Медіачек: висновок щодо матеріалу інтернет-видання «7dniv.info»

Медіачек: висновок щодо матеріалу інтернет-видання «7dniv.info»

9 Січня 2020
2862

Медіачек: висновок щодо матеріалу інтернет-видання «7dniv.info»

2862
Медіачек: висновок щодо матеріалу інтернет-видання «7dniv.info»
Медіачек: висновок щодо матеріалу інтернет-видання «7dniv.info»

«Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» запустили механізм скарг на неякісні журналістські матеріали, які порушують законодавство та професійні стандарти. На сайтах «Детектор медіа» та «Інститут масової інформації» розміщено спеціальну форму для подання публічної скарги. Поскаржитися може кожен користувач, анонімні скарги не розглядаються. Цей механізм слугуватиме для оперативного консультування щодо порушень у ЗМІ. У випадку, якщо подані матеріали свідчать про наявність складної ситуації, організації передають скарги до розгляду в Комісію журналістської етики (КЖЕ) та Незалежну медійну раду (НМР). 

Висновок  № 32  щодо скарги на фото до матеріалу під назвою «СМИ: “Слуга народа” Иванисов в юности отбывал срок за изнасилование — опубликованы документы» Інтернет-видання «7dniv.info» за 19 листопада 2019 року

І. Дані щодо скарги та оскарженого матеріалу

1. 19 листопада 2019 року до Ініціативи звернувся громадянин зі скаргою на матеріал видання 7dniv.info. На його думку, «фото дітей використане із інформацією про ймовірний злочин їхнього батька»; скаржник посилається на пункт 18 Кодексу журналістської етики.

2. Автор матеріалу не зазначений. Рубрика: «політика». Дата публікації – 19 листопада 2019 року

3. Зміст оскарженого матеріалу:

Перед текстом розміщене фото Романа Іванісова з дружиною і двома малими дітьми, всі у вишиваних сорочках. У тексті матеріалу подана інформація з посиланням на інтернет-видання «Аргументум» про те, що Роман Іванісов у 90-х роках був засуджений і відбував покарання за зґвалтування неповнолітньої неприродним способом. Також ідеться про те, що Іванісов навряд чи насправді отримав вищу освіту, оскільки для отримання диплому в 2000 році він нібито мав провчитися у виші попередні 5 років, хоча насправді відбував покарання в середині 90-х років.

ІІ. Стандарти журналістської етики, які регулюють цю сферу суспільних відносин

Кодекс етики українського журналіста (в редакції 2013 року):

 «Журналіст має бути особливо обережним при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. Журналіст та редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб) та дозвіл на це від її батьків чи опікунів. Неприпустимим є розкриття імен неповнолітніх (або вказування ознак, за якими їх можна розпізнати), які мали відношення до протизаконних дій, стали учасниками подій, пов’язаних із насильством.» (п. 18).

ІІІ. Оцінка розглядуваного матеріалу

  1. Використання образів дітей у медійних матеріалах іноді має на меті маніпуляцію, але редакція та журналіст мають значні межі розсуду при підборі ілюстративних фото до матеріалу.
  2. Оскаржений матеріал розглядається Ініціативою в контексті поставленого в скарзі питання, тобто відповідності використання цього фото у такому новинному матеріалі.
  3. Ініціатива не має підстав сумніватися в тому, що фото було оприлюднене для загального ознайомлення самим народним депутатом Романом Іванісовим або, принаймні, з його згоди. Це фото можна знайти на фейсбук-сторінці Іванісова, воно доступне всім  —відсутні обмеження показу фото «лише для друзів» чи інші.
  4. Кодекс журналістської етики акцентує на потребі обережності при висвітленні приватного життя неповнолітніх, вчинених ними або щодо них правопорушень. Про це свідчить також і практика Комісії журналістської етики за пунктом 18 цього Кодексу. На відміну від розглядуваного випадку, який стосується батька дітей та злочину, інкримінованого йому в минулому, близько 25 років тому.
  5. Сам розглядуваний матеріал не зосереджується на дітях Романа Іванісова. Оскільки фото з дітьми він оприлюднив досить давно, використання цього фото в аналізованому матеріалі, на думку Ініціативи, було здійснене в рамках меж розсуду редакції та журналіста щодо використання фото для ілюстрації новинних матеріалів про публічну особу (члена парламенту).

Ініціатива «МедіаЧек» констатує, що редакція інтернет-видання «7dniv.info» при використанні фото до матеріалу під назвою «СМИ: Слуга народа Иванисов в юности отбывал срок за изнасилование – опубликованы документы» не порушила професійного журналістського стандарту висвітлення питань, повязаних із дітьми (пункт 18 Кодексу етики українського журналіста).

4 січня 2020 року

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2862
Читайте також
26.02.2020 10:36
Інститут масової інформації
ГО «Детектор медіа»
«Детектор медіа»
3 350
13.02.2020 12:10
Інститут масової інформації
ГО «Детектор медіа»
«Детектор медіа»
2 136
07.02.2020 14:14
Інститут масової інформації
ГО «Детектор медіа»
2 958
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду