Нацрада визнала «РТР-Планета», «НТВ-Мир», «Россия 24» і «ТВ Центр – Іnternational» не відповідними Європейській конвенції

Нацрада визнала «РТР-Планета», «НТВ-Мир», «Россия 24» і «ТВ Центр – Іnternational» не відповідними Європейській конвенції

24 Липня 2014
6118

Нацрада визнала «РТР-Планета», «НТВ-Мир», «Россия 24» і «ТВ Центр – Іnternational» не відповідними Європейській конвенції

6118
Нацрада визнала «РТР-Планета», «НТВ-Мир», «Россия 24» і «ТВ Центр – Іnternational» не відповідними Європейській конвенції
Нацрада визнала «РТР-Планета», «НТВ-Мир», «Россия 24» і «ТВ Центр – Іnternational» не відповідними Європейській конвенції

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення визнала, що зміст іноземних (російських) телеканалів «РТР-Планета», «НТВ-Мир», «Россия 24» і «ТВ Центр - Іnternational» (TVCI) не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення. Регулятор додатково поінформує про це провайдерів програмної послуги. Відповідне рішення було ухвалено на засіданні Нацради 24 липня.

 

Моніторинг Нацрадою ефіру цих каналів зафіксував розповсюдження неправдивої інформації щодо подій в Україні, що є порушенням частини 1 статті 2 і статті 28 закону «Про інформацію», частини 2 статті 6 закону «Про телебачення і радіомовлення», а також частини 1 статті 7 Європейської конвенції про транскордонне телебачення. «Спотворення дійсності, яке несе в собі дана інформація, створює у глядачів цих програм хибну уяву про те, що насправді відбувається в Україні», - вважають у Нацраді.

 

На думку Нацради, в інтересах інформаційної безпеки України необхідно вжити заходів щодо запобігання в подальшому розповсюдження неправдивої і спотвореної інформації щодо ситуації в Україні іноземними телеканалами.

 

Нацрада планувала своїм рішенням виключити ці чотири російські телеканали з так званого «списку адаптованих каналів» - Переліку програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і ретрансляція яких на території України не обмежується згідно з ч. 1 ст. 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».

 

Проти такого проекту рішення виступив директор «Телекомунікаційної палати України» Костянтин Грицак, який закликав Нацраду відмовитися від практики попередників - використання «адаптаційних списків», які, на думку пана Грицака, є незаконними.

 

«Однозначною підставою для припинення ретрансляції цих каналів є рішення суду. На підставі рішення суду найбільші провайдери вже припинили ретрансляцію, іде хвиля по регіонах. Ми вважаємо, що цього достатньо для того, щоб припинити ретрансляцію цих каналів. Ми просимо Національну раду не використовувати методи незаконних адаптаційних списків, придуманих попередніми складами Нацради. Про те, що вони незаконні, є висновок Мін'юсту», - заявив пан Грицак.

 

Член Нацради Олег Черниш погодився, що адаптаційні списки є пережитками недосконалості законодавства. З іншого боку, Нацрада переймається проблемами інформаційної безпеки. За словами пана Черниша, можливо, Україна введе реєстрацію для іноземних телеканалів, як це роблять у Росії.

 

Виконавчий секретар Нацради Катерина Котенко додала, що Нацрада ще вирішуватиме, що робити з «адаптаційними списками». Оскільки в рішенні Нацраді йдеться про порушення російськими каналами українського законодавства і Європейської конвенції, вона запропонувала визнати ці порушення, але виключити з проекту рішення згадування про «список адаптованих каналів».

 

Заступник голови Нацради Григорій Шверк погодився, що «список адаптованих каналів» не зовсім легітимний, оскільки не зареєстрований у Міністерстві юстиції. Але він запропонував поки що послуговуватися ним, доки Нацрада не знайшла іншого механізму регулювання цього питання.

 

«Скориставшись цим незаконним механізмом, ви його легітимізуєте», - заперечив Костянтин Грицак.

 

Начальник управління правового забезпечення Нацради Олег Шосталь нагадав, що висновки Мін'юсту не містять формулювання про незаконність. Мін'юст вказав, що цей список не підлягає до застосування. Однак рішення Нацради щодо списку, на його думку, мають рекомендаційний характер для провайдерів.

 

У результаті дискусії члени Нацради погодилися у своєму рішенні щодо російських каналів не згадувати «список адаптованих каналів», доки Нацрада з ним не розбереться і не визначиться зі своєю позицією. «Але ми будемо це регулювати. Цим переліком або іншим - але будемо», - резюмував Григорій Шверк.

 

Нагадаємо, 17 липня Нацрада визнала зміст російського каналу «ТВ Центр - International» (TVCI) таким, що не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення та законодавству України і зобов'язала провайдерів тимчасово негайно припинити його ретрансляцію.

 

17 липня суд своєю ухвалою за позовом Нацради тимчасово заборонив ретрансляцію в Україні «ТВ Центр - Іnternational». Раніше, в березні, суд своєю ухвалою тимчасово призупинив за позовом Нацради ретрансляцію на території України каналів «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», «Россия-24», «НТВ-Мир».

 

17 липня Нацрада також вирішила, що застосовуватиме санкцію анулювання ліцензії в судовому порядку щодо провайдерів програмної послуги, які незаконно ретранслюють російські канали «Россия 1», НТВ, ТНТ, «Петербург 5», «Звезда» і РЕН ТВ.

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
6118
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду