Заява медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» щодо річниці вбивства Георгія Гонгадзе

Заява медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» щодо річниці вбивства Георгія Гонгадзе

16 Вересня 2019
4124

Заява медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» щодо річниці вбивства Георгія Гонгадзе

4124
Медіарух вимагає розслідувати найбільш болючі для суспільства справи: вбивства Георгія Гонгадзе і Павла Шеремета.
Заява медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» щодо річниці вбивства Георгія Гонгадзе
Заява медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» щодо річниці вбивства Георгія Гонгадзе

19 років тому в Україні викрали і вбили журналіста Георгія Гонгадзе. Хоча слідство, яке тривало кілька років, встановило і засудило виконавців вбивства, питання пошуку замовників було цинічно проігноровано правоохоронними органами і владою, попри заклики громадянського суспільства.

Ми, журналісти і правозахисники, звертаємося до новообраної української влади з закликом розслідувати до кінця вбивство Георгія Гонгадзе. Знайти і притягнути до відповідальності замовників, які всі ці роки лишаються над законом і над мораллю.

Нагадуємо, що в очах всього світу справа Гонгадзе стала мірилом (не)якості українського правосуддя. Розслідування справ загиблих журналістів яскраво показує, чи здатні державні інституції покласти край безкарності та гарантувати безпеку журналістської діяльності, чи є відповідна політична воля у влади.

Ми звертаємося до керівників правоохоронних органів і вимагаємо максимально якісно й оперативно розслідувати найбільш болючі для суспільства справи: вбивства Георгія Гонгадзе і Павла Шеремета.

Ми вимагаємо публічний звіт влади про хід цих розслідувань і чекаємо якнайшвидшого їх завершення і покарання винних.

Нас непокоїть тенденція замовчування причетності Леоніда Кучми до справи Гонгадзе, намагання політиків і медіа, пов’язаних із його родиною, відбілити імідж експрезидента. Вимагаємо з’ясування його справжньої ролі в подіях, що передували викраденню і вбивству Георгія, попри будь-які міркування політичної доцільності.

Ми закликаємо владу системно вживати всіх заходів, необхідних для повноцінних і оперативних розслідувань порушень свободи слова, захисту права громадян на інформацію, а також закликаємо захищати діяльність журналістів.

***

Журналіст Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в одному з лісів Київської області виявили його тіло. У 2009 році в Київській області виявили останки черепа, які, за даними експертизи, належали журналісту. 22 березня 2016 року Гонгадзе поховали в Києві.

У 2008 році суд визнав винними в убивстві Гонгадзе трьох екс-працівників МВС: Валерія Костенка й Олександра Поповича було засуджено до 12 років позбавлення волі, а Миколу Протасова – до 13-ти. У 2015 році Протасов помер у колонії. У 2013 році за вбивство Гонгадзе до довічного позбавлення волі було засуджено ексначальника департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача, затриманого у 2009 році.

Журналіст Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок підриву машини, яка належала співзасновниці видання «Українська правда», цивільній дружині журналіста Олені Притулі. У Генпрокуратурі повідомили, що слідство розглядає чотири версії мотивів вбивства Шеремета: професійна діяльність, особисті неприязні стосунки, дестабілізація ситуації в Україні, вбивство через помилку (замість Притули). 20 липня 2018 року заступник голови Нацполіції В'ячеслав Аброськін заявив, що «людину, яка може бути причетною до вбивства Шеремета, встановлено, але не ідентифіковано».

Медіарух «Медіа за усвідомлений вибір»

Інститут масової інформації

«Детектор медіа»

Центр прав людини Zmina

«Інтерньюз-Україна»

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика

Інститут розвитку регіональної преси

Фундація «Суспільність»

«Громадське радіо»

«Радіо НВ»

Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ)

Нагадаємо, 5 лютого в Україні було оголошено про створення Медіаруху «Журналісти за усвідомлений вибір», покликаного забезпечити громадянам можливість обирати президента і парламент на основі повної та достовірної інформації. До Медіаруху увійшли провідні українські ЗМІ — телеканали, радіостанції, друковані й онлайн-видання, а також медійні громадські організації. Першими підписантами меморандуму Медіаруху стали «UA: Перший», «Українське радіо», «Громадське радіо», ІА «Укрінформ», ІА «Інтерфакс-Україна», Liga.net, «Дзеркало тижня. Україна», «Новое Время», «Цензор.нет», 5 канал, «Український тиждень», Opinion, низка регіональних медіа, громадські організації Незалежна медійна рада, «Детектор медіа», Інститут масової інформації, «Інтерньюз Україна», Центр демократії та верховенства права, Фундація «Суспільність», Незалежна асоціація телерадіомовників, «Донецький інститут інформації», «Інститут демократії імені Пилипа Орлика», Центр прав людини Zmina та інші організації, окремі журналісти — загалом понад 70 учасників.

Вступити до Медіаруху або підтримати його можна, звернувшись до координатора Вадима Міського: vadim.miskyi@gmail.com.

Колаж: «Українська правда»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
4124
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Данил
1587 дн. тому
А как же дело Олеся Бузины? Вы продажные шкуры, готовые демонстративно ронять крокодиловы слёзы исключительно по социально вам близким и рукопожатным. Днище – вот ваше имя.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду