Нацрада виступає за впровадження державного контролю за рекламою лікарських засобів на телебаченні
Нацрада виступає за впровадження державного контролю за рекламою лікарських засобів на телебаченні
Про це йшлося 27 листопада на спільній нараді за участі представників регулятора, Міністерства охорони здоров’я, Державної служби України із лікарських засобів та контролю за наркотиками, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, повідомляє прес-служба Нацради.
Учасники наради дійшли думки, що питання рекламування в електронних ЗМІ лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичної техніки, методів діагностики і лікування потребує більшого контролю з боку державних органів.
За даними моніторингу програм загальнонаціональних телеканалів України, проведеного Національною радою у березні 2017, було зафіксовано середній обсяг реклами лікарських засобів, медичної техніки, методів профілактики і реабілітації, а також реклами харчових продуктів для спеціального дієтичного споживання, функціональних харчових продуктів та дієтичних добавок на рівні 29% від загального обсягу реклами.
На окремих каналах обсяг подібної реклами становить більше половини всієї реклами, нині це найбільший сегмент рекламного ринку на телебаченні України, зазначає Нацрада.
Правомірність трансляції реклами лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації регулюється статтею 21 Закону України «Про рекламу» і передбачає використання інформації, яку може надавати тільки центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я – МОЗ України. Проте відповідно до статті 26 Закону України «Про рекламу» МОЗ не включено до переліку державних органів, які уповноважені здійснювати контроль за рекламою.
Національна рада наділена повноваженнями лише щодо порядку і обсягів розміщення реклами, а якщо вбачає певні порушення в ефірі телерадіоорганізацій, то звертається до Держпродспоживслужби для передбаченого законом реагування.
Відповідно до правових норм рекламувати можна тільки ті ліки й іншу лікарську продукцію, яка має обов’язковий сертифікат і дозволена до реалізації без рецептів лікаря. Відповідні дані містяться в Державному реєстрі ліків, що розміщений на веб-сайті МОЗ.
Водночас, як зазначає Нацрада, тексти реклами лікарських засобів у МОЗ не погоджуються, і часом вони можуть мати нав’язливий характер, містять недостатню інформацію, а також стимулюють до самолікування.
Учасники наради констатували, що, зважаючи на ці законодавчі аспекти, чіткого механізму контролю за рекламуванням лікарських засобів не запроваджено, а відповідно, ринок перенасичений недобросовісною рекламою.
Останніми роками активно порушується питання щодо повної або часткової заборони реклами лікарських засобів на радіо і телебаченні, що з урахуванням наведених результатів моніторингу може мати руйнівний характер для розвитку українського телевізійного та рекламного ринків.
Законодавчі зміни необхідні, і законопроект, який спрямований на вирішення багаторічних структурних проблем контролю за рекламою, вже розроблено, сказала заступник голови Національної ради Уляна Фещук. Проте всі знають, як довго і важко ухвалюються закони і зміни до них, а ситуація з рекламуванням лікарських препаратів нині така, що потрібно напрацювати спільні позиції державних органів, які наділені повноваженнями здійснювати контроль і нагляд, аби на неї вплинути належним чином, зазначила вона.
Нацрада проводить офіційний моніторинг і може ділитися його результатами, МОЗ України та Держлікслужба мають у своєму розпорядженні інформаційну та правову базу щодо лікарських засобів, Держпродспоживслужба наділена широким спектром контрольних заходів та механізмів, зокрема, це можливість накладати штрафні санкції.
У підсумку учасники наради дійшли згоди, що обговорення проблем реклами лікарських засобів відбуватиметься відтепер на постійній основі, що дасть змогу оперативно вирішувати поточні питання контролю за рекламою лікарських засобів, виробів медичного призначення, медичної техніки та питань діагностики і лікування в ефірі телерадіоорганізацій України.
Нагадаємо, за даними Nielson Ukraine, активність топ-категорій реклами за 9 місяців минулого року на телеринку виросла на 12% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Категорія «Ліки», як і раніше, утримувала першу позицію.