СБУ заявляє, що Україна є головним об’єктом кібератак з боку Росії
СБУ заявляє, що Україна є головним об’єктом кібератак з боку Росії
Про це заявив керівник апарату голови СБУ Олександр Ткачук на брифінгу у Києві, повідомляє «Укрінформ».
«Наша країна є основним об’єктом кібератак з боку РФ. Це не лише наша інформація, а й інформація наших колег. Як один з прикладів можу навести атаки, які відбулися у грудні 2016 року проти державної фінансової системи України, проти її ключових об’єктів, до яких входять Державне казначейство, Нацбанк, міністерство фінансів та інші банківські структури на території нашої держави. Крім того, шкідливе програмне забезпеченням нами було виявлено та нейтралізовано на інших державних підприємствах у грудні», - сказав Ткачук.
Він зазначив, що спецслужбою в цей час було виявлено «новий механізм дистанційного керування вірусами».
«Це клас APT вірусів, які безпосередньо розробляються саме для того, щоб вражати об'єкти критичної інфраструктури. Це не ті програмі коди, які ви можете знайти у широкому вжитку, які "гуляють" у мережі і якими заражаються комп’ютери звичайних користувачів. Мова йде саме про віруси, на розробку яких витрачається велика кількість ресурсів для того, щоб заражати системи об’єктів критичної інфраструктури. Цей механізм... йому дана умовна назва TeleBots», - сказав керівник апарату СБУ.
За його словами, шкідливий код було детально проаналізовано, і зараз можна сказати, що «цей програмний код розроблявся тими самими фахівцями, які причетні до розробки класу вірусів, що входять до такої родини, як BlackEnergy».
«Як ви знаєте, раніше, у 2016 році об’єктом масованої атаки стала наша енергетична система - вірусом класу BlackEnergy були заражені деякі обленерго та інші об’єкти критичної інфраструктури. Програмні продукти - і TeleBots, і BlackEnergy - розроблялись одними і тими самими фахівцями. Різниця в тому, що TeleBots призначений для того, щоб атакувати об’єкти фінансової інфраструктури нашої держави», - зауважив Олександр Ткачук.
Він також повідомив, що, за оперативними даними СБУ, до здійснення цих атак безпосередньо причетні не лише кадрові співробітники російських спецслужб, а й приватні ІТ-компанії, а також хакери - тобто злочинне середовище, яке активно діє на території РФ.
Нагадаємо, 29 грудня 2016 року Рада національної безпеки і оборони України (РНБОУ) запровадила обмежувальні економічні та інші санкції проти РФ через продовження агресії проти України та наказала вжити заходів щодо забезпечення кібербезпеки, захисту критичної інфраструктури.
Того ж дня, під час засідання Ради Національної безпеки і оборони, Президент України Петро Порошенко заявив, що «впродовж останніх двох місяців на об’єктах п’яти відомств та тридцяти одного державного інформаційного ресурсу виявлено близько шести з половиною тисяч спланованих кібератак».
13 лютого Президент України Петро Порошенко підписав указ «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29 грудня 2016 року "Про загрози кібербезпеці держави та невідкладні заходи з їх нейтралізації"».