Олексій Мацука: «Закликаю — всі в Донецьк!»

Олексій Мацука: «Закликаю — всі в Донецьк!»

19 Квітня 2014
0
11584
19 Квітня 2014
17:27

Олексій Мацука: «Закликаю — всі в Донецьк!»

0
11584
Головний редактор сайта «Новости Донбасса» — про те, як працювати медіа в умовах війни, реакцію громадянського суспільства на агресію Росії та необхідність інтелектуального «десанту» на сході
Олексій Мацука: «Закликаю — всі в Донецьк!»
Олексій Мацука: «Закликаю — всі в Донецьк!»

- У Донецьку люди активно телефонують нам у редакцію і запитують: «А де ж центральна влада і чому вона не захищає громадян України на українській території?» На це питання у нас, донецьких журналістів, відповіді немає, - зауважує в розмові Олексій МАЦУКА. - Сподіваюся, що у влади є певна стратегія дій, яка має розрахунок саме на подібну тактику, що зараз відбувається в Донецькій області. Бо якщо раніше влада була налаштована на те, щоб почути людей, які приходять до адміністративних будівель, навіть впустити їх на екскурсії, - то сьогодні це не спрацьовує. Необхідно негайно давати відповідь на збройні дії, які відбуваються в області і взагалі у східному регіоні. Загалом, гадаю, сьогодні необхідно працювати одразу в кількох напрямках. Перший - гуманітарний. Необхідно розробити оперативну стратегію для спілкування з місцевим населенням, заспокоювати людей, створити спеціальні гуманітарні місії для Донецької області. Другий напрямок - Збройні сили, які давно повинні були взяти під контроль усі основні магістралі регіону та основні об'єкти, які потребують захисту. І третій - міжнародний. Я знаю, що в Києві наприкінці квітня відбудеться серйозний російсько-український культурологічний захід - як інструмент порозуміння. Але я не розумію, чому він буде проходити в Києві, а не в Донецьку? Куди треба, щоб передусім поїхала інтелігенція з Росії та України, - до людей, у яких сформована думка щодо ситуації в країні, чи до тих, у яких не зовсім?

 

Сьогодні інтелігенція повинна працювати саме в Донецьку. Закликаю - всі в Донецьк! Адже нині особливо гостро відчувається, що в цьому регіоні є певний інформаційний і духовний вакуум. У людей, які виходять під міськраду з єдиною вимогою: «Побачити Путіна» - ще й вакуум моральних імперативів.

 

 

 

ЗА СЮЖЕТОМ... / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

 

В усьому цивілізованому світі давно зрозуміло, хто такий Путін і чому він - не панацея. Давно зрозуміло, що авторитарна модель управління країною - це навіть не рецепт. Це, радше, антирецепт. А наші люди впевнені, що за рахунок знахарок чи гадалок (а саме в цьому образі їй ввижається Путін) можна зробити собі покращення. Замість того, щоб почати захищатися, стати на певні ціннісні орієнтири, які пропонує сьогодні сучасний світ - це і свобода слова, і вільний ринок, і вільне пересування, і свобода віросповідання та ін., - люди чекають, щоб ними керували. Треба показати людям, що якраз з іншою стороною - східною - приходять зовсім інші цінності...

 

Чи можуть сьогодні ЗМІ, зокрема донецькі, бути комунікативним «містком» між своєю аудиторією та київською владою?

- Насправді, сьогодні ситуація дещо змінилася. Якщо ми казали раніше про те, що громадянське суспільство, ЗМІ як його важливий сегмент, певні політичні рухи в умовах миру й демократії дійсно є основним ліфтом для поєднання інтересів громади і влади, то сьогодні, в умовах фактично воєнних дій, громадянське суспільство менш ефективне. Зокрема, тому, що ЗМІ повинні працювати за стандартами журналістики.

 

- Як зараз працюють донецькі канали, наприклад «Юніон», який пов'язують з Олександром Януковичем?

- Більшість донецьких каналів зайняли доволі солідарну позицію з проукраїнським смислом - що потрібна унітарна країна. А «Юніон», до речі, одним із перших після втечі Януковича вивісив прапорець України на екрані. У них наразі відносно збалансовані новини.

 

Сьогодні ЗМІ опинилися поза сферою мирного існування в умовах демократії. Відповідно, правила роботи повинні бути іншими. Не можна говорити про дотримання всіх журналістських стандартів в умовах війни. Ми не можемо цього забезпечити. Зрозуміло, що одних стримів із місць подій сьогодні мало. Потрібна аналітика. Але наша журналістика вперше зіткнулася з необхідністю працювати у воєнних умовах. Тому, по суті, журналісти стали воєнними кореспондентами. Отже, дуже важливо забезпечити безпеку журналістів у східному регіоні. Ми пам'ятаємо, як вчинили з кримськими журналістами. Сценарій простий: «зелені чоловічки» заходять у редакції, вивозять журналістів, штурмують і захоплюють телевишки... Аби цього не повторилося, ми зверталися до ОБСЄ з проханням надати оперативні рекомендації з приводу того, як працювати у воєнних умовах, що склалися в Донецькій області. Ми не бачили, що насправді відбувалося в Криму під час окупації, але сьогодні бачимо й фіксуємо те, що відбувається в рідному місті, уже на материковій частині України.

 

- Хто в Донецьку підігріває настрої?

- Партія регіонів декларує позицію єдності України та миру. Але при цьому вони відкрито спілкуються з громадськими організаціями, які публічно виголошують свої сепаратистські позиції. Функцію «п'ятої колони» в області виконує Компартія. Депутати фракції КПУ в облраді упродовж місяця блокували воєнні бази. Також поновила «дихання» партія, яку очолює Вітренко. Її довго не було в політичному полі зору - а тут з'явилася. Цікаво, що ці політсили, попри свої декларації, не захищають людей, які працюють на підприємствах, а беруть участь у зовнішньополітичних справах. Взагалі публічна активність цих партій помітна лише тоді, коли є політична воля Кремля.

 

Я думаю, що основна підтримка йде з-за кордону, точніше від Януковича. До слова, СБУ протягом діяльності уряду Януковича - Азарова стежила за всіма організаціями Донецької області, які моніторили прозорість виборчого процесу, прозорість і дотримання стандартів журналістики, які спілкувалися з іноземними місіями західних країн. Ми знаємо про це точно. Але водночас за такими організаціями, як «Донецька республіка», ніхто не стежив. Це підтверджують дані Дмитра Тимчука про те, що пріоритетність у розвідці була надана саме західним країнам, а вже в останню чергу вони займались тим, що стежили за діями російських спецслужб тут.

 

- Як громадянське суспільство може принаймні частково стабілізувати ситуацію?

- У воєнних умовах доцільна, передусім, робота воєнних антитерористичних операцій та загонів української самооборони. Коли ж вести мову про громадянське суспільство, то гадаю, що необхідно вислати на Донеччину гуманітарний «десант» у складі художників, дизайнерів, журналістів, членів авторитетних міжнародних організацій та успішних донеччан, які виїхали за кордон - для ліквідації гуманітарної кризи. Цей «десант» на місці покаже, що Донбас може бути іншим. Не тільки з російським прапором, як показують російські ЗМІ, а з українським, з різними думками, з толерантним ставленням одне до одного. Адже, погодьтеся, Донбас у масовій свідомості часто сприймався як регіон, де важко працювати журналістам, де важко мати будь-яку альтернативну думку, де немає реальної можливості побудувати повноцінні інституції громадянського суспільства. Чи можемо ми зараз вплинути на ситуацію, щоб побудувати ці інституції? Думаю, що так. І насамперед, на зустрічі з таким «десантом» потрібно витягувати апатичних людей. Цільова аудиторія - це малий та середній бізнес, студенти й молодь.

 

З людьми треба більше працювати, адже ми реально зустрічаємося з тим, що багато людей хочуть «сильної руки», щоб все вирішувалося за них. Все це свідчить про те, що люди часто не мають сили та впевненості в собі. Зараз Росія дає ілюзію такої впевненості. За 20 років, звісно, занадто складно змінити парадигми. І багато людей виросли, особливо на Донбасі, з усвідомленням потреби в «сильній руці». Цей месидж передавався з покоління у покоління, і ніхто не пропонував альтернативи. Де в донецьких ЗМІ хоч одна стаття, наприклад, із назвою «Лібералізм та імперія», яка вийшла днями у «Дні»? Наша донецька преса пише про досягнення місцевої влади. А от газету «День» чи інші видання для думаючих людей у нас придбати вкрай складно. І це також показник. Газети, що є рупором інтелектуальної еліти України, де ця еліта публікується, дискутує, - малодоступні в Донецькій області. Натомість доступні «Отдохни», «Зоопарк» тощо.

 

Мабуть, тепер у дискурсі будь-якого політичного процесу в Україні будуть присутні такі терміни, як «сепаратизм», «Крим» і «Донбас» - з окремою конотацією. І будувати всю свою діяльність необхідно саме через ці «фільтри». Це означає, що ще багато років після того, як скінчиться нинішня криза, необхідно буде формувати порядок денний, виходячи з цих смислів.

 

Вкрай важливо, щоб заплановані на 25 травня вибори таки відбулися. Чи може цьому завадити нагнітання ситуації на сході?

- Вибори можуть відбутися в будь-яких умовах, навіть гірших, аніж зараз. Всі технологічні можливості для цього є. Але питання в тому, чи є насправді політична воля? Адже деякі кандидати насправді просто не зацікавлені у проведенні виборів. Думаю, що буде воля - вибори можна провести і в Криму, і в Донбасі. Я до останнього сподіваюся, що ця воля буде і ми невдовзі матимемо легітимного президента.

 

Вадим Лубчак, Катерина Яковленко, «День»
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Вадим Лубчак, Катерина Яковленко, «День»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
11584
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду