тридцятиріччя української Незалежності «Детектора медіа» попросив медійників зазирнути вперед ще на десять років. І написати листа на сороковий ювілей нашої держави.
Що станеться з суспільством, екологією, культурою, технологіями? Як зміняться медіа? Чи/чим закінчиться війна? Якою буде Україна у 2031-му році?
Ми вже публікували есеї власної кореспондентки в Україні «Новой газеты» Ольги Мусафірової,очільника Центру журналістики Київської школи економіки Андрія Яніцького, співзасновника Громадського радіо Андрія Куликова, виконавчої директорки «Радіо Культура» Ірини Славінської. Сьогодні ж читайте лист у майбутнє головної редакторки агенції розслідувань «Слідство.Інфо» Анни Бабінець.
Щиро вірю, що у 2031 році Україна буде менш корумпованою державою, де поліція, судді та інші органи влади працюватимуть на людей чесно та професійно. Ми будемо ще ближчі до Європи ментально та ціннісно – за рахунок того, що нинішня молодь активніше включиться у соціально-політичне життя.
Вплив олігархів на всі процеси в Україні буде зменшуватися, але, звісно, не зникне зовсім – занадто довго він зберігається.
Конфлікт з Росією навряд вирішиться у найближчі десять років, а це означає, що питання Криму та окупованого Донбасу ставатимуть дедалі складнішими для вирішення.
Журналістика, як мені здається, за умови сталого розвитку суспільства, ставатиме більш просвітницькою та аналітичною. Нам, журналістам, доведеться пояснювати цей складний світ та частіше озиратися у минуле, щоб зрозуміти, звідки все починалося, і розповідати про буремні 90-ті новим поколінням, які знають про це з підручників.
Гадаю, що журналістські розслідування теж сильно трансформуються тематично – ми будемо більше уваги звертати на права людини, міграційні процеси, екологію, культуру, порушення у бізнесі. Антикорупційні розслідування стануть лише одним із багатьох, а не ключовим напрямком роботи. Ми будемо більше працювати з базами даних і аналізувати, щоб розуміти суть процесів і доносити ці знання до людей. Це передбачає, що все більше журналістів будуть вміти програмувати – це стане запорукою отримання важливої ексклюзивної інформації. Взагалі ми маємо бути готовими, що частину нашої роботи – не лише журналістської – виконуватимуть роботи і краще користатися цим, а не противитися.
Фото надане Анною Бабінець