Закликаємо до прозорих рішень і діалогу щодо Центру стратегічних комунікацій
Закликаємо до прозорих рішень і діалогу щодо Центру стратегічних комунікацій
Заява Медіаруху
Члени Медіаруху, громадські організації, які працюють у сфері медіа та комунікацій, а також представники медійної, комунікаційної і експертної спільноти закликають керівництво Міністерства культури і стратегічних комунікацій до виважених, прозорих і відповідальних рішень, а також відкритого професійного діалогу у процесі реорганізації Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Ми розуміємо і підтримуємо доцільність інституціоналізації Центру і об’єднання ресурсів для забезпечення ефективних стратегічних комунікацій держави. Водночас, втілюючи зміни, необхідно зберегти напрацювання і потенціал команди, яка працює в існуючому Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
Протягом трьох з половиною років ця команда у співпраці та постійному діалозі з громадським сектором, міжнародними організаціями та медійно-комунікаційною спільнотою втілила чимало важливих і дієвих ініціатив як в Україні, так і на міжнародному рівні. Чимало з них спрямовані на викриття російських дезінформаційних операцій, навчають українців критичному мисленню і допомагають підвищити культуру медіаспоживання.
Відмова від цих напрацювань створює репутаційні ризики, які можуть негативно вплинути і на внутрішню довіру, і на довіру міжнародних партнерів. У жовтні 2023 року під час візиту до Києва Високий представник Європейського Союзу із зовнішньої політики Жозеп Боррель завітав до Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Він високо оцінив роботу центру, зауваживши, що боротьба проти дезінформації є спільним пріоритетом Євросоюзу та України, а український досвід протидії російській дезінформації може бути корисним для європейських держав. ЄС серед інших міжнародних партнерів підтримував центр від часу його заснування.
Репутація, досвід, міжнародне визнання і довіра, налагоджені партнерства і бачення нинішньої команди, на нашу думку, повинні лягти в основу подальшого розвитку реформованого Центру стратегічних комунікацій.
Тимчасове призначення керівником Центру стратегічних комунікацій колишнього політичного консультанта і політтехнолога Сергія Бикова — людини, яка співпрацювала з проросійськими політичними силами і пропагандистськими медіа — стала для суспільства тривожним сигналом. Ми вважаємо неприйнятним залучення до роботи у сфері стратегічних комунікацій людей із заплямованою репутацією. Вітаємо вже озвучений намір керівництва міністерства провести відкритий прозорий конкурс на посади керівництва центру.
Стратегічні комунікації — це багатосторонній процес, у якому задіяні як державні органи, так і громадянське суспільство, медіа, міжнародні організації, іноземні дипломатичні представництва, експертні установи та інші суб’єкти, взаємна довіра і відкрите спілкування між якими є запорукою ефективності процесу.
Ми закликаємо активно залучати організації громадянського суспільства і медійно-комунікаційних експертів, які співпрацюють із Центром стратегічних комунікацій із часів його створення, до обговорення плану дій із реорганізації, підпорядкування та розвитку цієї інституції, а також інших проблем у сфері урядових комунікацій.
Ми готові до відкритого і конструктивного діалогу і сподіваємося, що до нього буде відкритим і керівництво Міністерства культури та стратегічних комунікацій, а також інші державні органи, залучені до роботи в інформаційній сфері й формування єдиного голосу України у світі.
- Медіарух
- ГО «Львівський медіафорум»
- Euromaidan Press
- ГО «Детектор медіа»
- Медіа рішень «Рубрика»
- Онлайн-видання «Східний Варіант»
- Анастасія Руденко, координаторка медіамережі «Вікно Відновлення»
- Ukraїner
- Богдан Логвиненко, засновник Ukraїner
- Любов Цибульська, ГО «Join Ukraine”
- ГО «Комунікації для змін»
- StopFake
- Texty.org.ua
- Катерина Цибенко, незалежна консультантка зі стратегічних комунікацій
- ГО «Інститут масової інформації»
- Мережа захисту національних інтересів АНТС
- Наталія Попович, співзасновниця, ГО «Resilient Ukraine»
- Інститут демократії ім. Пилипа Орлика
- Роман Шутов, стратегічний радник, International Media Support
- Юлія Каздобіна, старша дослідниця, рада зовнішньої політики «Українська призма»
- Дмитро Тузов, ведучий «Радіо NV», фундація «Суспільність»
- Оксана Мороз, ініціатива «Як не стати овочем»
- Аліна Фролова, БО «Стратком УА»
- Оксана Горбач, експертка з стратегічних комунікацій, голова ГО «Ігри Інвіктус Україна»
- Юлія Шмигальова, виконавчий директор, ГО Український кризовий медіа-центр
- Агентство комунікаційного консалтингу Ecomm, Іветта Делікатна, Катерина Москаль
- ГО «Ефективні комунікації»
- Альона Романюк, фактчекінгові проєкти «НотаЄнота», «По той бік путінської брехні»
Заява відкрита до підписання, підписи надсилайте за адресою info@detector.media
Довідково: Медіарух — спільнота, що об’єднала журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій. Медіарух було започатковано 5 лютого 2019 року. Першими підписантами меморандуму Медіаруху стали «UA: Перший», «Українське радіо», «Громадське радіо», ІА «Укрінформ», ІА «Інтерфакс-Україна», Liga.net, «Дзеркало тижня. Україна», НВ, «Цензор.нет», 5 канал, «Український тиждень», Opinion, низка регіональних медіа, громадські організації Незалежна медійна рада, «Детектор медіа», Інститут масової інформації, «Інтерньюз Україна», Центр демократії та верховенства права, Фундація «Суспільність», Національна асоціація медіа, Донецький інститут інформації, Інститут демократії імені Пилипа Орлика, Центр прав людини Zmina. Згодом доєдналися інші організації та окремі журналісти – загалом понад 70 учасників. 16 листопада 2021 року представники провідних медіа закликали журналістів об'єднуватися у професійну спільноту «Медіарух» для протистояння політичному та комерційному тиску на свободу слова. Ініціаторами заяви виступили 29 журналістів та експертів, їхні імена доступні за посиланням.
Ілюстрація: Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки/фейсбук