Арешт блогера Руслана Коцаби на 60 днів по-різному оцінюють правники

Арешт блогера Руслана Коцаби на 60 днів по-різному оцінюють правники

9 Лютого 2015
9282

Арешт блогера Руслана Коцаби на 60 днів по-різному оцінюють правники

9282
Арешт блогера Руслана Коцаби на 60 днів по-різному оцінюють правники
Арешт блогера Руслана Коцаби на 60 днів по-різному оцінюють правники

Юристи не мають одностайної позиції щодо дій правоохоронних органів стосовно івано-франківського блогера Руслана Коцаби (на фото), який публічно виступав із критикою мобілізації.

 

Як писала «Детектор медіа», пана Коцабу звинуватили у державній зраді та перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України (частина 1 статті 111 та частина 1 статті 114 Кримінального кодексу України). Уночі 8 січня стало відомо про арешт блогера на 36 годин до засідання суду, а сам суд відбувся того ж дня. Радник глави СБУ Маркіян Лубківський заявив, що під час затримання у Руслана Коцаби вилучено матеріали, які можуть вказувати на вчинення злочинів, передбачених наведеними вище статтями Кримінального кодексу. Рішенням суду блогера арештовано на 60 діб.

 

З такими діями правоохоронців категорично не згодний член правління Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський. За його словами, він так і не зрозумів, у чому саме суд звинуватив Руслана Коцабу. Вважати заяви блогера незаконними підстав немає, каже юрист.

 

«В Радянському Союзі була класична політична стаття: якщо ти висловлюєшся проти Радянського Союзу, тебе засуджували через державну зраду. І звичайно зараз його (Руслана Коцаби. - ТК) арешт на 60 діб - це, як на мене, абсолютно невиправдана міра. Тому що очевидно, що він багато років прожив у своєму місті й нікуди не збирався тікати, ніяким чином не завадив би слідству і жодної причини для його затримання й арешту на 60 діб насправді немає. Тому його арешт є абсолютно незаконним», -  сказав пан Яворський.  

 

На думку правозахисника, українські правоохоронні органи діють в цій справі «грубо і непрофесійно». «Якщо Служба безпеки України провела обшук і щось знайшла справді, що свідчить про злочин - наприклад, що він працює на ФСБ чи ще щось, то вона мала би  зробити публічний коментар і пояснити, в чому саме полягає злочин цієї людини. На сьогоднішній день публічних коментарів щодо цього питання немає», - підсумував правозахисник.

 

Відповідаючи на запитання «Детектор медіа» про те, наскільки вірогідним є те, що правоохоронні органи реагуватимуть на публічну критику дійсної влади з боку таких одіозних осіб, як Олена Бондаренко, Ігор Гужва чи Олесь Бузина, Володимир Яворський сказав: «Я взагалі вважаю, що за виступи проти мобілізації не може бути ніяких звинувачень. Тобто, ці речі на сьогоднішній день не є правопорушенням в країні. Це є висловлення своєї думки. Я, наприклад, теж маю багато сумнівів щодо того, що мобілізація є законною. Тобто, я вважаю її незаконною, оскільки мобілізація може відбуватися тільки в воєнний час. Тому це питання юридичне, політичне і це питання публічного обговорення, тут взагалі немає місце кримінальній відповідальності саме за твердження, що мобілізація є незаконною. Щодо всіх інших тверджень, які стосуються територіальної цілісності, треба розглядати кожний приклад конкретно. Але конкретно за це твердження (критику щодо мобілізації. - ТК), як на мене, Кримінальний кодекс взагалі не встановлює жодної відповідальності. Це є свобода слова людини, і вона має право виражатися, а рішення  щодо відгуку на проведення мобілізації з правової точи зору є дуже сумнівним».

 

Водночас, як відзначив на своїй сторінці у Facebook юрист Інституту масової інформації Роман Головенко, у відеозверненні Руслана Коцаби є порушення статті 114-1 Кримінального кодексу: перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

 

«Аби довести наявність шпигунства в діях Коцаби, треба буде довести передачу ним інформації до Росії, може слідчим видніше. Але в його відеозверненнях проти мобілізації є ст. 114-1 КК (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період), що більш очевидно, ніж шпигунство. Просто стаття 114-1 - нова, слідчі ймовірно бояться її застосовувати», - зазначив пан Головенко.

 

Нагадаємо, блогер Руслан Коцаба записав відеозвернення до Президента України, в якому закликав українців відмовитися від чергової хвилі мобілізації, мотивуючи таку відмову тим, що в Україні не оголошений військовий стан. У залі суду він висловив переконання, що на Сході України триває братовбивча війна,  російської армії там немає.

 

Під час засідання блогер наголосив, що «готовий бути мобілізованим до війська лише тоді, коли в країні буде оголошений воєнний стан». Засідання суду він порівняв «із судилищем часів правління Сталіна». Руслан Коцаба заявив, що свої висловлювання про мобілізацію не вважає державною зрадою, а лише «хоче лише наголосити, що в державі триває братовбивча війна».

 

Адвокат пана Коцаби просив суд залишити його підопічного на волі до завершення слідства, щоб той «міг годувати свою сім'ю». «Він не збирається тікати, він публічна особа. Я думаю, якщо буде вибрано тримання під вартою, то це призведе до галасу і ми зіграємо на руку нашим ворогам», -  аргументував захисник.

 

Сам пан Коцаба  просив про пом'якшення запобіжного заходу, оскільки, за його словами, має на утриманні двох малолітніх дітей і хвору матір, а відтак тікати і ховатися не збирається і зацікавлений допомогти слідству, щоб захистити свою честь і гідність. Після оголошення рішення суду начальник відділу прокуратури Івано-Франківської області Петро Гавриляк зазначив, що пан Коцаба має п'ять днів для подання апеляційної скарги.

 

«Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
9282
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
татьяна фомина
3584 дн. тому
Не вдаючись у дискусію щодо кваліфікації дій п. Коцуби по статті 114-1 КК України, хочу зауважити п. Головенку, що стаття набула чинності 8 лютого 2015 р., та нагадати основний правовий постулат із нашої Конституції - закон, що встановлює відповідальність, не має зворотної дії у часі. Коли там п. Коцуба висловлювався про мобілізацію?
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду