Тренінг «Контрадеза»: Як ми вчились медіаграмотності у Львові
Тренінг «Контрадеза»: Як ми вчились медіаграмотності у Львові
Почалось все з мого допису про «інформаційне перевантаження» — це було моє завдання, аби потрапити на тренінг. Успішно виконавши його, почав збирати валізи, щоб з 4 до 5 листопада вчитись медіаграмотності у Львові, принаймні і я так спочатку вважав. Насправді я отримав набагато більше, ніж ще один захід присвячений фейкам, дезінформації та пропаганді.
Перший день почався з лекції Лідії Смоли. Тема лекції — «Як працює пропаганда», хоча під час трьох години лекторка розповіла нам набагато більше. Ми всі відмовились від кавобрейку, аби на 20 хвилин більше слухали лекцію. Почув дуже багато думок, які і досі укладаються в моїй голові. Одна з них, що ти — це середнє значення п'яти людей з твого найближчого оточення. Другу частину дня слухали Анастасію Шимчук. Вона розповідала про проєктний менеджмент. Дуже цікавий метод планувати щось з кінця події, а не спочатку. Закінчився день лекцією Олександра Пирожкова, де ми говорили де, як і навіщо читати новини.
Наступний день почав своєю лекцією Отар Довженко. Згадав, як рік тому писав свій перший матеріал за його текстами на MediaLab. Тепер він стояв у декількох метрах від мене та розповідав як правильно писати. Далі слухали Вадима Міського. Він розповідав про мультимедійну протидію пропаганді, зокрема, про свій подкаст «Руській фейк іди на ***(дно))». Також говорили про дослідження «ДМ», які вони проводять, щоб визначити індекс медіаграмотності. Жартували, чи є якийсь зв'язок між вірою в таро і медіаграмотністю. Закінчували цей день разом з Вікторією Польченко, яка теж казала про подкасти. Але тепер ми вчились їх створювати. Цікавий лайфхак: щоб добре записати звук на телефон, не треба робити з нього мікрофон і тримати його відповідно — просто тримайте його як зазвичай при розмові з другом.
Останній третій день ми почали з уроків ораторського мистецтва від Дмитра Хоркіна. Зокрема згадали про неймовірного оратора, який обговорював ціну на газ з Юлією Володимирівною. Закінчився тренінг лекцією з Альоною Романюк. Місцями це було дуже дивно, але не менш цікаво. За три години ми встигли придумати механізм для захисту курячих яєць, прочитати інструкцію, яку читати не треба та пограти в антифейкову гру.
Той недільний вечір закінчився прогулянкою Львовом разом з тим, хто разом зі мною був на тренінгу. Маршрут був доволі простий: Готель, Центр та Вокзал. З вокзалу я і поїхав з думкою про те, що тепер я проведу свій власний тренінг з медіаграмотності (і цього нас теж вчили).
Артем Москаленко, студент Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, учасник тренінгу «Контрадеза» від «Детектора медіа»
Текст публікується з дозволу автора, оригінал публікації за посиланням.
Фото: Артем Москаленко/фейсбук