Нацрада вирішила не перевіряти «UA: Перший» та СТБ за показ карти України без Криму

Нацрада вирішила не перевіряти «UA: Перший» та СТБ за показ карти України без Криму

29 Березня 2018
2097
29 Березня 2018
13:24

Нацрада вирішила не перевіряти «UA: Перший» та СТБ за показ карти України без Криму

2097
29 березня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення більшістю голосів вирішила взяти до відома результати моніторингу ефіру телеканалів «UA: Перший» (НСТУ) та СТБ і не призначати їх позапланових перевірок за показ карти України без Криму, наголосивши на неприпустимості подібних порушень у подальшому.
Нацрада вирішила не перевіряти «UA: Перший» та СТБ за показ карти України без Криму
Нацрада вирішила не перевіряти «UA: Перший» та СТБ за показ карти України без Криму

Нацрада взяла до відома пояснення телеканалів, принесені ними глядачам вибачення та вжиті до відповідальних співробітників дисциплінарні санкції.

Член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Микола Чернотицький пояснив: показ карти України без Криму сюжеті новин про погоду був технічною помилкою з вини дизайнера, але без злого умислу. НСТУ одразу після інциденту вибачилася на сайті, а наступного дня вибачилася в новинах і пояснила, як сталася помилка. «Ми переробили карту таким чином, що в подальшому неможливо буде прибирати з неї якусь область», – розповів пан Чернотицький. Крім цього НСТУ притягнула до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани чотирьох працівників: дизайнера, режисера ефіру, випускового редактора і генерального  продюсера інформаційного мовлення. «Після догани людина не може отримувати премій, винагород і бонусів», – пояснив він.

Директор юридичного департаменту каналу СТБ Марина Корнієнко нагадала, що СТБ теж вибачився перед глядачами за показ карти України без Криму в програмі «Холостяк», прибрав з усіх своїх ресурсів цей випуск і звільнив співробітницю, з вини якої сталася помилка. «Це дивна ситуація, що стала наслідком прикрого збігу декількох обставин. Графічні елементи включалися в програму на етапі монтажу. Раніше «Холостяк» жодного разу не містив графічних елементів, пов’язаних з географією. Цього ж разу ми розповідали про побачення Холостяка в Тернопільській області і вирішили для наочності додати карту. Додали її в останній момент. Це єдина програма, що експериментально створюється в HD. Через це файл програми дуже важкий, і коли контролюючі служби перевіряли програму, вони просто вимикали графіку. Оскільки карта була анімованою, особа, яка переглядала графіку, звернула увагу тільки на анімовані елементи і не звернула уваги на загальні обриси карти (це дуже короткий 3,5-секундний елемент)», – пояснила пані Корнієнко.

Член Нацради Олег Черниш запропонував колегам не проводити перевірку: «Сам факт ми бачили, це не був злий намір когось. Раніше ми давали попередження мелітопольській компанії та вилучали з Переліку іноземних програм іноземні телеканали, що показували Крим інакше. У даному разі я бачу, що це технічний брак – що у випадку НСТУ, що у випадку СТБ. У результаті перевірки ми нічого нового не дізнаємося. Компанії зробили висновки і вибачилися».

Пана Черниша підтримала перша заступниця голови Нацради Ольга Герасим’юк: «Компанії одразу зреагували – вибачилися перед глядачами, покарали винних. Це дійсно технічна історія, де немає злого умислу, не треба шукати шпигунів чи пропагандистів. Ми просто маємо взяти до уваги заходи, вжиті нашими колегами».

На призначенні перевірки наполягав член Нацради Сергій Костинський: «Ми проводимо моніторинги і бачимо, що українське ТБ приділяє надзвичайно мало уваги подіям на сході та в Криму. Ми своїм рішенням даємо сигнал індустрії, яка позиція Нацради в цьому питанні. Ми не знаємо, чи в інших подібних випадках це технічна чи нетехнічна помилка. Але інші порушники будуть апелювати до того, що ми нічого не зробили з двома каналами, які в один час припустилися однієї помилки».

Член Нацради Валентин Коваль звернув увагу, що «Крим повернувся на карту України в прогнозі погоди на «UA:Першому», але прогнозу погоди для Криму канал не дає й так само – з окремими районами Донецької та Луганської областей».

Члени Нацради взяли коротку перерву, щоб у закритому режимі обговорити рішення. Після перерви голова Нацради Юрій Артеменко сказав позицію більшості членів Нацради: це не був злий умисел, це помилка й порушення, але телекомпанії оперативно відреагували. «Кожен має право лише на одну помилку. Тому наступне порушення на ваших телеканалах не буде сприйматися як помилка», – додав він.

У результаті Нацрада більшістю голосів вирішила взяти до відома результати моніторингів. Щодо «UA:Першого» проти такого рішення проголосували Сергій Костинський та Уляна Фещук, щодо СТБ – один Сергій Костинський.

Заступниця голови Нацради Уляна Фещук пояснила, чому голосувала по-різному: «У першому випадку я вважаю, що програма НСТУ більш суспільно значуща і переглядається більшою кількістю людей, ніж програма СТБ, яка є розважальною».

Сергій Костинський наголосив, що йому прикро, коли в Києві допускаються такі помилки, коли фактично заперечується територіальна цілісність України.

Нагадаємо, 16 березня у вечірньому випуску новин на суспільному телеканалі «UA: Перший» у прямому ефірі в сюжеті про очікуване погіршування погоди показали карту України без Криму. Команда Суспільного пояснила, що це технічна помилка в прямому ефірі і попросила вибачення за це.

Цього ж дня, 16 березня, в ефірі програми «Холостяк» на каналі СТБ теж була показана карта України, на якій була відсутня територія Криму. 18 березня СТБ назвав цей індидент «неприємною технічною помилкою», вибачився перед глядачами та повідомив, що проводить службове розслідування. У результаті СТБ звільнив режисера монтажу.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2097
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду