Медіа-профспілка та Інститут медіа права презентували ідеальну колективну угоду для ТРО

28 Травня 2008
22996

Медіа-профспілка та Інститут медіа права презентували ідеальну колективну угоду для ТРО

22996
+Повний текст документа.
Медіа-профспілка та Інститут медіа права презентували ідеальну колективну угоду для ТРО
Протягом дев’яти місяців фахівці Незалежної медіа-профспілки України та юристи Інституту медіа права працювали над розробкою типової колективної угоди для телерадіокомпаній. «У результаті в нас вийшла ідеальна типова колективна угода», – зазначив один із розробників, адвокат Адвокатської компанії «Наталія Субота і партнери» Андрій Нечипоренко, під час прес-конференції 28 травня 2008 року в інформагенції «РБК-Україна». Цей документ створено з нуля, хоча під час роботи розробники ознайомилися з великою кількістю колективних угод.
 
Директор Інституту медіа права Тарас Шевченко пояснив, чому вони вирішили взяти участь у розробці колективного договору. «Останнім часом на багатьох телеканалах складалися різні конфліктні ситуації, пов’язані зі звільненням працівників, невиплатами заробітної плати тощо. Час від часу ці питання виникали через те, що вони не врегульовані подібними договорами, або врегульовані таким чином, що інтереси журналістів утискалися. Сторона працедавця сильніше захищена, оскільки в неї є юридичний відділ, який знає, що стоїть за кожним словом. А сторона працівників дещо слабша, оскільки вони не завжди розуміють, що стоїть за юридичними формулюваннями», – зазначив Тарас Шевченко.
 
Підписання колективної угоди відбувається за домовленістю сторін. Є певні норми, що прописані в законах і мають бути в колективній угоді. Але відображено їх у різних угодах по-різному. Від того, як сформульовано ці положення, залежатиме подальша праця журналіста в ТРК. «Цей договір не зможе на 100 відсотків захистити права журналістів. Захищати права журналістів у першу чергу повинні вони самі. Цей документ – лише додаткове знаряддя, яке може стати в нагоді тим, хто захоче мати активну позицію під час підписання колективного договору. Я вважаю, що співпраця медіа-профспілки, Інституту медіа права та адвокатської компанії Наталія Субота і партнери” дала добрий результат», – сказав директор Інститут медіа права.
 
Голова Київської незалежної медіа-профспілки Михайлина Скорик нагадала присутнім, як наявність колективної угоди на телеканалі «Інтер» допомогла відстояти права працівників, котрих звільняли.
 
Ідеальність типової колективної угоди, за словами Андрія Нечипоренка, полягає в тому, що в ній максимально виписано права працівників. «Цей документ можна сміливо брати за основу. Він дасть можливість нормально працювати й отримувати задоволення від своєї праці. Враховуючи державний класифікатор професій, ми дали чітке визначення поняттю журналіст”. Тепер у нас є чіткий перелік посад, які можуть вважатися журналістськими. Ми прописали в обов’язок роботодавця надавати працівникам під розписку всі накази і внутрішні документи, аби вони були максимально поінформовані про всі зміни, які стосуються умов праці, трудового режиму на підприємстві тощо. Ми намагалися лояльніше прописати норми припинення трудових відносин із ТРК. Наприклад, ми запропонували, щоби тих працівників, які мають значний досвід, попереджали про звільнення за більш тривалий термін – не два, а три місяці».
 
Також розробники пропонують працівникам скористатися своїми правами і вимагати вихідну допомогу в ширшому переліку випадків, аніж це передбачено чинним законодавством. Також, згідно з колективною угодою, роботодавець повинен надавати певну кількість часу, протягом якого журналіст, якого звільняють, мав би можливість знайти собі іншу роботу. Крім того, угода містить низку положень стосовно умов праці, заохочень, стимулювання, відшкодувань для працівників, які не є корінними мешканцями того населеного пункту, де розташована ТРК. Наприклад, можна буде вимагати певної компенсації за оренду квартири.
 
Юристи пообіцяли допомогти в реалізації положень цієї колективної угоди. За словами Михайлини Скорик, цією угодою можуть скористатися й друковані ЗМІ та інформаційні агентства, хоча телевізійна угода складніша за газетну. «Зараз інтерес до колективних переговорів зріс. Розпочато процеси у кількох редакціях: в Газеті 24”, Радіо Свобода”, журналі “Власть денег”. Мріє переукласти колективну угоду Національна телекомпанія України», – повідомила Михайлина Скорик.
 
Голова Незалежної медіа-профспілки Роман Скрипін зауважив, що таку угоду варто було мати ще 10 років тому. «Це один із засадничих документів, які дозволяють згодом забезпечити стабільну роботу ЗМІ, оскільки за законом укладання колективного договору є обовязковим. Ми дали вудку, а не рибу, а тепер справа ТРО скористатися цим ідеальним типовим колективним договором».
 
На думку учасників прес-конференції, українське законодавство досить соціальне, позаяк створене ще в радянські часи. Але щоби ним скористатися, потрібно, аби журналісти працювали й отримувати свою заробітну плату легально.
 
Повний текст угоди можна скачати тут.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
22996
Коментарі
3
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Для э-э-э-э
6020 дн. тому
То, что на ТРК не устанавливают рабочий день (с 9.00 или с любого другого времени) - нарушение прав журналиста. Хотя на практике в любом подразделении, любой редакции все равно существует четкое время, с которого начинают отсчитывать опоздание. Если такого где-то нет (скиньте контакты), то журналист в такой редакции может приходить когда угодно, либо редактор может объявить журналисту выговор за опоздание на работу в любое время. Как же такая редакция работает? Так что Вы дальше можете и не читать, но хотя бы оглянитесь - смеяться придется над собой.
6021 дн. тому
Э-э-э, хоть кто-нибудь где-нибудь видел на телерадиоорганизации установленный рабочий день с 9.00 до 18.00? Дпльше и читать не хочется... Уже смешно...
мда....
6021 дн. тому
ну, ребята, так вы уже при коммунизме живете.... И ваше кэривництво это подписало???????
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду