Про стан інформаційної безпеки в Луганській та Донецькій областях

Про стан інформаційної безпеки в Луганській та Донецькій областях

13 Липня 2016
3934

Про стан інформаційної безпеки в Луганській та Донецькій областях

3934
Комітет свободи слова визнав незадовільним державне управління інформаційною сферою на Донбасі
Про стан інформаційної безпеки в Луганській та Донецькій областях
Про стан інформаційної безпеки в Луганській та Донецькій областях

Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики на черговому засіданні 13 липня, проаналізувавши виїзне засідання на Донбас 6-7 червня 2016 року, одноголосно проголосував за рішення «Про стан інформаційної безпеки в Луганській та Донецькій областях» і визнав його незадовільним.

Комітет відзначає, що державне управління інформаційною сферою у зоні проведення АТО на підконтрольних та непідконтрольних територіях Луганської та Донецької областей є незадовільним, таким, що не відповідає викликам інформаційної війни і не забезпечує адекватної протидії масштабній інформаційній спецоперації, яку потужно веде на Донбасі пропагандистська машина Кремля.

Члени Комітету вважають неприпустимим те, що впродовж тривалого часу (майже два роки) не вирішуються нагальні проблеми з відновлення і розбудови технічної інфраструктури поширення на підконтрольні та непідконтрольні території Луганської та Донецької областей аналогового і цифрового сигналу українських мовників.

«Досі не створено ефективної системи нейтралізації сигналу російських телерадіокомпаній, що мовлять на захоплених терористами у містах Донецьк і Луганськ передавачах українських ТРК і належних українським мовникам радіочастотах. Провайдери сервісів телебачення в мережі інтернет ігнорують вимоги українського законодавства щодо заборони поширення на території України телерадіопрограм країни-агресора і пропонують споживачам пакети програм з пропагандистськими телеканалами Російської Федерації. Інтернет-провайдери не блокують доступу до сайтів терористів, пропагандистських інтернет-ресурсів країни-агресора», – йдеться у рішенні Комітету свободи слова.

Також народні депутати звернули увагу на те, що суттєве здорожчання послуг «Укрпошти» з доставки періодичних видань спустошило і без того злиденні бюджети місцевих газет, які виходять мізерними накладами і стають недоступними для масового читача.

Для того, щоб виправити ситуацію, Комітет вирішив звернутися з рекомендаціями до Ради національної безпеки та оборони України, Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів, Міністерства інформаційної політики, Міністерства внутрішніх справ, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державному комітету телебачення і радіомовлення, Луганської та Донецької обласних військово-цивільних адміністрацій, Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта».

«Детектор медіа» публікує рішення Комітету повністю:

Про стан інформаційної безпеки в Луганській та Донецькій областях

Проаналізувавши у форматі виїзного засідання 6 -7 червня 2016 р. у містах Лисичанськ та Краматорськ стан інформаційної безпеки в Луганській та Донецькій областях, інформацію, надану представниками Міністерства інформаційної політики України, Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, керівництвом Концерну РРТ, військово-цивільних державних адміністрацій, відвідавши низку населених пунктів зони проведення АТО, зокрема, Станицю Луганську, Щастя, Новоайдар, Попасну, пункт пропуску у селищі Золоте Луганської області, розташування військовослужбовців ЗСУ у зоні розмежування, об’єкти Концерну РРТ у містах Попасній та Слов’янську Донецької області, зустрівшись з колективами телерадіокомпаній «ЛОТ», «Ірта», «ДоТеБе», Комітет відзначає, що державне управління інформаційною сферою у зоні проведення АТО на підконтрольних та непідконтрольних територіях Луганської та Донецької областей є незадовільним, таким, що не відповідає викликам інформаційної війни і не забезпечує адекватної протидії масштабній інформаційній спецоперації, яку потужно веде на Донбасі пропагандистська машина Кремля.

Це є наслідком розбалансованості, неузгодженості дій Міністерства інформаційної політики, Міністерства фінансів України, Державного комітету з питань телебачення і радіомовлення України, Державної служби спеціального зв’язку та інформатизації України, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, Донецької та Луганської військово-цивільних державних адміністрацій.

Комітет вважає неприпустимим те, що впродовж тривалого часу (майже два роки) не вирішуються нагальні проблеми з відновлення і розбудови технічної інфраструктури поширення на підконтрольні та непідконтрольні території Луганської та Донецької областей аналогового і цифрового сигналу українських мовників. Зокрема, Донецька обласна військово-цивільна адміністрація не спромоглася замовити проект спорудження нової 180 метрової вежі у місті Покровське (Червоноармійськ). З величезною затримкою розпочалися роботи з відбудови вежі і передавального центру Концерну РРТ на горі Карачун поблизу міста  Слов’янськ, нічого не робиться з відновлення виведеної з ладу вежі у місті Попасна, яка знаходиться поблизу лінії зіткнення, і де знаходиться пост військових ЗСУ ГШ досі не створено ефективної системи нейтралізації сигналу російських телерадіокомпаній, що мовлять на захоплених терористами у містах Донецьк і Луганськ передавачах українських ТРК і належних українським мовникам радіочастотах.

Провайдери сервісів телебачення в мережі Інтернет ігнорують вимоги українського законодавства щодо заборони поширення на території України телерадіопрограм країни-агресора і пропонують споживачам пакети програм з пропагандистськими телеканалами Російської Федерації. Інтернет-провайдери не блокують доступу до сайтів терористів, пропагандистських інтернет-ресурсів країни-агресора.

У населених пунктах Донецької і Луганської областей процвітає бізнес піратських контор, які за демпінговими цінами облаштовують домогосподарства пристроями безплатного прийому супутникового телебачення і налаштовують ресивери на прийом російських супутникових телеканалів.

Суттєве здорожчання послуг «Укрпошти» з доставки періодичних видань спустошило і без того злиденні бюджети місцевих газет, які виходять мізерними накладами і стають недоступними для масового читача.

Крім цього, серйозною проблемою у Донецькій області, є високий рівень монополізації медійного ринку медіа-холдингом, контрольованим Р. Ахметовим.

З огляду на зазначене, Комітет за наслідками поїздки у Донецьку та Луганську області, ухвалив рішення звернутися з рекомендаціями:

  1. Раді національної безпеки та оборони України:

– невідкладно розглянути питання зміцнення інформаційної безпеки у Донецькій та Луганській областях, у прикордонних з Російською Федерацією районах Харківської, Сумської, Чернігівської, у низці районів Запорізької, Херсонської, Одеської, Чернівецької областей, створення єдиного центру координації інформаційного забезпечення населення зазначених регіонів та адекватної протидії пропагандистській війні, яку веде на Донбасі Російська Федерація;

– розглянути можливість ініціювання застосування санкцій до ТРО, які мають ліцензії Роскомнагляду і так званих Міністерств інформації ДНР і ЛНР,  та протиправно  використовують радіочастотний ресурс України на тимчасово окупованих територіях.(Санкційний список підготовлено Національною радою, додаток № 8).

  1. Кабінету Міністрів України, Міністерству фінансів України, Міністерству інформаційної політики України:

– невідкладно ініціювати внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» у частині фінансового забезпечення проектування і будівництва 180 метрової вежі в місті Покровську (Красноармійську) на об’єкті Концерну РРТ, відновлення зруйнованої внаслідок бойових дій  інфраструктури мовлення у Попасненському районі Луганської області  та закупівлі новітніх систем радіоелектронної боротьби, блокування радіосигналів з передавачів, розміщених на непідконтрольних територіях;

– розглянути питання щодо податкового режиму для ДП Концерн РРТ з метою забезпечення підприємства, відповідального за інформаційну безпеку, обіговими коштами для вирішення проблем відновлення інфраструктури на Донбасі та забезпечення мовлення у прикордонних регіонах України.

  1. Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення:

– розробити механізм заохочення провайдерів програмної послуги щодо розбудови кабельних мереж у селищах та селах Луганської і Донецької областей та надання абонентам кабельного телебачення на підконтрольній Україні території Донецької і Луганської областей пакету українських телеканалів;

– напрацювати компенсаційні механізми заохочення українських телерадіоорганізацій, що ведуть інформаційне мовлення, розширювати мережу передавачів у населених пунктах Донбасу, в т.ч. наближених до лінії розмежування, з метою забезпечення якісного прийому українських теле- радіопередач з охопленням так званих «сірих зон» та непідконтрольних територій;

– спільно з УДЦР розглянути та вирішити питання ресурсного (частотного) забезпечення мережі малопотужного ФМ-мовлення для прикордонних районів та населених пунктів вздовж лінії розмежування та «сірої» зони.

  1. Міністерству внутрішніх справ України:

– забезпечити надійний протидиверсійний захист об’єктів інформаційної інфраструктури Донецької та Луганської областей із залученням додаткових сил та засобів зі складу Національної поліції, Національної гвардії України, інших військових формувань;

  1. Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, Міністерству інформаційної політики України:

– розмістити підсилювачі сигналу українських інформаційних телерадіомовників та додаткові передавачі вздовж лінії розмежування  та впродовж  державного кордону з Росією на базі неспеціалізованих об’єктів;

– вирішити технічні питання, пов’язані з монтажем та введенням в експлуатацію радіотелевізійної передавальної станції в Новоайдарському районі, зокрема, розміщенням на вежі передавачів національних та провідних регіональних телерадіомовників;

  1. Державному комітету телебачення і радіомовлення України:

– забезпечити підвищення технічної та кадрової спроможності місцевих медіа через організацію тренінгів для журналістів, допомогу в отриманні грантової підтримки місцевих ЗМІ, сприяння в укладання угод регіональних мовників з провідними загальнонаціональними телеканалами про безоплатне надання актуального контенту, резонансних сюжетів і передач з метою поліпшення інформаційного мовлення на тимчасово окуповані території, збільшення обсягів російськомовного проукраїнського контенту, його поширення на тимчасово окупованих та прилеглих до лінії розмежування територіях;

– забезпечити регіон дитячими ЗМІ з патріотичним контентом, адресованим на відповідну читацьку аудиторію;

– розробити правові механізми блокування на території України сайтів, що здійснюють антиукраїнську пропаганду;

– розглянути питання організації сучасного поліграфічного підприємства на підконтрольній українському уряду території Донбасу;

– ініціювати організацію у людних місцях пунктів безплатної роздачі додаткових, профінансованих коштом держбюджету, накладів газет «Голос України», «Урядовий кур’єр»;

  1. Луганській і Донецькій обласним військово-цивільним адміністраціям:

– організувати роз’яснювальну роботу серед населення, поширити відповідні інструкції, в тому числі друковані, щодо налаштування ефірних та супутникових антен та пристроїв для якісного телевізійного та радіосигналу українських мовників;

  1. Українському державному підприємству поштового зв'язку «Укрпошта»:

– розглянути можливість запровадження системи пільг для видавців та розповсюджувачів суспільно-значущих видань в зоні проведення АТО.

Фото - офіційний портал Верховної Ради

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3934
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду