Надії Савченко у Росії не був забезпечений справедливий суд - Human Rights Watch
Надії Савченко у Росії не був забезпечений справедливий суд - Human Rights Watch
Про це йдеться в повідомленні Human Rights Watch, яке цитує «Українська правда».
Організація зазначила, що суд відмовився долучити до справи ключові докази захисту і незмінно відмовляв адвокатам у задоволенні важливих клопотань, внаслідок чого захисники Надії Савченко були позбавлені можливості ефективно оскаржувати звинувачення, як того вимагають стандарти справедливого судового розгляду.
«Не вдаючись у деталі, можна сказати, що Надії Савченко не був забезпечений справедливий суд, винесений вирок не обґрунтований і не повинен залишатися в силі», – заявив директор організації по Європі та Центральній Азії Х'ю Вільямсон.
Human Rights Watch зазначила, що суд відбувався на тлі граничного загострення відносин між Москвою і Києвом й в умовах величезного спотворення в Росії інформації про події на Донбасі.
Організація підкреслила, що матеріали, які могли б стати ключовими доказами невинуватості Надії Савченко, були без пояснень або з формальної мотивуванням відкинуті судом.
До їх числа відносяться показання експерта, який міг підтвердити, що українська громадянка була захоплена бойовиками приблизно за годину до обстрілу і, таким чином, не могла в даному епізоді виконувати роль навідника.
Також суд також відмовився долучати до справи свідчення експерта захисту щодо встановлення місцезнаходження мобільних телефонів Надії Савченко, які були при ній на момент захоплення, у той час як така інформація могла б, теоретично, забезпечити її алібі.
Крім того, захисту було відмовлено у клопотанні про виклик у суд водія машини, на якій, за словами Надії Савченко, її перевезли через кордон у Росію.
Human Rights Watch також відзначає численні моменти, коли суд ігнорував істотні розбіжності в матеріалах обвинувачення. Так, слідчий Слідчого комітету Росії показав, що Надія Савченко була викликана на допит 23 червня у Воронежі (Росія). Проте в документі, датованому 23 червня, той же слідчий вказує, що вона перебуває під вартою. На суді слідчий заявив, що просто помилився.
Організація нагадала, що міжнародні договори Росії гарантують право на справедливий судовий розгляд, включаючи право обвинуваченого «допитувати свідків, які свідчать проти нього або мати право на те, щоб ці свідки були допитані, і мати право на виклик і допит його свідків на тих самих умовах, які існують для свідків, що свідчать проти нього».
Human Rights Watch вважає, що сукупний ефект рішень суду, які виключають допит конкретних свідків, відмови викликати інших свідків, а також обмеження можливостей захисту на перехресному допиті свідків звинувачення і з оскарження доказів обвинувачення призвело до порушення ключового права на справедливий судовий розгляд і поставило під сумнів обґрунтованість і розумність вироку, який не має залишитися в силі.
Організація також зазначила, що глибоко стурбована прецедентом, який був створений у суді над українським кінорежисером Олегом Сенцовым, отримав 20 років за відверто надуманою справою про тероризм.
Нагадаємо, 22 березня, Донецький міський суд Ростовської області Росії вирішив, що провина громадянки України Надії Савченко у причетності до загибелі журналістів каналу «Россия 1» підтверджена, і засудив її до 22 років ув'язнення в колонії загального режиму.
Надію Савченко визнали винною за трьома статтями: за «вбивство журналістів» присудили 18 років, за «замах на вбивство» мирних громадян – 4 роки і штраф за «незаконний перетин кордону».
У червні 2014 року сепаратисти захопили Надію Савченко в полон, а потім насильно перевезли через кордон і передали російським силовикам.
Надію Савченко звинувачували у Росії за статтями Кримінального кодексу РФ про «вбивство» і «замах на вбивство» - за про нібито причетність до загибелі двох кореспондентів ВДТРК Ігоря Корнелюка й Антона Волошина. 17 червня 2014 року під Луганськом під час мінометного обстрілу селищ Мирне і Металіст отримав тяжкі поранення і помер у лікарні журналіст російської ВДТРК Ігор Корнелюк. Разом із кореспондентом російської ВДТРК загинув другий член знімальної групи телерадіокомпанії, звукорежисер Антон Волошин. У прес-центрі АТО і прес-службі СБУ заявили, що Ігор Корнелюк працював у зоні дії бойовиків на Луганщині без акредитації й належних засобів захисту.
Надія Савченко на суді у Росії не визнала себе винною і наголосила, що загиблі співробітники російських ЗМІ Ігор Корнелюк і Антон Волошин «винні в тому, що нехтували правилами безпеки». Вона також наголосила, що телеканал «Россия 1» використовував журналістів для підготовки брехвилих репортажів про Україну.
Фото: AFP