«Не треба мене дебати!»

27 Серпня 2007
0
3703
27 Серпня 2007
12:38

«Не треба мене дебати!»

0
3703
Дебати можуть бути корисними лише тоді, коли політики зрозуміють – що це не піар, а важка робота: переконати, аргументувати, перемогти.
«Не треба мене дебати!»
 

Думаю, всі пам’ятають анекдот про жінку-колгоспницю, в якої «корова недоєна», і партійні збори. Ця нестаріюча «шутка юмора», на жаль, завжди актуальна у переддень виборів. Так і живемо – жарти про дебати є, а самих прямоефірних дискусій на найважливіші соціально-економічні та політичні теми майже немає.


На правах песиміста, інакше кажучи – добре поінформованого оптиміста, переконаний: на теперішньому етапі розвитку українського суспільства теледебати як інструмент політичного змагання, який безпосередньо впливає на вироблення позиції виборців, не потрібні.

Дебати можуть бути корисними лише тоді, коли політики зрозуміють – що це не піар, а важка робота: переконати, аргументувати, перемогти. Для цього потрібні ідеї, які потрібні суспільству. На Заході політики готуються до телеспарингів, вивчаючи всі можливі повороти і підводні камені, плюс й мінуси, приміром, податкової чи судової реформи, війни в Іраку, легалізації абортів, висотного будівництва тощо. У нас – ангажують кріейторів придумати щось «эдакое», що змусить всіх розкрити рота. Або приходять на канали з метою розрекламувати себе за свої ж у.о. (в законі сказано, що дебати можуть бути або за гроші виборчого фонду кандидатів або телемовників).


З чим сьогодні йдуть провідні політичні сили на вибори? Партія регіонів посилає суспільству меседж, що все дуже добре, а коли б Ющенко не заважав, -- буде ще краще. «Наша Україна-Народна самооборона» -- вішає на бігборди цитати з непогрішимого Віктора Андрійовича та гасла про депутатську недоторканність. Соціалісти – обіцяють безкоштовну освіту та місцеве самоврядування. Комуністи – ініціюють скасування посади Президента. БЮТ кидається в «прорив», а потім гайда і на референдум…


І як це можна всерйоз обговорювати, де тут поле для пошуку спільного/ окремого? Яке це має відношення до життя трударів і олігархів, русофілів і єврооптимістів, міщан і селян?

Ідеї-«пустышки», політтехнологічні плацебо, не годяться для дебатів, оскільки конкуренти не хочуть грати в чужу гру. За прикладом не треба далеко ходити. На п’ятничній «Свободі Савіка Шустера» на «Інтері» ніхто з політиків і «бровью не повёл» після полум’яного спіча Олександра Мороза про потребу ліквідувати райдержадміністрації, «двовладдя на місцях», як передумову покращення життя народу «вже сьогодні». Так само – нуль реакції на комуністичну заготовку, озвучену Петром Симоненком, – ліквідація посади президента (можна подумати, що це дасть людям більшу зарплату і гарячу воду!).


Хотілося б іншого. Щоб «Наша Україна» не забувала обіцянку-2004 створити 5 мільйонів робочих місць. І запропонувала конкретні кроки як це зробити, а «регіонали» навели свої аргументи, чому це нереально (Борис Колесников днями розповів «Українській правді», що створення 1 мільйона робочих місць «требует вложения в экономику 50 миллиардов долларов каждый год»).


Або хочеться побачити фахову дискусію опозиціонерів з паном Азаровим, чому на рахунках уряду є десятки мільярдів гривень, а грошей на ремонт доріг, українську книжку, обладнання для лікарень, обмундирування для солдатів немає.


Та й позиція ТБ викликає подив. Сайт «Детектор медіа» з`ясував, що станом на сьогодні менеджери практично всіх каналів, крім традиційно політизованого «5 каналу», у розпал виборчої кампанії ще по суті й не задумувалися над реалізацією ідеї дебатів.

Ще більш дивною є ситуація, коли небідний телеканал, власники якого входять у всі можливі топи мульти- і просто мільйонерів, не соромиться брати у Джорджа Сороса гроші ($175 тис.) на облаштування своїх дебатів. Ні, це чудово, що філантроп дає гроші, але якби його не було, або гроші закінчилися – то що, не бачити глядачеві «1+1» битви електоральних титанів?


Одним словом, я не чекаю нічого доброго від передвиборних дебатів по-українськи. Мантри – улюблений жанр вітчизняних політиків – не допомагають усвідомленому вибору громадян.


І, нарешті, не всі ще усвідомили, що дебати в українській мові – це іменник, а не дієслово.


«Газета 24»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для «Газети 24»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
3703
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду