15:24
П'ятниця, 10 Липня 2020

«МедіаЧек»: «Вести» наплутали зі статистикою хворих на коронавірус у Росії та Іспанії

821
У тексті одні цифри, на інфографіці — інші.
«МедіаЧек»: «Вести» наплутали зі статистикою хворих на коронавірус у Росії та Іспанії
«МедіаЧек»: «Вести» наплутали зі статистикою хворих на коронавірус у Росії та Іспанії

«Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» запустили  механізм скарг на неякісні журналістські матеріали, які порушують законодавство та професійні стандарти. На сайтах «Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» розміщено спеціальну форму для подання публічної скарги. Поскаржитися може кожен користувач, анонімні скарги не розглядаються. Цей механізм слугуватиме для оперативного консультування щодо порушень у ЗМІ. У випадку, якщо подані матеріали свідчать про наявність складної ситуації, організації передають скарги до розгляду в Комісію журналістської етики (КЖЕ) та Незалежну медійну раду (НМР).

Висновок № 66

щодо матеріалу інтернет-видання «Вести» під назвою «Россия стала второй в мире по числу зараженных Covid-19» 

І. Дані щодо скарги та оскаржуваного матеріалу

1. 13 травня 2020 року до Ініціативи «МедіаЧек» надійшла скарга від громадянина на цей матеріал. За словами скаржника, інформація в матеріалі не відповідає дійсності — на той час насправді нібито другою за кількістю інфікованих коронавірусом країною була Іспанія.

2. Матеріал було опубліковано 12 травня 2020 року, авторка – Євгенія Степко.

3. Матеріал розповідає про те, що за останню добу Росія вийшла на друге місце за кількістю інфікованих коронавірусом (232,2 тисяч) після Сполучених Штатів Амеррики. Наводяться статистичні дані, зокрема інфографіка у вигляді карти світу, на якій зазначена кількість інфікованих у різних країнах. При цьому по Іспанії зазначена кількість «268 143», по Росії – «221 537», по Великобританії – «223 060».  

ІІ. Стандарти журналістської етики, які регулюють цю сферу суспільних відносин

Кодекс етики українського журналіста (в редакції 2013 року):

«…Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел.» (п. 6).

ІІІ. Оцінка розглядуваного матеріалу

  1. Подання статистичних даних належить до нескладних видів роботи журналіста, але проблеми можуть виникнути у випадку зміни методики статистичних досліджень або інших змін у роботі першоджерел інформації.
  2. Статистика кількості інфікованих в Іспанії суттєво відрізняється на різних ресурсах: навіть зараз за даними Університету Гопкінса в Іспанії було більше 250 000 інфікувань, тоді як Волдометр наводить число близько 300 000. Окремі українські ресурси, наприклад «Українська правда», наводячи статистику по Іспанії, демонструють явні стрибки статистичних даних (і в бік збільшення, і зменшення) за кінець квітня.  Ініціатива не бере на себе  повноважень визначати, дані з якого джерела є більш коректними, але журналісти, розповідаючи про певний рейтинг країн за інфікованістю, мали би спиратися на якесь одне з джерел.
  3. Дані щодо кількості хворих на коронавірусну хворобу в Іспанії, використані в тексті розглядуваного матеріалу та в інфографіці, очевидно були отримані з різних джерел. Журналісти проявили недбалість і створили плутанину, подаючи різнобій даних, а не одну їхню версію (чи обидві з належним роз̕̕ясненням). Також дані по Росії в інфографіці та в тексті різняться, хоч і не настільки суттєво. Очевидно, журналісти навіть не помітили, що статистичні дані в тексті матеріалу та в інфографіці до нього різняться.
  4. Оскільки йдеться про розбіжності в цифрах, проста перевірка, навіть у процесі вичитки перед публікацією, мала б їх виявити й усунути. Те, що редакція цього не зробила, є свідченням порушення професійного стандарту достовірності подання інформації (в сенсі її перевірки).

Ініціатива «МедіаЧек» констатує, що редакція інтернет-видання «Вести» в матеріалі «Россия стала второй в мире по числу зараженных Covid-19» порушила пункт 6 Кодексу етики українського журналіста.

10 липня 2020 року

Фото: vesti.uaЧитайте також

Всі матеріали розділу / жанру:
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
821
Переглядів
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Коментувати
Коментувати
Нові тексти на ДМ
2016 — 2021 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
DMCA.com Protection Status
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду