Керівництво Національного центру Довженка планує перетворити його на синематеку європейського зразка – ЗМІ
Керівництво Національного центру Довженка планує перетворити його на синематеку європейського зразка – ЗМІ
Нова команда Національного центру Олександра Довженка представила концепцію його розвитку. Нині це державна інституція, що є одночасно кіноархівом і лабораторією зі створення фільмокопій. За п'ять років керівництво центру планує перетворити його на «динамічну архівну установо, що займатиметься збереженням, вивченням і розповсюдженням аудіовізуального продукту за аналогом з провідними європейськими кіноархівами», повідомляє видання LB.UA.
Як зазначив під час презентації директор Довженко-Центру Іван Козленко, кіноархів в Україні «може і має виконувати функцію реактуалізації пам'яті».
Він повідомив, що зміни вже розпочалися - у «Колі Дзиґи» Центру Олександра Довженка проходять покази відреставрованої української класики у супроводі сучасної музики, створеної для фільму українськими і зарубіжними групами чи композиторами.
В планах у керівництва - створити аудіовізуальний Центр, що оцифровуватиме плівки та документи, які зберігаються в архіві. Матеріали планують представити у публічній бібліотеці; створити цифрову лабораторію для оцифровки фільмів і їх зберігання та реставраційну майстерню; оформити базу даних українських фільмів з інформацією про всі фільми, зняті в Україні, починаючи з 1896 року.
Крім того, на базі Довженко-Центру буде створено сучасний арт-кластер, який, за словами директора центру, дозволить перетворити будівлю з індустріального приміщення в культурну інституцію. В оновленому Центрі має з'явитися коворкінг, кінотеатр, музей кіно, медіатека та інші проекти, запропоновані культурним співтовариством Києва та Голосіївського району, де розташовано Центр.
Під час презентації Іван Козленко перерахував, які зміни в законодавстві необхідні для полегшення роботи інституції:
- дозвіл на здачу в оренду необмеженої кількості приміщень площею до 200 кв. м для потреб юридичних осіб у сфері культури без узгодження з Фондом держмайна України;
- обмеження процедури такого узгодження (зараз вона займає від 5 до 9 місяців);
звільнення Центру від сплати податків на всі землі інституції, а не лише на ті, які призначені для виробництва.
При цьому Іван Козленко відзначив, що в Україні досі не створена законодавча база, що регулює роботу архіву. Так, підвідомчі Центру об'єкти - меблі тощо - мають таку ж цінність, як фільми з архіву та паперові персональні архіви режисерів.
Керівник Центру переконаний: у землі, на якій розташовано Центр, має бути не промислове призначення, а культурне. Так цю землю можна буде вберегти від можливого відчуження, пояснює він.
В Центрі Довженка зберігається понад 5 тисяч кінотворів. Це художні, анімаційні, документальні та науково-популярні фільми здебільшого українського виробництва
Крім того надалі Довженко-Центр буде просити державу виділити інституції окрему бюджетну програму фінансування, внести колекцію Центру до Єдиного реєстру об'єктів наукової спадщини і об'єднати фонди Центру та Центрального державного кіноархіву імені Пшеничного, музею «Кіностудії ім.Довженка» та Музею кіно-театрального і музичного мистецтва в Єдиному реєстрі кіноспадщини з тим, щоб інтегрувати їх в єдину базу.
Нагадаємо, 13 березня у Центрі Олексндра Довженка відбулися масштабні скорочення. Із 82-х працівників Центру звільнилися 34. Серед них - заступник генерального директора Світлана Коробіна, фахівці технічних і господарських відділів, бухгалтери.
За результатами ревізії фінансово-господарської діяльності державного підприємства «Національний центр Олександра Довженка» в період з 01.05.2012 по 01.10.2013 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5. ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою). Про це повідомили у Державній фінансовій інспекції Києва у відповідь на запит «Детектор медіа».
Матеріали ревізії скеровано до Служби безпеки України, досудове розслідування триває, повідомили в Держфінінспекції. Розголошувати матеріали досудового розслідування у відомстві відмовилися, посилаючись на таємницю слідства.
Звіт діяльності Національного центру Олександра Довженка за 2014 рік опубліковано тут.
«Детектор медіа»
Фото Максима Лісового