Евакуйованим з Китаю заборонили спілкуватися з медіа – «Слідство.Інфо»
Евакуйованим з Китаю заборонили спілкуватися з медіа – «Слідство.Інфо»
Про це повідомляє «Слідство.Інфо», яке має в розпорядженні цей документ.
Одна з евакуйованих осіб повідомила, що папери всі підписали ще в Ухані – їм сказали, що «цей документ – ніби як ваш квиток на літак».
Документ називається «Добровільна згода особи на проведення протиепідемічних та/або профілактичних заходів». «Зобов’язуюсь дотримуватися режиму перебування в обсерваторі, у тому числі негайно повідомляти лікаря про будь-яке погіршення самопочуття під час перебування в обсерваторі, виключити прямі контакти з іншими особами, а також будь-які контакти із засобами масової інформації», – йдеться в одному з пунктів документу.
Міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька сказала журналістам, що він був схвалений оперативним штабом уряду.
Керівник Центру громадського здоров’я МОЗ Ігор Кузін, який опікувався питаннями обсервації в Нових Санжарах, пояснив: «Ми планували і прописували її (заборону про спілкування зі ЗМІ, – Ред.) в "згоді" лише з безпекових питань, оскільки вважали, що при масових стрімах, скайп-інтерв’ю тощо може бути також ненавмисно трансльована безпекова інформація (розташування охорони, периметр тощо)».
Юрист Віталій Коломієць, своєю чергою, сказав, що, згідно із законами України, громадяни мають брати участь у протиепідемічних заходах, але заборона комунікувати зі ЗМІ є обмеженням конституційного права на поширення інформації.
«Такі обмеження мали би бути прямо передбачені законом, який необхідно довести до відома громадян», – уточнив юрист.
За його словами, цей документ має не визначений правовий характер і радше виглядає як роз’яснення.
Медіаюристка Єлизавета Алексіюк зазначила, що немає передбаченої законом можливості заборонити особам контактувати з медіа в таких ситуаціях. «Так, мотив цієї ідеї зрозумілий – правильна і керована комунікація урядом теми поширення коронавірусу, чого, на жаль, не вдалося зробити. Заборона контакту з журналістами, окрім хіба що фізичного, є однозначно не передбачена законом, що говорить про неправомірне втручання органів влади у свободу вираження», – пояснила вона.
Керівник Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко вказав, що в тексті документу не визначені санкції щодо порушників, тому про примус не йдеться. Він додав, якщо людина підписала таку угоду, то вона добровільно погодилася на такий компроміс.
Нагадаємо, 20 лютого в Україну прибув літак з 45 громадянами України та 27 іноземцями, евакуйованими з китайського Ухань через спалах нового коронавіруса.
Евакуйованих на 14 днів помістили в медичний центр Нацгвардії «Нові Санжари» в Полтавській області.
Місцеві мешканці зустріли їх протестами: серед населення поширилася інформація, що до них нібито привезли заражених, а не здорових українців. В автобус з евакуйованими кидали каміння.
У коментарях журналістам жителі Нових Санжар скаржилися, що їх недостатньо інформували про евакуйованих і коронавірус. Також в населеному пункті поширювалися електронні повідомлення, які сіяли паніку і закликали до протестів проти евакуйованих.
Що треба знати про коронавірус, щоб не панікувати - в матеріалі «Детектора медіа».
Як протести українців проти евакуйованих громадян висміювали у фотожабах - дивіться тут.
Фото: Слідство.Інфо