Каскадер Микола Заваригін: «Коли переді мною впала й не вибухнула 120-міліметрова міна, я повірив, що ми виживемо»

Каскадер Микола Заваригін: «Коли переді мною впала й не вибухнула 120-міліметрова міна, я повірив, що ми виживемо»

13 Червня 2023
4391

Каскадер Микола Заваригін: «Коли переді мною впала й не вибухнула 120-міліметрова міна, я повірив, що ми виживемо»

4391
Колишній каскадер перекваліфікувався на бойового медика і штурмовика, воював на передовій, дістав поранення і мріє стати актором.
Каскадер Микола Заваригін: «Коли переді мною впала й не вибухнула 120-міліметрова міна, я повірив, що ми виживемо»
Каскадер Микола Заваригін: «Коли переді мною впала й не вибухнула 120-міліметрова міна, я повірив, що ми виживемо»

До початку повномасштабного вторгнення Микола Заваригін був каскадером, виконував трюки у фільмах «Сторожова застава», «Пекельна Хоругва, або Різдво Козацьке», «Довбуш», «Мирний-21», серіалі «Козаки. Абсолютно брехлива історія», навіть був дублером Роберта Патріка у фільмі «Захар Беркут». З початком великого наступу Росії добровільно долучився до лав ЗСУ. Як бойовий медик воював у складі 128-ї Гірсько-штурмової бригади. Брав участь у контрнаступі на Херсонщині, стримував атаки «вагнерівців» під Соледаром. Рятував життя пораненим бійцям і сам воював як звичайний штурмовик. Після поранення був комісований. Зараз, знявши військову форму, планує повернутися до акторської професії. Бо саме про це він мріяв весь час, перебуваючи на передовій: вижити й повернутися на знімальний майданчик.

— Миколо, як ти потрапив у каскадери? Привабила романтика цієї професії чи любиш гострі відчуття та ризик?

— Я з дитинства хотів бути актором, тому приїхав до Києва вступати до інституту імені Карпенка-Карого. Вже пройшов на акторський факультет, але мені зателефонувала сестра, яка вже навчалася в Національній академії керівних кадрів культури та мистецтва, і сказала, що в них набирають курс акторів-каскадерів. У мене одразу спалахнули очі, я собі уявив, як навколо мене все вибухає, як я літаю в повітрі — і забрав документи з інституту Карпенка-Карого та вступив туди. Всі навколо відмовляли мене від цього, але мені було байдуже. Я пішов учитися на каскадера.

— Якась спеціальна спортивна підготовка в тебе до цього була?

— Так. Був паркур. Зухвалий юнацький паркур. Видертися на третій поверх для мене була не проблема. Напевно, у виборі професії таки зіграв свою роль потяг до ризику, потяг до адреналіну, бажання не бути залежним від законів гравітації.

— Свого часу ти працював у кінно-трюковій групі «Козаки України» під керівництвом Олега Юрчишина. З кіньми до цього мав справу?

— Річ у тім, що коли навчався на каскадера, то побачив, що тут особливих знань у цій галузі я не отримаю. І я пішов. Вирішив, що працюватиму на майданчику й там усього вчитимусь. Мабуть, тоді це рішення я прийняв через якийсь юнацький максималізм. Але, як виявилося, знайти роботу каскадером на майданчику тоді було дуже складно. Я десь пів року намагався кудись прилаштуватися, але марно — і в результаті пішов працювати менеджером із продажу. Сиджу якось в офісі — й тут мені телефонує мій друг, із яким я раніше вчився: «Колю, ти хочеш собі живіт відростити? Хочеш стати до кінця життя директором із продажу?». Я відповідаю, що ні. А він мені й каже: «Тоді збирай речі, забирай трудову книжку і давай до нас, у кінні каскадери». Я побачив у цій пропозиції чудовий шанс повернутися на майданчик. Хоча повернутися — це голосно сказано. Я до цього лише трохи встиг попрацювати, ще студентом. Але тут я зрозумів, що це справді шанс повернутися на цікавий мені шлях. Учився з нуля. Єдине, чого я справді боявся тоді, — це коні. Тому що кінь — це чотириста кілограмів живої ваги, яка теж боїться. Якщо не навчитися ним керувати — доведеться разом боятися і битися один з одним. Але я переборов свій страх, спочатку опанував їзду, потім дуже довго опановував трюки. Зрештою всього навчився й далі дублював головних героїв у кінних трюках на зйомках у «Вартовій заставі», «Захарі Беркуті» та серіалі «Козаки. Абсолютно брехлива історія». Та для цього довелося подолати по-справжньому панічний страх перед кіньми. А вже потім після кінних каскадерів я потрапив до трюкової групи Stuntalot crew під керівництвом Павла Авілова — він запросив мене попрацювати з ними на зйомках «Захара Беркута». Так я в них згодом і залишився в команді.

Під час зйомок фільму «Захар Беркут»

Коли ти вирішив піти служити в армію та чим було обумовлено твоє рішення? У чому була твоя мотивація?

— Якщо чесно, то в мене лишалися два дні до літака. Я підписав контракт на роботу в Саудівській Аравії. І ще один теж — робота за кордоном була запланована на найближчий рік. Але починається повномасштабне російське вторгнення, ми виїжджаємо до друзів на Закарпаття й розуміємо, що все затягується. Виїхати я вже не розраховую, не планую і навіть намагатися не хочу. Хоча всі мої рідні виїхали. А я просто пішов у військкомат, бо вважав, що найсильніша, найвпливовіша установа зараз у країні — це ЗСУ й краще бути там. Я вирішив для себе, що краще бути воїном, ніж просто сидіти й чогось чекати. Така в мене філософія: якщо Всесвіт надає мені шанс піти воювати — то я маю це робити. Все сталося швидко. Можна сміливо сказати, що рішення піти воювати було більш емоційне, ніж раціональне.

А чому вирішив стати саме бойовим медиком? Адже в них подвійне навантаження: треба, крім зброї та боєкомплекту, ще тягати на собі купу медикаментів. Та й психологічно дивитися на чужий біль, чужі страждання й залишатися при цьому спокійним і робити свою роботу дуже важко. Мене особисто вигляд чужої крові дуже бентежить.

Мене теж (сміється). Насправді бойовий медик — це такий самий штурмовик, як і всі інші, тільки на тебе покладено ще додаткові обов'язки. А став я бойовим медиком, можна сказати, випадково. Я стояв у військкоматі в загальній черзі. Була вже середина березня, тобто перша хвиля призову минула — всіх нормальних та адекватних хлопців уже забрали. А зі мною стояли здебільшого люди, які з огляду на їхній фізичний стан точно в спортроту та у штурмовики не потраплять. Я стою й розумію, що раз так і оскільки я стою разом із ними, то мене окремо від них мобілізовувати не стануть і відправлять хіба вантажником чи щось подібне. Аж тут з'явився якийсь полковник і запитав: «Хто розуміється на медицині?». Я підняв руку й кажу, що маю відношення до «ветеринарки» — коли працював з кіньми, то займався, зокрема, перев'язкою ран і допомагав у якихось операціях. Тобто колоти — можу, перев'язати рану — можу. І тоді полковник сказав фразу, від якої всі потім довго реготали: «Ну, гаразд. Що солдати, що коні — один х*р!» І відправили мене на цілий місяць навчатися до Тернополя на бойового медика.

— Коли зрозуміли, що війна затягується, що вона не те що через 2-3 тижні, а через 2-3 місяці не закінчиться?

— Коли ми вже були на позиціях у Запорізькій області поблизу Гуляйполя. Мене одразу ж призначили на посаду медика роти, бо я взагалі був єдиним медиком у підрозділі. Як медик я постійно був разом з офіцерським складом і чув, про що вони говорили. З розмов зрозумів, що все це надовго. Я обійняв посаду бойового медика-інструктора — моделював ситуації, збирав та укомплектовував аптечки для кожного солдата. У всіх було не по одному, а по чотири турнікети — на кожну кінцівку. Ми працювали, тренувалися, готувалися. Ось тоді це розуміння перейшло у впевненість, що нам доведеться довго з ними вовтузитися.

— Далі куди відправили вашу бригаду, якщо не секрет?

— Наприкінці серпня ми брали участь у контрнаступі в Херсонській області. Їхали туди через Дніпропетровську область і зупинилися за 10 кілометрів від селища, де я виріс. Уявляєш? А потім проходили через Зеленодольськ, у пологовому будинку якого я народився. Не був там, мабуть, років 25. Коли ми проїжджали через місто, у мене на очі сльози наверталися. Було якесь передчуття, що де народився — там і помру.

Потім — контрнаступ на Херсонщині. Коли вже зайшли на окуповану територію, нас зупинили й викликали ротного, мене та нашого водія. Виявляється, наші взяли полоненого й нам його передають, щоб ми його допитали. А мене викликали, бо полонений був поранений. Ось так вийшло, що мій перший по-справжньому «важкий» поранений виявився російським військовим. Мені довелося рятувати його, щоб допитати. Я тоді відчував і ненависть, і образу, і злість, і навіть співчуття. Думаю: «Оце "пощастило" чуваку». А потім виявилося, що він сам взагалі з Донецька, а потім переїхав до Сімферополя. Тобто він насправді українець…

Контрнаступ — це дуже жорстко, дуже важко. Ми тоді втратили багато класних хлопців, багато було «трьохсотих». У мене все тремтіло: руки, голова… А потім нас знову відвели на відновлення. І всіх, хто виявив бажання одружитися, відправили у відпустки. Я теж був одним із тих, хто захотів одружитися (сміється). Коли сидів під вогнем в окопі, який сам викопав за пів дня, то думав: «Господи, що мені ще в цьому житті треба? Я і каскадером був, і актором був, і світське життя бачив, і звичайне життя бачив… Хочу одружитися!» (сміється). Тож щойно з'явилася можливість поїхати у відпустку, щоб одружитися, — я нею скористався.

— І що, одружився? Все по-чесному та по-справжньому? Чи це був лише привід з'їздити у відпустку?

— Все по-чесному! Мені справді захотілося одружитися, і я зараз радий, що зробив цей вибір. Я розумів, що в якомусь сенсі це рішення прийняте мною зопалу, але потім усвідомив, що я недаремно «погарячкував» (сміється). Зараз моя дружина — це мій добрий оберіг.

А після відпустки знову на фронт?

— Так… Коли я повернувся з відпустки, з'ясувалося, що треба йти та забирати своїх «двохсотих»… Це була ціла операція, до якої залучили спеціальну групу: саперів, мене й інших хлопців. Загалом нас було дев'ятеро людей. Прибули на місце — а всі наші загиблі заміновані. Це дуже важко... Ти ще місяць тому бачив пацанів живими, а тепер вони ось лежать... А ще вони були так заміновані, що навіть досвідчений сапер підірвався. Я тягну одного «двохсотого», раптом чую — «Бух!». Кричать: «Медика!». Я прибігаю — а там у хлопця нога відірвана… Треба його витягати, а для цього потрібно четверо. А довкола все заміновано — там і сейсмічні міни, і кумулятивні міни, і магнітні міни. А у половини хлопців залізні броніки, на які ці магнітні міни реагують. Але витягати хлопця треба… Це був мій перший випадок із відірваною ногою і я потім проводжав його до самого шпиталю. Вивезли ми того сапера й забрали всіх наших «двохсотих», але згадувати про це дуже боляче…

А як ти дістав поранення, після якого тебе комісували?

— Це сталося під Соледаром. Ми лише на позиції заходимо — а в нас уже двоє «трьохсотих». Нас там весь час штурмували «вагнерівці». Ми спали по 2-3 години на добу, не більше. Тому що вони постійно йшли, йшли і йшли... Потрібно було постійно відстрілюватися, бій ішов безперестанку й постійно в нас були «трьохсоті». Тож режим роботи божевільний: треба і стріляти, і мотати, і виводити поранених у тил. Напередодні того дня, коли мене поранило, по нас почав працювати ворожий танк, і стріляв так, що мене постійно глушило вибуховою хвилею. А потім розпочинається бій. Наскільки жорстокий, що гранати постійно летіли в обидва боки. Я вже ходив, як у тумані: у голові дзвенить, в очах темніє. Але працюю нормально: виводив «трьохсотих», відстрілювався. А воно постійно падає поруч і вибухає — і я вже не чую геть нічого. Мене каламутить, мене нудить — і я вирішую, що ще раз пацанів виведу й потім залишуся на позиції просто стріляти, бо ходити вже сил немає. І тут переді мною 120-міліметрова міна — ляп! «Ого!» — прослизає думка. Але вона не вибухнула — і тоді я зрозумів, що, ми, мабуть, таки виживемо. Потім виносили важкого пораненого вчотирьох на ношах. Ми йдемо — а в мене ноги підкошуються, я перечіпляюся, починаю падати… І тут десь поряд падає та вибухає міна. Далі все як у кіно: я падаю, Вася, позивний «Грива», кричить мені: «Док!» і падає на мене згори, закриваючи своїм броніком. А навколо вибухають ВОГи й уламки січуть йому спину та ноги. Далі — провал… Починаю очухуватися, коли мене затягують на броню, потім знову приходжу до тями, коли мене вже вивозять. До цього якось тримався — а тут мене всього починає трусити, сльози течуть, і я знову вирубаюся. І вже остаточно отямлююся в евакуаційному пункті, з якого нас повезли до шпиталю.

— Хлопець, який тебе закрив, живий?

— Так, із ним усе гаразд. Там і далі все було як у фільмі. Він мені кричить: «Док, мені зад порвало! Я — 300!» А я йому: «Грива, не парся, зараз усіх заберуть. Усе буде нормально».

— Тебе комісували через поранення?

— Через хворобу. У госпіталі я почав помічати, що почуваюся не так, як раніше: якщо різко встаю, то починає темніти в очах, щось хочу зробити, а в тілі якась млявість. Відчуття, що ти зі страшного похмілля. Не можу зрозуміти, що зі мною, бо начебто ж усе нормально. Мене виписують зі шпиталю, я їду в частину — й на вокзалі починаю втрачати свідомість, відчуваю жар, серце ніби вилітає. Звертаюся до лікарні — там діагностують гіпертонічну хворобу другої стадії. Запитують: «Кашляєш часто?» Відповідаю, що останні пів року — постійно. Знову кладуть мене до лікарні й переводять до шпиталю. Там діагностують пролапс мітрального клапана. Виявилося, що через той кашель, через постійний стрес у мене стулки клапана не стуляються. Якось так. Тобто зараз навантажуватися мені не можна, тому що вони можуть взагалі перестати стулятися. Я, якщо чесно, так і не зрозумів, що це все означає. Поставили мені якийсь прилад, сказали, щоб я взагалі не навантажувався, навіть сходами не ходив. Приходить вранці лікар і запитує: «Ти як, спиш нормально?». Відповідаю, що нормально. А він мені: «А ти знаєш, що в тебе серце за ніч тричі зупинялося?» «Ого, — кажу, — супер…» Мене ще трохи полікували, а потім кажуть: «Досить тобі, напевно, воювати» — і відправили на ВЛК (військово-лікарська комісія). Ось так закінчилося моє фронтове життя.

— Дивно, що ти розповідаєш про такі невеселі справи з гумором і навіть посміхаєшся…

— Я не хочу, щоб мене сприймали як людину, побиту війною. Я не хочу, щоб мене вважали героєм, якому всі винні. Не хочу лякати людей тим, що я бачив, що пережив. Людям і так страшно. Якщо я не хочу розхитати своє психічне здоров'я, мені потрібно змінити своє ставлення до всього пережитого. Сприймати все це як якийсь божевільний трюковий фільм. Інакше можна почати впадати у ступор, впадати у депресію. Часто буває, коли військові починають розповідати про те, що було на війні, занурюються в це, потім «бац» — і вони вже подумки бігають з автоматами під кулями, відстрілюються, витягують поранених. У мене теж таке було спершу. І я думаю: «Так, треба щось із цим робити, тому що я не зможу розповісти друзям жодної історії, щоб вони потім не почали мене жаліти». Тому я просто змінив своє ставлення. Це така моя філософія. До речі, в мене й позивний був «Будда» через моє філософське ставлення до життя.

— Надалі знову плануєш повернутися до кіно? Можливо, спробувати себе не тільки каскадером, а й актором? Я попередньо поспілкувався з твоїми партнерами по знімальному майданчику і вони добре відгукувалися про тебе, зазначали, що ти можеш не тільки трюки виконувати, але й ролі з текстом можеш непогано відіграти.

— Звичайно! Я весь час, поки був на передовій, мріяв лише про одне: повернутися до професії, на майданчик. І текст у кадрі я справді вмію промовляти, хоча для каскадера це й не головне (сміється). Якщо чесно, мені подобається грати. Дуже часто, крім трюкової роботи, під мене ще «підв'язували» якусь маленьку роль. Тому що я міг не тільки в кадр забігти й упасти там, де треба, але ще й встигнути повзаємодіяти з героєм. І тільки потім когось «убити» чи «вмерти» (сміється). Отже, так, маю плани на акторську кар'єру. Зараз трохи відновлюсь — і почну їх утілювати.

Фото надані Миколою Заваригіним

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4391
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду