Про маніпуляції з коштами екс-розслідувача, політика Дмитра Гнапа
Команда Агенції журналістських розслідувань «Четверта влада» у 2014-2017 роках була регіональним партнером розслідувального проекту «Слідство Інфо».
На той час ми були однією командою разом із іншими регіональними партнерами та журналістами з Києва, Миколаєва, Криму, Харкова, Дніпра, Львова, Луцька, Одеси.
Моніторинг розслідувань від видання «Детектор-медіа» підтверджує, що телевізійний проект «Слідство Інфо» був у трійці кращих розслідувальних програм України.
А Дмитро Гнап, як і багато журналістів команди, неодноразово заслужено отримували професійні нагороди як всеукраїнського так і міжнародного рівня.
Тому історія, яка буде далі, для мене дещо особиста. Тому викладатиму тільки фактаж з мінімумом коментарів.
9 березня 2015 року Дмитро Гнап публікує пост у Фейсбуку. Від імені організації «Слідство інфо» дає обіцянку.
«Из хороших новостей. Команда Слідство.Інфо стала лауреатом премии норвежского Фонда Fritt Ord и немецкого ZEIT Foundation за вклад в развите журналистики Восточной Европы.
Раньше от Украины её уже получали Сергій Лещенко и Mustafa Nayyem, Тетяна Чорновол, а также многие известные журналисты из других стран. Для нас честь быть среди награжденных.
Там нам еще денежный приз полагается – 15 тысяч евро. Хотя деньги не малые, но мы быстро приняли решение как их потратим. Отдадим всё на нужды наших бойцов на фронте».
На конференції журналістів-розслідувачів у грудні 2018 року, я почув інформацію, що Дмитро Гнап не відзвітувався перед колегами за кошти з якоїсь премії. Я порадив колегам звернутися до самого Дмитра, щоб з'ясувати, бо точно має бути якесь пояснення. Тоді я не повірив, що можуть бути якісь зловживання.
Про цю історію, за купою різних справ я забувся і згадав лише коли у понеділок, 4 лютого, побачив як у Фейсбуку хтось оббріхував Дмитра Гнапа у різних речах.
Я почав спростовувати ці побрехеньки з посиланнями на джерела. І згадав цю історію, про яку чув у грудні. Уточнив, чи зверталися до Діми за поясненнями.
Колеги не зверталися, не бажаючи нашкодити новому політику від демократичного табору. Тому я знайшов цю публікацію про обіцянку віддати премію на допомогу армії і звернувся до Дмитра у месенджері з питанням про звіт.
Версія перша
Це було 4 лютого, о 21.32.
Дмитро запропонував перетелефонувати і о 22.35 ми вже спілкувалися. Орієнтовно 10-15 хвилин.
Якщо виокремити з усього сказаного твердження, то вийшло наступне.
Близько 2 тисяч євро – передано на потреби фронтовиків через журналістку та волонтерку Олену Козаченко.
(Це єдина інформація, яка підтвердилась: 1 тисячу євро на одяг і 1 тисячу євро на половину тепловізора, іншу половину коштів дозбирали на благодійному аукціоні – Олена підтвердила чеками і фотографіями.)
24 серпня 2016 року Світлодарська дуга. Олена Козаченко передає тепловізор бійцям. 1 тисяча євро у вартості цього тепловізора – з коштів премії «Слідство інфо». Ще на 1 тисячу придбали одяг
Близько 4 тисяч євро – Дмитро каже, що передав на потреби фронту через журналісток і волонтерок Тату Воронову та Оксану Коваленко.
При перевірці цієї інформації виявилося, що Дмитро Гнап разом з колегами Наталією Сідлецькою та Катериною Каплюк передали 6 тисяч євро з призового фонду іншої премії – за розслідування проекту «Януковичлікс».
І було це у 2014 році. Тобто ще до появи цих 15 тисяч євро, які отримала команда «Слідства». За посиланням про це інформація.
Інші кошти вирішили, нібито за погодженням з редакцією «Слідства Інфо», залишити в організації на чорний день. Як пояснює Дмитро, ну бо армію вже стали краще фінансувати.
І настав цей чорний день, за першою версією Дмитра, у березні 2018-го, коли у «Слідства Інфо» закінчився грант.
Тоді нібито витратили близько 2 тисяч євро. На зарплати і офісні витрати.
А ще близько 9 тисяч євро лежать «на депозитній скринці “Слідства” у Приватбанку». (Малась на увазі сейфова скринька «Приватбанку».)
Мене здивувало, що редакція, від імені якої було публічно пообіцяно кошти на фронт, погодилась лишити ці кошти собі. Наскільки я знав своїх колег, вони б так не вчинили б. І у вівторок я почав перевіряти слова Дмитра.
Я поспілкувався з більшістю журналістів та працівників «Слідства Інфо» з київського офісу, які були в проекті у 2015-2016 роках.
З більшістю безпосередньо, а з операторами (вже 6 лютого) через співзасновника ГО «Слідство Інфо» Федора Сидорука.
Всі пригадували, що справді з редакцією погоджували витратити ці кошти на допомогу армії. Більшість у курсі про те, що якусь частину коштів витратили на допомогу фронтовикам через Олену Козаченко.
Ніхто не пригадав щоб з ними радилися щодо того, щоб залишити частину цих коштів для організації. Ніхто не знав, де решта цих коштів і на що вони витрачені.
Версія друга
У вівторок, 5 лютого, о 20.57 я знову звернувся до Дмитра.
О 23.06 Дмитро відповів. Багато тексту, тому про ключове (якщо Дмитро заперечуватиме цю розмову чи вважатиме, що я щось перекрутив, то підтверджу це скріном).
«Про ці кошти я на редакційній нараді говорив усім як про наш недоторканий запас» (ніхто зі «Слідства Інфо» цю інформацію не підтвердив).
«Втім, нарада була два роки тому, може, тому багато хто забув» (виходить, що забули всі).
«Скринька, я подивився угоду, оформлена на мене, сорі, я провтикав, думав, на ГО». (Після питання коли саме, хоча б якого року оформлена скринька Дмитро не пригадав, казав, що уточнить і повідомить – не повідомив донині, попри повторне нагадування).
У декларації Дмитра за 2017 рік 9 тисяч євро або їхнього еквіваленту в гривнях (близько 270 тисяч гривень) серед грошових активів не відображено.
Зате відображений Hyundai Accent дружини Наталії Пономарьової, придбаний 23 березня 2015 року за 403 тисячі гривень. І квартира (67,5 кв.м), придбана 7 жовтня 2016 року у Софіївській Борщагівці за 403 тисячі гривень теж на дружину.
Але кошти премії надійшли після червня 2015-го. Запам'ятайте цю дату.
Дмитро каже, що кошти надійшли на його рахунок. В «Слідства Інфо» на той час не було рахунку. Однак створити банківський рахунок, при бажанні, можна за один день.
Аналогічна премія, яку в той же рік вручили керівниці Центру журналістських розслідувань Валентині Самар надійшла на рахунок її ГО.
На моє прохання Федір Сидорук звернувся до фонду Fritt Ord з проханням уточнити, коли і на який рахунок перерахована премія для «Слідства Інфо».
«Що ж до витрат, то я підніму свої записи, опитаю ще людей, сподіваюся, записи збереглися. Щоправда, частина цих грошей знадобилася саме тоді, коли Скрипін заблокував “Слідству” рахунки і більше двох місяців ми сиділи без копійки грошей».
«Крім людей, які просили їм виплатити зарплату, були ще й поточні витрати: таксі, відрядження, дрони... Рішення доводилося приймати швидко, щоб просто виробничий процес не зупинився. Хтось із тих, сподіваюсь, хто отримав зарплату з цієї суми, бо діти голодні, як С*** Є********, може мені і підтвердять. А може й ні. Бо справа була більше трьох років тому.
І Аня [Бабінець] тоді навіть про це не знала, бо була в декретній відпустці і весь проект був на мені. А як тобі зможу підтвердити витрати на купівлю акумуляторів, наприклад для камери? Чи хард для журналіста? Де мені зараз брати цю звітність?».
Я реагую: «Історія зі Скрипіним була у березні 2018-го року? Ти саме про цей місяць казав як про чорний день, що настав. І в який потратили близько 2 тисяч євро».
«Історія зі Скрипіним трапилась у 2016-му році, погугли. Коли він заблокував рахунки “Слідства” і я почав піднімати питання його переобрання. Попитай людей, як два чи три місяці ми без зарплати сиділи. І не могли нічого оплатити. Вам пощастило тоді, слава богу.
В 2018-му закінчився грант “Сіди”, то абсолютна інша історія. Це ти щось плутаєш, я казав колегам про те, що в нас є залишок на чорний день. Але у 2018-му викрутились, бо прийшов малий грант з Норвегії».
Питаю: «А чому тоді казав, що 4 тисячі із цих 15-ти передав Таті Вороновій та Оксані Коваленко?»
Дмитро: «А це хіба не з цієї премії?»
Я: «Ця премія у 2015-му. А подарунок у 2014-му з “Януковичлікс”».
Дмитро: «Ну, коли ти мене опівночі питаєш про події 4-5-річної давнини, то я можу щось і переплутати. Чи ти пам'ятаєш всі деталі своєї роботи за той час?»
Тут ремарка. Нагадаю, що написав Дмитру в месенджері о 21.32. Він відповів о 21.41, що набере мене. Я сказав, що краще хай подзвонить у месенджері, «ну там чи завтра вдень, щоб не відволікати тебе увечері». Але Дмитро сказав, що все одно раніше другої ночі спати не лягає. Але зараз заходить у метро, тому подзвонить пізніше. Подзвонив о 22.35.
Версія третя
У середу я продовжив перевіряти інформацію. Вдалося отримати інформацію від операторів і від бухгалтерів. Наразі маю підтвердження двох бухгалтерів, що у 2016-му затримки з виплатами не було. Затримка з виплатами була у квітні і травні 2015-го – до отримання премії на руки.
І всі, з ким спілкувався, підтвердили, що чекали ці два місяці – грошей їм не платили. Оператори підтвердили, що вся техніка придбана наприкінці 2015 року, коли були грантові кошти. А якщо до грудня 2015 року був придбаний акумулятор – він коштував максимум 100 євро.
Середа, 6 лютого, 14.55.
Це останні слова переписки. На жаль, Дмитро до цього часу інформації не скинув.
До честі Ані Бабінець, яка наразі очолює ГО «Слідство Інфо», і яку я тримав у курсі, перевіряючи інформацію, розповіла сьогодні про цю історію.
Добилася від Дмитра обіцянки повернути 9 тисяч 100 євро, про які він говорить, що вони на скринці в «Приватбанку».
Але з 15 тисяч євро премії «Слідства Інфо» 13 тисяч наразі немає. І підтвердження, де вони, теж немає.
Перед тим, як опублікувати результати цієї перевірки інформації, я показав її 9-ти учасникам проекту «Слідство Інфо» 2015-2016 для того, щоб вислухати поради і пропозиції і дізнатися, чи варто все це повідомляти.
Федір Сидорук, Максим Опанасенко, Любомир Ференс, Олена Васіна, Олена Козаченко, Антоніна Торбіч, Олександр Курбатов, Дмитро Бондар, Марія Землянська, Олег Оганов – колеги погодили. Також приєдналася режисерка проекту «Слідство Інфо» Ольга Крайник.
«Детектор медіа» готовий опублікувати позицію Дмитра Гнапа і його версію подій щодо розказаної Володимиром Торбічем історії та намагається отримати його відповідь.