Запитання „Детектор медіа”: - Наскільки ефективно та якого саме ефекту, на ваш погляд, досягають ведучі телетижневиків Дмитро Кисельов, Вячеслав Піховшек, Олексій Мустафін та інші, коментуючи тему хвороби Віктора Ющенка?

13 Жовтня 2004
0
1054
13 Жовтня 2004
17:59

Запитання „Детектор медіа”: - Наскільки ефективно та якого саме ефекту, на ваш погляд, досягають ведучі телетижневиків Дмитро Кисельов, Вячеслав Піховшек, Олексій Мустафін та інші, коментуючи тему хвороби Віктора Ющенка?

0
1054
Відповідають: Олександр Яременко, Сергій Гармаш, Борис Олійник, Едуард Гурвіц, Олег Зарубінський, Борис Андресюк, Соболєв Єгор, Стріха Максим, Сергій Таран
Запитання „Детектор медіа”: - Наскільки ефективно та якого саме ефекту, на ваш погляд, досягають ведучі телетижневиків Дмитро Кисельов, Вячеслав Піховшек, Олексій Мустафін та інші, коментуючи тему хвороби Віктора Ющенка?
Олександр Яременко, голова правління Українського інституту соціальних досліджень:

-- Мені не зовсім зрозуміло, чому ви обмежились тільки телетижневиками і перерахованими прізвищами. Адже хоча коментарі хлопців з 5-го каналу, в першу чергу, Романа Скрипіна або Ігоря Слісаренко або Романа Чайки - з передач іншого формату, проте, ми теж маємо говорити про їхню ефективність та досягнення ефекту.

Стосовно усієї суєти навколо здоров’я Віктора Андрійовича.

По-перше, мене особисто дуже хвилює стан здоров’я провідного українського політика та кандидата в президенти України. Але я вважаю, що і політики і журналісти України навколо цього питання зчинили занадто великий галас і поступають неправедно, не по-християнські, переходять межу, за якою людина має право на особисте життя без будь-яких сторонніх коментарів. Людина хвора, у людини проблеми з особистим здоров’ям. Співчуття і моральна підтримка – це головне в такому випадку. А всі навколо почали копирсатися в особистому, в таємному. Це неправильно, не по-людські.

Звідси, по-друге, всі мої оцінки діяльності та коментарів тележурналістів і з провладних, і з опозиційного каналів. Матеріали вони подають ефектно. І, мабуть, ефективно, якщо говорити про їхні особисті цілі. Проте інформації ні одного з них не можна довіряти в повній мірі.

І це, по-третє, проблема сьогоднішнього інформаційного поля в Україні. Воно настільки скривлене, настільки забруднене, що дуже важко знайти крихти правди та зробити відповідні висновки.

Висновок: проблема не в тих журналістах, яких ви перерахували, і проблема не в тих журналістах, яких ви не назвали. Проблема в хворому українському суспільстві, яке хворобливо ставиться до своїх хворих громадян.

Сергій Гармаш, радіо "Свобода":

-- Не понимаю этих людей. Они работают так, как будто после выборов жизни не будет, или репутация после выборов ничего не будет значить. Их программы - это грязное промывание мозгов, вбивание в сознание населения мысли, что Ющенко а) лжец, спекулирующий на теме своих болезней; б) Ющенко - больной человек, не способный руководить страной. Такая манипуляция на теме здоровья человека - аморальна! Но, к сожалению, эффективна. Она воздействует на неопределившихся. На настоящих сторонников или противников Ющенко (которые определились еще до начала предвыборной кампании) она не действует, но на тех, кто не имеет идеологических предпочтений, а оценивает кандидатов, руководствуясь эмоциями, это оказывает определенное воздействие. У меня лично смакование этой темы вызывает отвращение к телевидению вообще.

Едуард Гурвіц, народний депутат, "Блок Віктора Ющенко "Наша Україна"

-- Я думаю, что это может иметь двоякий эффект, потому что люди, не знакомые с закулисьем украинской политики, и люди легковерные могут чему-то поверить, могут посчитать, что слова этих ведущих действительно отражают действительность.

С другой стороны, их поведение, их алогичность, то, что они говорят полуправду (которая хуже чем ложь), то, что они скрывают часть фактов, совершенно неадекватно освещают происходящие события, – вызывает чувство раздражения.

Борис Олійник, народний депутат, Комуністична партія України: -- Є станові основоположні принципи, яких не можна порушувати навіть цим трьом достойникам. Все, що стосується здоров'я - поза межами амікашонства, "єрнічання" і "кривляння", тому що, не доведи Господь, завтра це може статися з ними. Взагалі, це поза межами моралі і етики. Так що хай вони сприймають той факт. І давайте ми разом помолимося за здоров'я Віктора Ющенка, а коли він буде здоровий, розберемося, що то було.

Олег Зарубінський, народний депутат, НДП:

-- Так, досягають ефекту, бо відбувається зомбування, а зомбування - це серйозна справа. Безумовно, люди підковані, з певними аналітичними можливостями, бодай на базовому рівні, можуть зрозуміти, що часто густо це є інсинуації. Часто-густо це і фальсифікації, але для того, щоб це усвідомити, треба мати необхідну базу критичного мислення і т.д. А якщо людині, яка автоматично вмикає той чи інший канал, передачі тих авторів, кого ви назвали, кожен день одне і теж втлумачується, то це має ефект певного навіювання, або зомбування.

Певний відсоток, це безумовно, -- зворотній процес сприйняття, але я підкреслюю – тільки відсоток. Для того, щоб оцей зворотній процес сприйняття з'явився, теж мають бути достатньо неслабкі базові можливості тієї людини, на яку цей потік інформації спрямований.

Борис Андресюк, народний депутат, СДПУ(о): -- Безумовно, агітація може вестися як за, так і проти. І кожна інформаційна служба має право давати, безумовно, якнайширшу інформацію. Єдине, що я все-таки не зовсім підтримую всі ті тези, що сьогодні експлуатуються на хворобі одного чи іншого кандидата. Особисто я категорично проти педалювання особистих рис і стану здоров'я обох рейтингових кандидатів. Я вбачаю в цьому, що в суспільстві все більше назріває соціальна апатія до виборів, а це є небезпечним. Все ж таки ми повинні йти до того, щоб кожен з основних кандидатів, і безумовно, переможець в першу чергу, консолідував суспільство. А такі дії, з будь-якого боку, на мій погляд, не ведуть до консолідації.

Я не можу говорити за всіх пересічних глядачів, бо я є діючий політик і дивлюсь на ці речі більш професійно. Щодо пересічних громадян, мені здається, що вони вже взагалі не розуміють, що відбувається.

Соболєв Єгор, журналіст:

-Я особисто вважаю, що ці коментарі дуже ефективні. Ми говоримо про людей, які є обличчями найбльших телеканалів, що в свою чергу мають найбільшу аудиторію. Ці люди представляють аргументовану, чітку позицію на користь однієї версії: отруєння їжею або застарілі хвороби. Вони витрачають багато зусиль, вмінь, в тому числі журналістських вмінь (в яких жодному з них не можна відмовити), для того, щоб довести цю версію. І це, звичайно, приймається значною частиною глядачів. Я особисто маю багато знайомих, які в це вірять. В своїх розмовах вони вживають ті самі аргументи, які вони почули від ведучих. Взагалі, питання щодо можливої реакціїї глідачів – це професійне питання до соціологів, соціальних психологів. Але я гадаю, що більшість людей ці ведучі переконують. Проте, можливо, меншість, навпаки, закріплюються в іншій думці або розглядають інші версії, як більш ймовірні.

Стріха Максим, вчений, письменник:

- Боюся, що вони ефективні, якщо виходити з тих завдань, які перед ними ставлять. Адже люди, які чітко визначилися за Ющенка сприймуть ці коментарі лише до відома. Але ті, хто не визначився, хто вагається і хто отримує однобоку інформацію, безумовно, внаслідок цього цілком професійного зомбування, або ж замисляться чи справді Ющенка отруїли, або ж, врешті-решт, замисляться над іншим: а навіщо Україні хворий і не такий телегінічний, як раніше, кандидат? Відтак, в жодному разі не переменшував би ваги праці цих ведучих. Можливо в деяких випадках вона досягає протилежного ефекту. Проте мені здається, що здебільшого це розраховано на людей, які не надто привчені думати.

Сергій Таран, директор Інституту масової іноформації:

- Річ у тім, що Україна вже давно визначилась за кого вона проголосує, і всі коментарі таких як Дмитро Кисельов чи Вячеслав Піховшек справляють дуже малий вплив. Українські громадяни вже давно визначили для себе- як казав Горбачов – хто є ху, і тому їхній коментар чи про хворобу Ющенка, чи про „тупопредметний” теракт проти Януковича не здатен змінити їхню позицію.

І Дмитро Кисельов та Вячеслав Піховшек самі це знають. Насправді, подібними коментарями їхні господарі намагають викликати відразу до самих виборів, - до їхнього перебігу та самого голосування. Бо і Піховшеку, і Кисельову найвигідніший президент не Янукович чи Ющенка, а Кучма, який у випадку зриву виборів залишиться при владі.
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Наталія Данькова, для "Детектор медіа"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
1054
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду