Українські та російські журналістські організації закликали звільнити з полону «ЛНР» Марію Варфоломеєву
Українські та російські журналістські організації закликали звільнити з полону «ЛНР» Марію Варфоломеєву
Про це йдеться у заяві, яку отримав «Детектор медіа».
Представники журналістських організацій нагадують, що понад рік тому Марія Варфоломеєва була арештована представниками самопроголошеної «ЛНР». Міжнародна федерація журналістів (МФЖ), європейська федерація журналістів (ЄФЖ) і учасники діалогу вже виступали на її захист у 2015 році.
«Попередню спільну заяву українських і російських журналістських організацій, заяви Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, вимоги інших міжнародних журналістських організацій не мали успіху. Ми змушені підкреслити, що полон журналіста є порушенням Женевських конвенцій і тягне за собою кримінальну відповідальність», - йдеться у заяві.
Представники журналістських організацій України і Росії висловили надію, що у всіх зацікавлених сторін все-таки вистачить здорового глузду відмовитися від необдуманої наполегливості в утриманні луганської журналістки в неволі.
«Ми переконані, що журналісти не повинні ставати заручниками політичних і військових конфліктів, і піддаватися позбавлення волі за професійну діяльність», - наголошується у заяві.
Варто нагадати, що днями молоді журналісти з України, які брали участь у спільному російсько-украінському семінарі, організованому у Відні (Австрія) Представником ОБСЄ з питань свободи медіа Дунею Міятович, закликали звільнити з полону «ЛНР» українську журналістку Марію Варфоломеєву.
Нагадаємо, 9 січня 2015 року Марію Варфоломеєву затримали бойовики «ЛНР» під час фотографування житлових будинків на одній з вулиць Луганська. Зі слів журналістки, вона робила фотозйомку для одного з харківських видань. Згодом стало відомо, що бойовики висунули їй звинувачення в «коригуванні артилерійського вогню», за що їй загрожує 15 років «ув'язнення».
До окупації Луганська Марія Варфоломеєва працювала в місцевому виданні «Свободный репортер», яке припинило існування після початку бойових дій. Редактор «Свободного репортера» Анна Руденко неодноразово підтверджувала факт співпраці пані Варфоломєєвої з виданням. Також журналістка співпрацювала з інтернет-виданням «Восток-медиа» та була фіксеркою для центральних телеканалів.
На початку червня 2015 року українські журналістські організації та рухи звернулися до Президента України Петра Порошенка, тодішнього голови СБУ Валентина Наливайченка, міжнародних правозахисних організацій та дипломатичних структур з вимогою вжити всіх зусиль для звільнення луганської журналістки Марії Варфоломеєвої з полону так званої «ЛНР».
Влітку 2015 року речниця прес-центру СБУ Олена Гітлянська заявила, що створений при Службі безпеки України Міжвідомчий центр допомоги громадянам у питаннях звільнення полонених, заручників та віднайдення зниклих безвісти вживають всіх можливих заходів для звільнення журналістки Марії Варфоломеєвої.
Волонтер Харківської правозахисної групи Юрій Гуков, який брав участь у переговорах щодо звільнення Марії Варфоломеєвої, повідомив, що «ЛНР» хоче обміняти журналістку на чоловіка, який приніс на блок-пост банку меду з вибухівкою. Українська сторона вважає такий обмін неприйнятним. Представник Служби безпеки України у відповідь на запитання шеф-редактора «Детектор медіа» Наталії Лигачової про долю Марії Варфоломеєвої на зустрічі медійних організацій із силовиками в Адміністрації Президента 16 вересня повідомив, що українська сторона постійно ставить питання про звільнення луганської журналістки Марії Варфоломеєвої, але інша сторона висуває неприйнятні умови.
У грудні 2015 року перший секретар Національної спілки журналістів України (НСЖУ) Сергій Томіленко заявив, що Спілка не залишає спроб її звільнити і шукає офіційні та неофіційні канали для вирішення її долі.
У січні 2016 року Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт закликав «ЛНР» звільнити з полону захоплену рік тому громадську активістку і луганську журналістку Марію Варфоломеєву.
У січні перший секретар НСЖУ Сергій Томіленко повідомив, що за його даними, луганська журналістка Марія Варфоломеєва, яка більше року перебуває у полоні в Луганську, включена представниками «ЛНР» до пріоритету обміну полоненими на переговорах у Мінську (Білорусь) Тристоронньої контактної групи з врегулювання кризи на сході України.
Фото – Світлани Остапи, «Детектор медіа»