Янукович в інтерв’ю Deutsche Welle: Не варто робити трагедії з інциденту навколо Ланґе

28 Серпня 2010
33685
28 Серпня 2010
10:57

Янукович в інтерв’ю Deutsche Welle: Не варто робити трагедії з інциденту навколо Ланґе

33685
Президент України Віктор Янукович в інтерв’ю німецьким ЗМІ про очікування від свого візиту до Берліна, інцидент з представником Фонду Аденауера Ніко Ланґе, свободу слова і роль СБУ та зміни до закону про місцеві вибори
Янукович в інтерв’ю Deutsche Welle: Не варто робити трагедії з інциденту навколо Ланґе

У понеділок, 30-го серпня, президент України відвідає з першим візитом на цій посаді столицю Німеччини, де проведе переговори з канцлером Анґелою Меркель. Напередодні Віктор Янукович відповів на запитання української редакції Deutsche Welle, телебачення і радіо ARD, а також газети Frankfurter Allgemeine.

 

ARD: Пане президенте, які ваші очікування від візиту до Німеччини?

Віктор Янукович: Я вірю в те, що цей візит дозволить відкрити нові можливості в стосунках між Україною і Німеччиною. Зовнішня політика України зараз ґрунтується перш за все на виконанні всіх узятих Україною на себе зобов'язань. Стабільність у владі, яка останнім часом відновлена в Україні, буде слугувати виконанню спільних рішень, які ми будемо приймати. Тому що президент, уряд і Верховна Рада працюють, як єдиний механізм.

 

Що стосується економізації зовнішньої політики в Україні, у цьому напрямку ми останнім часом приділяємо дуже багато уваги. Це означає, що ми останнім часом, проводячи економічні реформи, які я оголосив, будемо створювати нові мотивації, умови для інвесторів. Останнім часом ми долаємо багато бюрократичних бар'єрів, які стояли на заваді розвитку малого, середнього бізнесу, вони заважали також інвесторам. Дозвільна система і система ліцензування, яка існувала до цього час, була дуже обтяжливою. На цей час ми скоротили вже більше 50 відсотків дозволів, ліцензій і продовжуємо рух у цьому напрямку. Ця система відповідатиме європейським стандартам. Тому я очікую від візиту до Німеччини тільки позитиву.

 

Deutsche Welle: Пане президенте, відомо, що під час зустрічі з Вами канцлер ФРН Анґела Меркель спитає Вас про так званий «інцидент з Ніко Ланґе», головою українського представництва Фонду Конрада Аденауера. У червні він був затриманий в аеропорті «Бориспіль» і лише після втручання уряду Німеччини зміг потрапити в Україну. Пізніше українська та німецька сторони назвали це непорозумінням. Але деякі органи влади говорили про те, що нібито була загроза втручання у внутрішні справи. Так що це було - непорозуміння, чи була загроза втручання у внутрішні справи, і якщо так, то яка?

В. Янукович: Я сказав би так, що на рівні спеціальних служб ця робота ведеться, і обмін інформацією, він також існує з кожною країною. Тобто, конфлікти, які виникають, вирішуються шляхом переговорів, з'ясування обставин з двох сторін. Це певний процес, і дуже часто в цьому процесі важливо не робити, я сказав би так, з цього трагедії. Дуже важливо, що була миттєва реакція влади, і мої доручення керівнику Служби безпеки України, міністру закордонних справ дозволили провести певні переговори, з'ясувати певні обставини. На сьогоднішній день я вважаю, що по цих питаннях усе вичерпано.

 

DW: Тобто, це було непорозуміння?

В. Янукович: Як це можна називати, якщо так, можна і так називати. Тобто, офіційно ми вимог ніяких не висували і вважаємо, що це питання вже вичерпано.

 

Frankfurter Allgemeine: Чи була помилка СБУ?

В. Янукович: Так ніхто не вважає. Ми домовились, що після переговорів з двох сторін на рівні міністерств закордонних справ це питання вичерпано.

 

FAZ: Ми чули, що ви лагідно попередили голову СБУ Валерія Хорошковського щодо цієї справи. Чи це відповідає дійсності?

В. Янукович: У будь-яких умовах, коли виникають конфлікти, є необережне ставлення до своєї справи. Безумовно, це заслуговує того, щоб було зроблено зауваження. І я це зробив.

 

ARD: На Заході уважно стежать за питанням свободи слова в Україні. Ідеться про зростання тиску на журналістів. Суд розглядає справу про позбавлення ліцензій двох українських телеканалів. На сході України зник журналіст. Як Ви оцінюєте ситуацію?

В. Янукович: Перш за все, будь-які питання, в яких є протилежні точки зору, треба вирішувати в судах. Це буде відповідати принципам демократичного суспільства. Я не припускаю, щоб на судові рішення здійснювався той чи інший тиск, і щоб суди приймали будь-які упереджені рішення. Якщо було рішення Національної ради (з питань радіо і телебачення), по виділенню цих частот за межами законів, Національна рада повинна за це відповідати. Якщо Національна рада зупинила своє рішення незаконно, вона також повинна за це відповідати. Тому крапки над «і» розставить суд.

 

Що стосується взагалі питання свободи слова, я багато зустрічаюсь з представниками ЗМІ. І я завжди ставлю одне питання - наведіть конкретні приклади, які стосуються питань перешкоджання свободі слова в Україні з боку влади.

 

FAZ: Пане президенте, якщо дозволите, я скористаюся Вашою пропозицією і хотів би Вам назвати два випадки. Перший стосується головного редактора телеканалу TVi, який стверджує, що за ним здійснюється спостереження з боку Служби безпеки. Інший випадок стосується моїх колег тут в Україні, яких запрошують на співбесіди до Служби безпеки і розпитують про мою діяльність. Я це розцінюю як спроби залякати моїх колег. Я був би вдячний за Ваш коментар.

В. Янукович: Я про це вперше чую. Якщо є такі випадки, треба офіційно звернутися по цим питанням. Що стосується першого питання, для мене це виявляється малоймовірно, щоб хтось слідкував за журналістами. Я в це не вірю. Але в будь-якому випадку таких звернень не було. Що стосується викликів журналістів у Службу безпеки України, я також вперше про це чую. Скажіть, кого викликали, коли, куди?

 

FAZ: Пане президенте, кілька тижнів тому я офіційно передав цю інформацію до Служби безпеки. Очевидно, Вас про це не інформували. Тому моє запитання: чи вважаєте Ви після стількох інцидентів, що голова Служби безпеки перебуває на своєму місці? Я маю на увазі певний конфлікт інтересів, коли людина обіймає високу посаду і є одночасно власником телевізійного каналу і членом Вищої ради юстиції?

В. Янукович: Голова Служби безпеки займається своїми професійними справами, вони не пов'язані ніяк з роботою засобів масової інформації. В мене такої інформації немає. Що стосується власності тої, яка в нього є, він управління передав своїм родичам. У нас багато є чиновників, які прийшли зараз працювати в різні відомства, мали власність і мають, і вони управління цією власністю передали згідно з законом. Це не тільки в Україні, це всюди в світі.

 

ARD: Пане президенте, Ви кажете, що Україна - демократична держава. На Заході по-різному ставляться до цього і уважно спостерігають за намаганнями проведення конституційної реформи. Ідеться про спробу скасувати реформу 2004 року і знову збільшити владу президента. Крім того, незабаром вибори  до місцевих рад. Закон не дозволяє участь у виборах дрібних нових партій. Чи побоюєтесь Ви критики Заходу?

В. Янукович: Будь-які дії влада здійснює в межах українського законодавства. Це перше. Друге - я з вами хотів би погодитись з тим, що закон, який був прийнятий Верховною Радою на сесії в липні, дійсно викликає певну критику і всередині країни, і за її межами. Є юридичні висновки експертів-юристів, які дають підстави деяких протиріч. В чому ці протиріччя? Згідно з законом про партії в Україні, всі партії повинні за короткий час зареєструватися в тих містах, селищах, пунктах, де розташовані їх осередки. Це не ті партії, які були засновані менше ніж рік тому. Наприклад, «Сильна Україна» була заснована більше ніж три роки тому. Але за ці три роки вона не виконала закон про партії і впродовж півроку не зареєструвала свої осередки на місцях. Тому виникла проблема. Треба було привести у відповідність закону про партії реєстрацію всіх осередків. Тобто, ця норма закону примушує всі партії терміново виконати закон про партії в Україні. Але цих тонкощів не знає ні суспільство, ні наші критики за межами країни. Тому ця критика, я сказав би так, незаконна.

 

Але з політичної точки зору, не можна було цей закон приймати напередодні проведення виборів. Їх піймали на тому, що вони (партії) помилилися і не виконали закон про партії. Це, безумовно, питання дискусійне. Але я для себе прийняв рішення - скасувати цю норму в законі і ввести її в дію відразу після виборів. Я такі зміни ініціюю і 30-го серпня відбудеться позачергова сесія в Верховній Раді України, яка буде цей закон переглядати. Сподіваюсь, що ці зміни будуть внесені. Хоча повторюю - жодного порушення закону в нині діючому законі немає. Я вважаю, що такий підхід буде ліберальним по відношенню до партій, які порушили законодавство про партії. Але громадяни України сьогодні дійсно хочуть, щоб український політикум якомога ширше мав можливість брати участь у виборах.

Друга стаття цього закону, яку я також пропоную змінити, яка стосується формування виборчих комісій. Ця стаття передбачає сьогодні, що виборчі комісії формуються з представників партій, які представлені в парламенті. Я пропоную додати ще трьох представників інших партій, які зареєстровані в Україні і які не представлені в парламенті. Які це будуть партії - визначити шляхом жеребкування.

 

Для мене дуже важливо як для президента, щоб ці вибори, перші вибори за мого президентства, пройшли демократично і прозоро. І безумовно - у відповідності з українським законодавством. Тому я ініціював ці зміни до того закону, який викликав певну критику з боку українських політиків і за кордоном.

 

DW: Пане президенте, коли вас обрали у лютому, у Вашій першій промові Ви сказали, що хотіли б бути президентом усіх українців, у тому числі тих, хто голосував за іншого кандидата - тодішнього прем'єр-міністра Юлію Тимошенко. Ви також сказали, що хотіли б об'єднати схід і захід України. Що Ви конкретно зробили для цього?

В. Янукович: По-перше, сьогодні зроблено все для того, щоб кожен регіон мав можливість прозоро відслідковувати відношення влади при формування органів виконавчої влади, бюджету, в кожному регіоні. Все, що сьогодні робиться, робиться прозоро. Далі. Безумовно, державна політика здійснюється за принципом рівноправ'я регіонів і рівного представництва всіх регіонів у державних органах управління. Ми намагаємося зберігати такий паритет. До речі, зараз іде підготовка до з'їзду суддів України, який має бути проведено згідно з новим законом про судоустрій в Україні. У мене зараз є можливість отримувати інформацію, яким чином іде ця підготовка. По-перше, буде абсолютно рівне представництво на цьому з'їзді делегатів від регіонів. По-друге, організатори - це орган самоврядування - згідно з законом України. Також буде започатковано на цьому з'їзді принцип обрання суддів Верховного суду, суддів Конституційного суду за рівним представництвом усіх регіонів України. Я за цей час не чув від жодного регіону нарікань, що їм не приділяється достатньо уваги. Підбір кадрів здійснюється за головним принципом - рівень професіоналізму. Національність, віросповідання, політичні погляди - все це не враховується при ухваленні рішення.

 

DW: Під час Вашого президентства Україна наблизилася до Росії - економічно і політично. На заході України чути про посилення сепаратистських настроїв. Дискусія про можливий сепаратизм в Україні в останні кілька тижнів ведеться. Чи не боїтеся Ви, що наближення до Росії може поглибити розкол у суспільстві?

В. Янукович: Я схожий на людину, яка чогось боїться? Я хочу сказати, що політичний процес в Україні сьогодні спрямований перш за все на демократизацію суспільства, на захист національних інтересів України. Сепаратисти чи націоналісти, які п'ять років керували країною, втратили більше ніж дві третини товарообігу між Україною і Росією. Унаслідок цього економіка України впала, і ми мали біля 15 відсотків падіння ВВП. Товарообіг між Україною і Росією від 40 мільярдів (доларів) впав до 13 мільярдів. Таку політику називати успішною - не повертається язик. До речі, від такої політики страждали не тільки ми, а й наші партнери у світі, в тому числі - Європа. Ця політика, яка була, її можна назвати авантюрною та волюнтаристською. Безумовно, це не відповідало національним інтересам України. Це не відповідало інтересам наших партнерів у світі. За Україною почав закріплюватись імідж країни непередбачуваної, ненадійної. Тому треба було змінювати цю позицію, що ми і зробили за дуже короткий термін. За шість місяців товарообіг між Україною і Росією збільшився на дві третини - на 70 відсотків. До кінця цього року, можливо, ми досягнемо товарообігу, який був при моєму уряді. Тому я не боюся того, що я роблю. Я задоволений цим. Я вважаю, що ми повинні проводити відкриту політику по відношенню до наших сусідів і бути стабільними і надійними партнерами. Я саме такою бачу Україну.

 

ARD: Пане президенте, Ви говорите про стабільність. В Україні зараз знову іде дискусія про ціни на газ. Чи можете Ви гарантувати, що кризи з постачанням газу на Захід не повторяться? 

В. Янукович: Я абсолютно виключаю повторення такої ситуації. Це неможливо, такого не буде ніколи, принаймні, поки я буду президентом. Ми зараз намагаємось будувати такі стосунки, які б задовольняли Європейський Союз, Росію як споживача і постачальника енергоресурсів, і Україну як транзитера. Я - за суворе дотримання всіх угод, які існують між нашими країнами.

 

ARD: Останнє запитання - про футбол. Чи зможе Україна вчасно підготуватися до Євро-2012?

В. Янукович: У мене немає жодних сумнівів, що ми практично вже ввійшли в графік підготовки до Євро-2012. Ми за п'ять місяців зробили більше, ніж попередня влада за два роки. Сьогодні цей процес організований на найвищому рівні. Він перебуває під моїм особистим контролем. Тому футбол буде, Євро-2012 буде в Україні та Польщі. Ми трошки від Польщі відстаємо, але до кінця цього року ми точно ввійдемо в той же графік, який є зараз у Польщі. Два рази на місяць я особисто приймаю звіти з цього питання і повністю контролюю цей процес.

 

Інтерв'ю провів Роман Гончаренко, радіо «Німецька хвиля»

Фото -  «Німецька хвиля»

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Роман Гончаренко, «Німецька хвиля»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
33685
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду