У Росії до чотирьох років засудили журналістку, яка в 2014-му працювала на окупованій Луганщині

У Росії до чотирьох років засудили журналістку, яка в 2014-му працювала на окупованій Луганщині

26 Листопада 2024
707
26 Листопада 2024
19:36

У Росії до чотирьох років засудили журналістку, яка в 2014-му працювала на окупованій Луганщині

707
Ніка Новак спершу підтримувала війну та окупацію України, проте з 2022-го співпрацювала з «Радіо Свобода». Її засудили за «співпрацю з іноземною організацією».
У Росії до чотирьох років засудили журналістку, яка в 2014-му працювала на окупованій Луганщині
У Росії до чотирьох років засудили журналістку, яка в 2014-му працювала на окупованій Луганщині

У Росії, у сибірському місті Чита, суд засудив до чотирьох років ув’язнення журналістку Ніку Новак, визнавши її винною у «співпраці з іноземною організацією на конфіденційній основі». Про це повідомляє проєкт «Радіо Свобода» «Сибір.Реалії» з посиланням на джерела, обізнані зі справою.

Ніку Новак затримали 2023 року в Москві, а восени 2024 року етапували на Забайкалля, де в закритому режимі відбувся суд. Раніше повідомлялося, що справа Новак має гриф секретності, деталі процесу та звинувачення не розголошуються.

Проєкт правозахисної організації «Меморіал» «Підтримка політв’язнів» визнав Ніку Новак політичною ув’язненою через закритість судового процесу над нею.

За даними «Меморіалу», протягом кількох місяців у 2014—2015 роках Новак працювала кореспонденткою у районній газеті «Лутугинська слава» та місцевій телекомпанії «Лута ТВ» на окупованій Росією території Луганської області. Свою поїздку туди вона згодом пояснювала тим, що її коханий чоловік родом з Луганська долучився до бойовиків «ЛНР» і нібито загинув в боях з ЗСУ.

Пізніше дівчина повернулася назад до Чити, там працювала журналісткою у газеті «Вечорка», на телеканалі ЗабТВ, порталі Заб.Ру, на сайті ChitaMedia. За даними організації, Новак не займалася політичними новинами чи журналістськими розслідуваннями.

Як пише «Меморіал», судячи з її дописів у соцмережах, Новак мала антиукраїнські погляди, підтримувала окупацію сходу України, брала у лапки фразу «напад Росії» і негативно відгукувалась про Євромайдан. При цьому вона стверджувала, що вся її родина — українці.

У лютому 2022 року, в перші дні повномасштабного вторгнення, Новак розкритикувала хештег «ні війні». Проте невдовзі, відзначає «Меморіал», її інтонації змінилися, а згодом вона закрила свою сторінку у фейсбуці.

Водночас «Радіо Свобода» повідомляє, що з 2022 року Ніка Новак як позаштатна кореспондентка співпрацювала з редакцією.

Як пише «РС», стаття про «співпрацю з іноземною організацією на конфіденційній основі» з’явилася в Кримінальному кодексі РФ в 2022 році. Вона дозволяє переслідувати за передачу іноземним організаціям інформації, яка не містить державної таємниці.

Нагадаємо, раніше Росія протягом майже року утримувала за ґратами журналістку Татаро-башкирської служби «Радіо Свобода» Алсу Курмашеву, яка має подвійне громадянство США та Росії.

Її затримали повторно 18 жовтня 2023 року і звинуватили в тому, що вона не зареєструвалася як «іноземний агент». 11 грудня 2023 року проти Курмашевої порушили ще одну кримінальну справу — за статтею про «фейки» про російську армію. За цією статтею 22 липня 2024 року її засудили до шести з половиною років колонії.

Алсу Курмашеву звільнили з ув’язнення 1 серпня 2024 року в рамках історичного обміну ув'язненими між США та Росією. Тоді ж на волю вийшли журналіст The Wall Street Journal Еван Гершкович та російський опозиціонер і ексжурналіст Володимир Кара-Мурза.

Фото: Ніка Новак / із соцмереж

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
707
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду