Співробітники «Кримської світлиці» чотири місяці не отримують зарплату - головний редактор
Співробітники «Кримської світлиці» чотири місяці не отримують зарплату - головний редактор
Реакція газети «Кримська світлиця» вже чотири місяці не отримує зарплату. Із повідомленням про це до «Детектор медіа» звернувся головред «Кримської світлиці» Віктор Качула.
За його словами, в Мінкультури і «Національному газетно-журнальному видавництві» звернення головного редактора ігнорують. Із відкритими листами, у якому редактор привертав увагу до проблем видання, він звертався до колишнього міністра культури Євгена Нищука, нинішнього міністра культури В'ячеслава Кириленка та генерального директора видавництва Романа Ратушного.
«І Мінкультури, і ДП "Національне газетно-журнальне видавництво" ігнорують усі мої звернення, а до Києва "на виробничу нараду" (про службове відрядження взагалі не йшлося) вперше покликали наприкінці травня. При цьому не передали до Криму нашій довіреній особі ні копійки з 4-місячного боргу із зарплати», - зазначив пан Качула.
Головред стверджує, що його звернення ігнорують
Як розповів головний редактор, у травні він випадково довідався, що є наказ від 17 березня про переведення офісу «Кримської світлиці» із Сімферополя до Києва за наказом Романа Ратушного.
«Відразу листом звернувся до Ратушного і Мінкультури прямо запитав, чи це не фейк, і попросив пояснень та коментарів. Не отримав їх і досі. Ніхто нам офіційно (та й неофіційно) не пропонував нікуди переїжджати. Тобто, якби не той «витік» інформації, ми, можливо, й досі не знали б, що взагалі може бути такий наказ. Для працівників редакції наказ це просто нереальний (де жити на новому місці, а як бути із сім'ями та іншим?). Для газети - це остаточний обрив зв'язку з Кримом, бо те, що, можливо, й збираються видавати у Києві, назві «Кримська світлиця» вже не відповідатиме», - розповів пан Качула.
Також він наголосив: «Про плани розвитку, про припинення фінансування «Світлиці» ніхто не повідомляв, і взагалі - за весь час з моменту окупації - жодного офіційного документа з Києва, жодної відповіді на мої листи ми в Криму не отримували».
У кінці травня 2015 року Віктора Качулу представники видавництва Мінкультури покликали на виробничу нараду. Приїхати він не зміг з фінансових причин.
За його даними, востаннє зарплату співробітники «Кримської світлиці» отримували у січні 2015 року. Перед цим, у грудні 2014 року, вони отримали платню за останній квартал 2014 року.
Як розповів редактор, у штаті редакції працюють п'ять працівників з Криму та двоє - з материкової частини України. У липні їх стане ще менше - один із кримських працівників планує переїхати до Львова.
В той же час у Мінкультури вважають, що у «Кримській світлиці» 9 працівників. «У копіях відповідей нашим читачам заступника міністра культури Ростислава Карандєєва говориться про 9 працівників, які регулярно (!) отримують зарплату. Напевне, вони приплюсували сюди ще й свого київського "підсніжника-фотографа"», - зазначив Віктор Качула.
Контент «Криської світлиці», розповів редактор, оновлюється на сайті. «Контактуємо (телефонно, поштово, інтернетно і очно) з багатьма читачами, у кого нема доступу до інтернету - робимо роздруківки на принтері, - розповів Віктор Качула. - До останнього часу щодня на сайті (а газета - щотижнева) було близько тисячі відвідувань, сторінка у Facebook - понад 1600 вподобань».
У тематиці видання стало більше політичних тем.
Щодо роботи в нових умовах пан Качула зазначив: «Оскільки офіційно редакції ніби й не існує, і друкована газета в Криму не поширюється, то й офіційного тиску з боку кримських «властей» нема».
Місячний фонд заробітної плати видання становить 13 635 грн. Друком газети опікується бухгалтерія видавництва. Головний редактор переконаний, що потрібно видавати газету в друкованій версії та неодмінно продовжувати працювати в Криму: «Треба до останнього зберігати прив'язку до Криму! (Без коріння нічого не росте, без коріння сохне все живе - співала незабутня Раїса Кириченко). Тобто, відновити хоча б те, що було до лютого: друкувати газету в Києві, яку ми й далі будемо готувати (досі ж готуємо!) до друку тут, у Сімферополі. І працювати над передплатою й поширенням».
Окрім фінансових питань, редактор вказує на складну систему взаємовідносин із керівництвом «Національного газетно-журнального видавництва». У 2009 директор Газетно-журнального видавництва Віталій Сатаренко намагався порушити Віктора Качули кримінальну справу. Наприкінці грудня 2009 року пана Качулу було звільнено з посади головного редактора за звинуваченнями у «систематичних порушеннях вимог наказів та розпоряджень» і «неналежному виконанні службових обов'язків». У липні 2010-го його поновили на посаді.
Нагадаємо у лютому 2015 року Роман Ратушний у відповідь на запит «Детектор медіа» повідомив, що з огляду на скорочення державного фінансування і заборгованість перед друкарнею ухвалено рішення про тимчасове переведення газети «Кримська світлиця» в електронний формат із 6 лютого (онлайн-варіант).
Також пан Ратушний поінформував, що питання про закриття видання не розглядається, всі дев'ять співробітників редакції регулярно отримують зарплатню, а спільно з ДП «Преса» розглядаються варіанти виконання зобов'язань перед передплатниками.
У відповіді на інформзапит генеральний директор зазначив, що пропозицію про переведення редакції в сусідню Херсонську або Миколаївську область Віктор Качула відхилив, а постійний телефонний зв'язок із ним відсутній.
На думку Романа Ратушного, з причин загальнополітичного характеру ситуація з виданням паперової версії газети «Кримська світлиця» набула критичного стану. «Окупаційна влада Криму створила нестерпні умови для діяльності колективу газети. Редакція працює практично підпільно, адже з орендованого приміщення її виселено, працівники виконують свої професійні обов'язки за місцем власного проживання», - розповів він.
«Крім того, з 1 січня 2015 року окупаційна влада вимагає юридичної перереєстрації усіх засобів масової інформації, що діють на півострові. За цих обставин газета "Кримська світлиця" фактично набула нелегального статусу з відповідними можливими наслідками для працівників редакції», - додав пан Ратушний.
«Детектор медіа» звернуласяя до Міністерства культури з інформаційним запитом щодо фінансової заборгованості перед редакцією «Кримської світлиці» та планів щодо розвитку видання та очікує на відповідь.
Нагадаємо, «Кримська світлиця» - це загальнополітичний і літературно-художній тижневик, що видається з 31 грудня 1992 року. Його засновники - Міністерство культури України, Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка і трудовий колектив підприємства «Об'єднана редакція газети "Кримська світлиця"». Видавець - Національне газетно-журнальне видавництво Мінкультури.
«Кримська світлиця» була єдиною україномовною газетою в Криму. У червні 2014 року окупаційна кримська влада виселила газету із приміщення. Мережа розповсюдження «Кримсоюздрук» відмовила в поширенні видання в роздріб у кіосках, до того ж газету не внесли в каталог для передплати, тому з другого півріччя зникла можливість її передплати в Криму.
На початку лютого уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська заявила, що в Криму фактично не залишилось україномовних друкованих ЗМІ.
«Детектор медіа»