«112 Україна» порушив стандарти журналістики у фільмі «Операція “Паспорт”» – Незалежна медійна рада

«112 Україна» порушив стандарти журналістики у фільмі «Операція “Паспорт”» – Незалежна медійна рада

29 Грудня 2017
1666

«112 Україна» порушив стандарти журналістики у фільмі «Операція “Паспорт”» – Незалежна медійна рада

1666
Незалежна медійна рада виявила порушення стандартів достовірності, точності та збалансованості подання інформації, відображених у статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», при трансляції документального фільму «Операція “Паспорт”» телеканалом «112 Україна».
«112 Україна» порушив стандарти журналістики у фільмі «Операція “Паспорт”» – Незалежна медійна рада
«112 Україна» порушив стандарти журналістики у фільмі «Операція “Паспорт”» – Незалежна медійна рада

Відповідний висновок №21 Незалежна медійна рада оприлюднила 29 грудня.

Фільм «Операція “Паспорт”» транслювався в ефірі 5 серпня 2017 року, друга частина фільму вийшла в ефір 16 вересня 2017 року; обидві частини титровані як документальний фільм. Обидві частини присвячені тематиці угорської меншини на Закарпатті, її підтримки з боку Угорщини, включно з полегшеною процедурою видачі паспортів та посвідок, а також фінансовою допомогою закордонним угорцям. У другій частині фільму автор робить спробу отримати паспорт Румунії. Національна рада звернулася з проханням розглянути факт трансляції цього фільму на предмет дотримання законодавства, базуючись на зверненні голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля, який вбачав поширення мови ворожнечі в демонструванні каналом «112 Україна» цього матеріалу.

На думку Незалежної медійної ради, в цій справі не було порушено заборону на використання телерадіоорганізації для розпалювання ворожнечі, оскільки у фільмі не простежується спроби розмежувати українців та угорців; радше є спроба показати ненормальність ситуації з розміщенням національних прапорів іншої держави на адміністративних будівлях України, частих випадків подвійного громадянства, а також роботи угорськомовних громадських формувань із забезпечення порядку.

Водночас, Незалежна медійна рада наголосила, що для документального контенту особливо важливим є дотримання норм і принципів, притаманних інформаційній журналістиці, — а саме професійних стандартів журналістики, таких як достовірність, точність та збалансованість подання інформації. Автори фільму висловлюють низку неверифікованих тез: стосовно символізму монументу на Верецькому перевалі, використання угорської мови у прикордонних районах Закарпаття, а також статусу громадського формування Polgárőrség.

Окрему уваги варто приділити використання анонімних експертів у документальному фільмі: пана Йожефа, місцевого підприємця, а також пана Андрія, політолога. Їхні обличчя затемнені, а голоси видозмінені — й хоча такі заходи справді можуть використовуватися для забезпечення безпеки осіб, які знімаються у сюжетах, анонімізація експертів, які подають як факти тези, не підтверджені офіційно, є неприпустимою, адже не дозволяє їх належної верифікації. Крім того, саме експерти висловлюють думки антиугорської тональності, тимчасом як слово представникам угорської меншини для відкидання звинувачень було надано незначною мірою.

Із повним текстом висновку можна ознайомитися тут.

Нагадаємо, 29 липня на каналі «112 Україна» повинна була відбутися прем’єра документального фільму «Операція “Паспорт”», присвяченого проблемі подвійного громадянства. Але напередодні телеканал скасував показ. У відповідь на запит «Детектор медіа», прес-служба каналу «112 Україна» повідомила, що прем’єру було зірвано через технічні причини – проблеми з монтажем. Прем’єра все ж таки відбулася 5 серпня.

Після прем’єри голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль звинуватив канал «112 Україна» в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі та попросив Національну раду з питань телебачення і радіомовлення дати оцінку документальному фільму «Операція “Паспорт”», який виробив та показав телеканал «112 Україна».

Нагадаємо, Незалежна медійна рада є органом саморегулювання у сфері медіа, до якого входять 15 членів (поки що їх лише 14) – авторитетних журналістів та громадських активістів, які мають ґрунтовний досвід у медійній сфері. Склад медійної ради сформували наприкінці 2015 року п’ять медійних організацій – Центр демократії та верховенства права (у минулому – Інститут медіа права), Інститут масової інформації, «Інтерньюз-Україна», «Детектор медіа» (у минулому – ГО «Телекритика») та фундація «Суспільність».

Окрім надання експертних висновків щодо вирішення суперечливих ситуацій, Незалежна медійна рада надає рекомендації органам влади та іншим зацікавленим особам задля вдосконалення регулювання у медійній сфері.

Головою Незалежної медійної ради є голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова, секретарями – медіаюристи Ігор Розкладай (Центр демократії та верховенства права) та Роман Головенко (Інститут масової інформації).

За перший рік своєї роботи Незалежна медіайна рада ухвалила 11 рішень, які стосувалися порушення телеканалом НТН декомунізаційних норм законодавствазапису передачі за участі Вікторії Шилової в ефірі телеканалу «Репортер» (Одеса)порушень при висвітленні інформації про пункт для біженців у Яготинірезонансного «Подвійного життя Президента»серіалу «Не зарікайся»критики епізоду «Слідства.Інфо» на сайті texty.org.uaтрансляції телеканалом «Гамма» передач за участю Петра Симоненкарекламних роликів «Рідна Роса», «Шустов» і «Первак»випуску передачі «Відкритий мікрофон» на радіо «АКС»випусків передачі «Трафік з Кивою» на телеканалі NewsOne і публікації в газеті «Дзеркало тижня» матеріалу Вадима Трояна «Війна на кримінальному фронті». Крім того Незалежна медійна рада підготувала одну рекомендацію Нацраді щодо регулювання контенту.

У 2017 році Незалежна медійна рада ухвалила 10 рішень: щодо змісту розважальних передач та їх анонсів на телеканалі СТБ («Один за всіх», «Битва екстрасенсів», «Хата на тата», «МастерШеф»), щодо правомірності обмеження ретрансляції телеканалу «Дождь» в Україніщодо трансляції передачі «Территория заблуждений» виробництва телеканалу РЕН ТВ у Маріуполіщодо трансляції документального фільму «Олесь Бузина: жизнь вне времени»щодо трансляції програми «Слідами грантоїдів: спеціальний репортаж» телеканалом «Україна»щодо сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса» у «Подробностях» на «Інтері»щодо змісту розважальних передач та анонсів на телеканалі СТБщодо випусків передачі «Стосується кожного» на телеканалі «Інтер» від 9 та 13 жовтня 2017 року, щодо трансляції телеканалом NewsOne сюжету про розгляд комітетом із фінансових питань Конгресу США наявності корупції в НБУ та щодо трансляції телеканалом «112» документального фільму «Операція “Паспорт”».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1666
Читайте також
10.08.2017 11:00
Інна Долженкова
для «Детектора медіа»
3 974
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду