Єврокомісія: навмисні атаки проти журналістів є воєнним злочином
Єврокомісія: навмисні атаки проти журналістів є воєнним злочином
З нагоди Міжнародного дня боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів, який відзначають 2 листопада, Верховний представник ЄС Жозеп Боррель та віцепрезидентка Вера Йоурова зробили спільну заяву щодо небезпек, з якими стикаються журналісти у конфліктних зонах.
Про це йдеться на сайті Європейської Комісії.
«Журналісти є нашими очима і вухами в зонах конфліктів, ризикуючи життям для правдивого висвітлення подій, що відбуваються на місцях», – йдеться у заяві.
У Єврокомісії зазначили, що журналістам часто обмежують доступ, піддають цензурі та переслідують, а також навмисно атакують. Особливу увагу було звернуто на ситуацію в Україні, де журналісти стали жертвами цілеспрямованих нападів, документуючи воєнні злочини під час російської агресії. Боррель і Йоурова підкреслили, що умисні атаки проти журналістів, як проти цивільних, є воєнним злочином.
Європейська комісія закликає до припинення безкарності за злочини проти журналістів. За останнє десятиліття 80% вбивств журналістів у світі залишилися без відповідальності. Підкреслюється, що ЄС активно підтримує мережі журналістів, що працюють у зонах підвищеного ризику, а також надає захисне спорядження та допомогу.
У вересні 2023 року Єврокомісія ухвалила Акт про свободу медіа, спрямований на захист незалежності ЗМІ та запобігання втручанню політиків у редакційну політику. Ця ініціатива доповнює законодавчі заходи ЄС, спрямовані на захист журналістів від зловживань, таких як так звані анти-SLAPP закони.
Зазначається, що Євросоюз працює над гарантуванням безпеки журналістів у всьому світі, а також над тим, щоб правосуддя відновлювалося для кожного журналіста, який зазнав утисків. У грудні ЄС організує форум з прав людини, де обговорюватимуться ефективні стратегії для посилення відповідальності та правосуддя для журналістів.
Довідка
Анти-SLAPP закони (англ. Strategic Lawsuits Against Public Participation — стратегічні судові позови проти суспільної участі) — це закони, що захищають людей, особливо журналістів, активістів і правозахисників, від судових позовів, які подаються з метою залякати, заглушити критику або завадити публічній діяльності. SLAPP-позови часто подаються проти тих, хто виступає з публічною критикою або розслідує неправомірні дії впливових осіб або компаній.
Основна мета таких позовів — створити фінансовий і психологічний тиск на відповідача, змушуючи його витрачати ресурси на захист у суді. Це може змусити людей відмовитися від висвітлення або розголосу важливих соціальних питань, через побоювання, що судові витрати і наслідки будуть занадто великими.
Нагадаємо, «Репортери без кордонів» закликають посилити захист журналістів, які працюють над правами жінок і гендерним насильством.
Фото: International Federation of Journalists - IFJ.