15:38
П'ятниця, 2 Червня 2017

СБУ мала підстави просити журналістів «Схем» не показувати облич своїх співробітників – юрист

Юрист Інституту масової інформації Роман Головенко прокоментував «Детектору медіа» ситуацію, яка склалася між журналістами програми «Схеми: корупція в деталях» та Службою безпеки України навколо сюжету-розслідування про еліті автомобілі співробітників СБУ
СБУ мала підстави просити журналістів «Схем» не показувати облич своїх співробітників – юрист
СБУ мала підстави просити журналістів «Схем» не показувати облич своїх співробітників – юрист

На питання, наскільки законним було прохання СБУ до журналістів «Схем» утриматися від оприлюднення облич осіб, які можуть бути їх співробітниками, медіа-юрист відповів так: «Звісно, підстави для цього є, але СБУ треба було реагувати більш оперативно. Вони не хочуть казати, яких співробітників не можна показувати, а яких можна. Тому що тоді це можна буде вирахувати. Це бюрократія наша. Як тільки вони (СБУ - ДМ.) отримали цей запит від "Схем", їм одразу треба було реагувати, комунікувати з редакцією. Я думаю, що можна було би пом'якшити це питання».

За словами пана Головенка, визначити незаконність дій журналістів «Схем» складно, бо треба довести, що вони знали, що знімають саме співробітників СБУ.

«Треба було послати запит якомога раніше. Не знаю, може, на той час вони не розшифрували відео чи фотографії. В експертних колах говорять, що, звичайно, до "Схем" можуть бути питання. Це треба дивитися запити і те, як відбувався процес підготовки матеріалу. Я допускаю, що з боку журналістів також могла бити якась халатність чи щось подібне. Але СБУ теж досвід не навчив. У 2015 році ми розглядали таке на комітеті. І знову подібна ситуація», – сказав він.

За його словами, СБУ у своїй відповіді могло би підтвердити інформацію щодо деяких своїх співробітників. Наприклад, про керівників, які є публічними особами та з'являються у ЗМІ.

«Якщо це особа, яка працює під прикриттям, умовно кажучи, і не афішується як працівник СБУ, тут треба було знайти якусь іншу форму і написати, що "в частині інших працівників ми не можемо, згідно закону, відповідати на це питання інформаційного запиту", – сказав пан Головенко. – Юридично, якщо в них (СБУ – ред.) є обов’язок тих працівників не світити, вони мають запобігти тому, щоб ця інформація була поширена. У який спосіб – закон не деталізує. Вони можуть просто відписати щось загальне на цей інформаційний запит. Нажаль, немає такого варіанту відповіді, що "ми не можемо просто коментувати"».

Нагадаємо, 1 червня головна редакторка, авторка та ведуча програми «Схеми: корупція в деталях» Наталя Седлецька повідомила, що СБУ намагалася зняти з ефіру сюжет про елітні авто своїх співробітників. У СБУ повідомили, що оприлюднення журналістами даної інформації може ідентифікувати співробітників спецслужби та нанести загрозу їх життю і здоров’ю. Програма, як і було заплановано, вийшла в ефірі на «UA:Першому» 1 червня о 19:55.

Голова правління Національної суспільної телерадіокомпанії України Зураб Аласанія вважає, що журналісти «Схем» самі мають вирішувати, що видавати в ефір, і нести за це відповідальність.

Прес-секретар Служби безпеки України Олена Гітлянська заперечила, що СБУ намагалася зняти з ефіру сюжет програми «Схеми: корупція в деталях» про елітні авто співробітників СБУ. За її словами, вона просила редакцію «Схем» утриматися лише від оприлюднення облич співробітників СБУ. Оскільки «Схеми» показали обличчя співробітників СБУ – вони порушили закон, вважає речниця СБУ.

 

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
544
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2019 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop