У Києві відкрили меморіальну дошку Георгію Ґонґадзе
Меморіальну дошку встановили на будівлі Національної спілки журналістів України по вул. Хрещатик, 27-а. Спроєктував її скульптор Василь Маркуш. Встановлення та виготовлення меморіальної дошки своїм рішенням ініціювала Київська міська рада, повідомив під час відкриття директор департаменту культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк.
Нову скульптурну композицію закріпили на стіні над старою меморіальною дошкою, яку у 2001 році встановили за рішенням Національної спілки журналістів України до річниці зникнення Георгія Ґонґадзе. На ній перелічені імена всіх загиблих на той момент за часи незалежності України журналістів.
Адвокатка родини Георгія Ґонґадзе Валентина Теліченко нагадала, що в розслідуванні вбивства журналіста вже багато чого зроблено, але крапку досі не поставлено. Вона зачитала звернення вдови журналіста, Мирослави Ґонґадзе, яка написала, що ні вона, ні Георгій не були журналістами за професією, але журналістика стала їхнім покликанням.
Мирослава Ґонґадзе нагадала, що Георгій Ґонґадзе був першим головним редактором «Української правди». Він створив видання і вірив у нього, незважаючи на те, що на той момент (у 1999-2000 роках) інтернетом користувалися тільки 1% українців. Вона передала подяку колегам Георгія, які «змогли втримати та виростити його дітище і зробити його одним з ключових на українському медійному ринку».
Валентина Теліченко
Головна редакторка інтернет-видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва розповіла про матеріал, який «Українська правда» підготувала до 20-ї річниці викрадення Георгія Ґонґадзе. Редакція опитала підлітків, мешканців проспекту Георгія Ґонґадзе в Києві, чи знають вони, чиїм іменем названо їхню вулицю. Серед отриманих відповідей: «грузин», «футболіст київського "Динамо"», «герой Небесної сотні», «пам’ятник у сквері неподалік мого будинку», «він підняв прапор перемоги над Рейхстагом».
Севгіль Мусаєва пригадала слова Мирослави Ґонґадзе: «Георгій не зміг змінити Україну за свого життя, але він змінив її після своєї смерті».
Квіти від Офісу президента України принесла директорка департаменту інформаційної політики Ірина Побєдоносцева
Нагадаємо, 16 вересня о 21:40 на суспільному каналі «UA: Перший» відбудеться прем’єра фільму Суспільного мовника «Вбивство Гонгадзе. 20 років у пошуках правди». А вже наступного дня, 17 вересня о 19:30 фільм покажуть у Маріїнському парку на літній сцені «Мушля» біля стадіону «Динамо».
В Україні 16 вересня щороку вшановують День пам'яті українського журналіста Георгія Ґонґадзе. Журналіст, засновник інтернет-видання «Українська правда» Георгій Ґонґадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі в Київській області було виявлено обезголовлене тіло, яке, за висновками експертів, могло належати журналістові. У 2009 році в Київській області було знайдено рештки черепа, які, за даними експертизи, належать журналістові.
За вбивство Георгія Гонгадзе засуджено до довічного ув’язнення колишнього керівника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача, вирок якому набув чинності в січні 2016 року, та засуджено до різних строків позбавлення волі колишніх співробітників міліції Миколу Протасова (13 років позбавлення волі, помер у тюрмі), Валерія Костенка та Олександра Поповича (12 років позбавлення волі), чиї вироки набули чинності в березні 2008 року.
Замовників убивства Георгія Гонгадзе досі не знайдено та не притягнуто до відповідальності, хоча це обіцяли зробити всі президента та всі глави МВС і ГПУ.
22 березня 2016 року в Києві на території церкви Миколи Чудотворця Набережного 22 березня 2016 року через понад 15 років після смерті поховали журналіста Георгія Гонгадзе.
Фото: Світлана Остапа